Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kredi Kartları
  4. »
  5. Altın Alımında Taksit Yapan Kredi Kartları (Taksitle Altın Nasıl Alınır)

Altın Alımında Taksit Yapan Kredi Kartları (Taksitle Altın Nasıl Alınır)

Aydin Duran Aydin Duran -
154 0

Yoğun talep üzerine 4 vadede taksitle alınabilir kılınan altın önemli yatırım aracımız. Ekonomik durumları güçlendirmek adına Ağustos 2018 tarihinden itibaren BDDK’nın almış olduğu karar ile altın alımında taksitlendirme imkanları kaldırıldı. Fakat yine de taksitle alma imkanları bulunduğunu hatırlatalım. Bu nedenle güncel olarak altın alımında taksit yapan kredi kartı bulunmamaktadır..

Kredi Kartı İle Taksitle Altın Almanın Yolu

Özellikle yaz mevsimi ile artan düğünler altın alımını takı törenleri için zorunlu kılıyor. Fakat son zamanlardaki artışlar ile önemli oranda artan altın fiyatları peşin alımlara engel. Bu engeli aşabilmek için kredi kartı kullanan tüketiciler yüksek tutarlarda neden olan altının ödemesini bölmek istiyor. Yasal olarak bu durumun önüne geçilse de taksitle altın almanın bir yolu bulunuyor. Limitiniz dahilinde nakit olarak alacağınız altını kartınızın desteği ile kredilendirerek bölmek. Özellikle internet bankacılığı girişi sonrası kredi kartı menüsünden alışverişinizi seçerek taksitlendirme talebi ediyorsunuz. 12 ay vadeye kadar taksitlendirme söz konusu olurken burada yine faiz ödemesi yapmanız gerekiyor.

Mevcut makalemizi okuyorsanız muhtemelen taksitle altın alma arayışındasınız demektir. Fakat yasal olarak gerçek kişilerin kartla altın alması söz konusu değil. Ekonomik buhran yaşayan kişilerin kredi kartını nakite çevirme yolu olarak kullandıkları altın alımında taksitlendirmelerin kaldırılması kuyumcu esnafını olumsuz etkiledi. Bu anlamda kuyumcu esnaf odaları başta olmak üzere taksitlendirme işleminin tekrar açılması talebinde. Önceki dönem dört taksitle alınabilen bu madenin 9 veya 12 vadelere çıkarılması talepler arasındaki yerini her daim korudu.

Kart limitini nakite çevirme yolu olarak kullanılması neticesinde vatandaşı korum odaklı olarak alınan tedbirlerden bir tanesi karta taksitle altın alımına engel koymak oldu. Bu durum başta kuyumcuların satışını azalttı. Daralma yaşayan kuyumcu esnafı bu durumun önüne geçebilmek için taksit yasağının kaldırılmasını istiyor. Özellikle zor durumda olan tüketicilerin bu zor durumlarını aşabilmesi adına son dönemde tüketici kredile 60 ay vadelere çıkarıldı. Bu durumdan nasibini almak isteyen kuyumcu esnafı taleplerini yenilese de henüz BDDK tarafından atılmış bir adım bulunmuyor.

Kartsız Taksitle Altın Alımı

Taksitle altın almanın tek yolu kuyumcu esnafından geçiyor. Bu mecralarda alım yapabilmeniz için kuyumcuyu yakından tanımak gerekiyor. Böyle olsa dahi satılan altın taksitle ödenmesi sonrası borcu bitiminde artış gösterirken artan tutarlar üzerinden tahsil söz konusu. Bu durumda da vatandaş yine maddi olarak mağdur edilmiş oluyor. Tüm bunlara rağmen zor durumda olan vatandaşlar bu maddi farkları kabulleniyor.

Kartla taksitli altın alımına engel olsa da vatandaş bu engeli aşabilecek yolları da bulabiliyor. Taksite engele olmayan başka ürün ile ödeme çekilen tutarlar ile nakit alınan altın yine taksitlendirilmiş olabiliyor. Fakat burada alınan ürünün faturası ile KDV ödemesi de karşınıza çıkıyor.

Altın Alımında Ticari Kredi Kartına Taksit

Piyasada ödeme yapılabilen iki çeşit kart bulunuyor. Biri gerçek kişiler için kullanılırken diğeri ise ticari işlevlerde kullanılıyor. Gerçek kişiler için karta altın alımının önüne geçildi. Fakat itcari kart sahipleri limitleri elverdiği sürece 9 taksite kadar altın ve altından yapılan ziynet eşyası alabiliyor. Bu anlamda ticari kredi kartı sahibi olmak gerekiyor. Bu karta sahip olabilmek için de ticari bir farma sahibi olmanız, vergi levhanızın olması gerekir.

Altın Alımına Taksit Engeli Neden Konuldu?

Vatandaşın kartını nakit paraya çevirmek için altın alımı yaptığını belirtmiştik. Bu durumu kuyumcu  esnafı komisyoncu haline getirmesi altın alımı ve satımı arasındaki farkla ile vatandaşın mağdur edilmesi taksite engelin olayların başında geliyor. Taksitle alım söz konusu olduğunda alıma konu altın olunca banka komisyonunda da artış yaşanıyor. Bu nedenle peşin alım yapsanız dahi alım esnasında 1 gramda almış olsanız orada büyük farklar oluşuyor. Tekrar satım sonrası bu fark daha çok açılıyor. Alım ve satım arasındaki makas farkı tutarlar büyüdükçe daha çok açılıyor. Bu nedenle kredi kartına taksitle altın alımı engeli konulmuş durumda.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma