Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Araç Satın Almak Caiz mi?  

Hacizli Araç Satın Almak Caiz mi?  

Aydin Duran Aydin Duran -
210 0
Hacizli Araç Satın Almak Caiz mi?  

Son zamanlarda akıllara en çok takılan sorulardan biri de hacizli araç almak caiz midir? Sorusudur. Bazı insanlar bunun gayet normal bir durum olduğunu ve kârlı araba almak isteyenlerin alması gerektiğini savunurken bazı insanlar da bu durumun uygun olmadığını savunuyor. Bir başkasının malını borcunu ödeyemediği için satın almanın hem etik anlayışa hem de dine uygun olmadığını savunuyorlar.

Hacizli Araç Alınır mı?

İnsanları ikiye bölen büyük tartışma konusu olan hacizli araç alınır mı sorusuna Diyanet işleri Başkanlığı cevapladı. Yasalara göre borçlu kişiye 6 ay borcunu ödemesi için mühlet verilir. Bu sürede borcunu ödeyememesi takdirde araca el konulur. Aracın ekspertiz raporu çıkartılıp satışa sunulur. İcra sonrası hacizli araç satın alınmadan önce mutlaka gerekli olan araştırma yapılmalıdır. Ekspertiz raporu başta olmak üzere diğer gerekli işlemler en iyi ve eksiksiz şekilde yapılarak aracın satın alınması çok önemlidir. Zira daha sonra çıkacak sorunların bu şekilde önüne geçilmiş olunur.

Hacizli Araç Almak Konusundaki Tartışmalar

Diyanet İşleri Bakanlığı açıklama yaptığı halde tartışmalar son bulmayabiliyor. Dinimize göre varlıklı olduğu halde borcunu ödememek büyük günahlardandır. Dinen haciz konulan araçların alınması günah değildir fakat işin ahlaki boyutuna bakıldığında ise durum kafa karıştırıcı bir hal alıyor. Bu durumda hacizli araç alıp almamak kişinin vicdanına kalıyor. Kişi sorularına aldığı cevaplardan sonra tamamen kendi iradesi ile hacizli aracı alıp almama konusunda karar vermelidir.

Bu tür hacizli araçlarda borcunu ödeyemeyen kişinin araç hakkında bir hükmü kalmamış olup artık aracın tüm hakları icra koyan kuruma ait olmuştur. Bu sebeple icra kurumundan para ödeyip hacizli araç satın almak günah değildir. Caiz olduğu da diyanet işleri Bakanlığı tarafından açıklanmıştır. Ancak dinimizin ahlaki boyutu incelendiğinde darda olup gerçekten borcunu istediği halde ödeyemeyen bir kişinin malını almak mekruh olarak kabul edilir. Bu yüzden hacizli araç alırken çok iyi araştırılarak alım işlemleri yapılmalıdır.

Hacizli Aracın Satın Alınması?

 Hacizli araç almak tamamen kişinin vicdanına kalmış bir durumdur. Bazıları hacizli araç almanın caiz olduğunu duyunca gönül rahatlığıyla aracı satın alabilir bazıları ise ince düşündüğü için haciz konulan aracın sahibine haksızlık olacağını düşündüğümden hacizli araç almayı uygun bulmayabilir.
Kısaca hacizli araç almak caizdir. Hacizli aracın sahibi varlıklı olup da borcunu ödemiyorsa bu onun günahıdır. Hacizli araç almak caizdir fakat alıp almamak kişinin vicdanına kalmış bir durumdur. Diyanet Bakanlığı da açıklama yaparak tartışmaya son vermiştir. Hacizli araç alma konusundaki detaylar bu şekildedir. Tüm bu detaylar incelenerek ve araştırılarak hacizli araç alınabilir. Bu her iki taraf içinde dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma