Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Kredi Kartından Şüpheli Harcamalar

Kredi Kartından Şüpheli Harcamalar

Aydin Duran Aydin Duran -
110 0

Günümüzün en yaygın ödeme kalemi haline gelen kredi kartları uzun yıllardır kullanılmasına rağmen hâlâ güvenliği sorgulanır halde. Bunun nedeni kart sahiplerinin bilgisi dışında yapılan harcamalar, kredi kartından şüpheli harcamalar oluşması ve bunun güvenliğindeki sıkıntılar. Bankalar dijital ve fiziki olarak her türlü tedbiri almasına rağmen bu tür sıkıntılar yaşanabiliyor.

Kredi Kartından Habersiz Harcama

Kredi kartını tahsis eden bankaların ortakları konumundaki bazı kurumlar sizin bilginiz dışında kartınızla ilgili bilgileri paylaşabilir mi? Bu çok tartışılır bir konu. Henüz net olarak böyle bir kanıt bulunmazken ortaya atılan bu hususların nedeni sizin bilginiz dışında para çekiminin yapılması ve bu para çekiminin de 3d denilen boyutlu şifreleme dışında gerçekleşiyor olması. Normalde yapacağınız harcamalar için cebinize SMS şifresi gelirken bazı harcamalarda bu oluşmuyor.

Kartınızı kopyalayanlar yada dijital ortamlarda çalan kişiler Kartınızdan harcama yapılması esnasında küçük limitler çekilebilir. Daha sonra yüksek limitler çekmeye başlarlar. Kart limitinizin dolması esnasında fazladan para çekimi yapılması istenildiğinde para çekilemez ve banka size otomatik tele sekreter araması gerçekleştirir. Burada dikkat etmeniz gereken husus böyle bir arama olduğunda kartınızın limitini yükseltmemek olacaktır. Çünkü otomatik arama ile sizin kartınızın limitini yükseltme talebiniz olup olmadığı sorulur, onaylarsanız limit yükselir ve tekrar para çekimine neden olur. Bu nedenle kesinlikle limit artırımına gitmeyin ve bilin ki kartınızdan para çekimi yapılıyor. Bunun için serin kanlı olun ve bankanızın müşteri hizmetlerini arayın. Kartınızdan bilginiz dışında harcama yapıldığını bildirin ve kartınızı kapatın.

Okunmalı Türkleri kabul eden ülkeler hangileridir?

Kredi Kartı Harcamalarında İtiraz

Son 24 saat içerisinde yapılan ödemelerden bankalar birinci derece sorumludur. Bu nedenle kartınızdan yapılan harcamalara dair ekstreniz ile birlikte harcama itiraz dilekçesi yazın ve bankanıza teslim edin. Burada şifresiz girişlerde dahil olmak üzeri sizin kredi kartından şüpheli harcamalar listesini kalem kalem belirtin.

Kredi kartından şüpheli harcamalar yapılması halinde banka bu başvuru alabilmeniz için ekstrenizin kesilmesini ister. Ekstre de belirtilen hususlarda harcama itirazınızı yapın. Bankaya verdiğiniz dilekçe için verdiğinize dair de kayıt altına alın ki ileride sizin için dayanak olması gerekebilir. Bankalar bu itiraz dilekçelerini inceleyerek 45 gün içerisinde cevap verir. Mutlaka bir cevap vermesi gerekir.

Dilekçenize olumsuz cevap verilmesi halinde harcamaları sizin yapmadığınıza dair dilekçeniz ile birlikte bankanın olumsuz yazısı ve harcamaların gösterildiği ekstreniz ile ikametinizde bulunan Tüketici Hakem Heyetine başvurabilirsiniz. Burada son 24 saat içerisinde yapılan harcamalardan bankalar sorumludur. Bu sorumluluktan kaçınmak isteyebilirler.

Kredi kartınızdan şüpheli harcamalar ile mağduriyet yaşamak istemiyorsanız bunun için kartınızın kontrolünü günlük olarak yapmakta fayda var. Çünkü kayıp olduğunu anlamadığınız süre içerisinde özellikle temassız özelliği bulunan kartınız ile harcama yapılması pek muhtemel. Özellikle dijital ortamlarda kart bilgilerinin çalınması neticesinde yurt dışından yüksek tutarlar çekilebiliyor. Bu durumda da paranızı geri alamıyorsunuz. Bu yüzden attığınız her adımda kart güvenliğinizi öncelikle kendiniz sağlamalısınız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma