Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yatırım
  4. »
  5. Dolar Ne Olacak Dolara Yatırım Yapmalı mı?

Dolar Ne Olacak Dolara Yatırım Yapmalı mı?

Aydin Duran Aydin Duran -
177 0

Son dönemde ABD ile gelinen gerilim sonrasında döviz kurlarında ciddi artışları hep birlikte yaşadık. Bu artışlar suni artışlardı ve hepsinin geçici olduğu yorumlarını hep birlikte yaptık. Ticarete yön veren Avrupa ülkeleri, Rusya ve İran dünya ticaretinde para birimi olarak kullanılan Dolar’ın yerine alternatif üretmeye başladı. Bu anlamda ülkemizde de bir çok adımlar atıldı ki ABD başkanı Trump’ın yaptırımları söz konusu olunca dolar tüm dünya ülkelerinin hedefi konumunda. Durum bu iken dolara yatırım yapmalı mı? Dolar gelecekte ne olur?

Geçtiğimiz yıl zorlu bir süreç geçiren Amerikan ekonomisi çıkartılan vergi indirimi ile ciddi bir şekilde rahatladı ve üretim konumunda şirketler bu rahatlamadan fazlasıyla etkilendi. Fakat yatırım yapmak yerine daha çok kendi hisselerini almaya yönelen şirketler bu teşvikten kendileri için yararlanırken Amerikan ekonomisi için eksi yönde oluşturdu. Buradaki teşvikler ile rahatlama yaşayan Amerika zamanla sıkıntı süreç içerisine girecektir. Bu teşviklerin yerini zamanla yükselen enflasyon zor günlerin habercisi konumunda. Yüksek artış gösteren petrol fiytları ve enflasyonun neticesinde Trump’ın ticaret savaşları ekonomik krizin tetikleyicisi olabilir. Kaldı ki artan enfslasyonun düşürmek adına  faiz kurunu yükselten Amerikan Merkez Bankası FED zor bir karar aldı. Bununla birlikte Amerika da işsizlik sayısının artmasına neden oldu.

Amerikan Ekonomisini Zor Süreç Bekliyor

Amerika da yapılan 1,5 trilyonluk vergi indirimi sonrası rahatlayan piyasa oluşan bu olaylar neticesinde zaman içerisinde eksi yönde tepki vermeye başlayacak. Zamanı şimdilik kurtaran ABD ekonomisini 2020 ve 2021 yıllarında zorlu bir süreç bekliyor. Kısa vadelerde önemli katkıları sağlayan vergi indiriminin uzun vadelerde nasıl bir etki yaratacağını hep birlikte göreceğiz.

Bununla birlikte ABD dolarının hangi seviyelere geleceği, güvenilirliliğini ne kadar daha sürdüreceğini merak ediyor olabilirsiniz. Fakat son bir kaç ay içerisinde Dolar karşısında değer kaybeden TL hükümetten  atılan önemli adımlar neticesinde duraksamakla kalmadı artık geriye doğru gitmeye başladı. 7 Lira seviyelerinden 5,60 seviyelerine gelen Dolar kısa süre içerisinde daha çok aşağıya inebilir. Burada atılacak adımların devamı ve istikrarı çok önemli. Ülke olarak ABD dolarına karşı gerekli tavrı takınmalıyız ki bizler için kendi paramız daha önemli.

ABD’nin İran ile arasındaki husumet daha ne kadar sürer bilinmez. Aradaki nükleer sözleşmesi çerçevesinde tırmanan gerilim sonrası elbette dolar karşısında TL’de etkileniyor. Öyle ki, ABD’nin her attığı adım dünya ekonomisini, buna bağlı olarak altının ons fiyatının dolar üzerinden hesaplanması gibi hususlar doların geleceğini etkileyecek.

Dolar İle Borçlananlar Dikkat Etmeli

Dünya ticaretinde dolar kurunun kullanılması neticesinde ithalat ve ihracat yapan Türk şirketleri de oluşan kur fiyatlarından çok etkileniyorlar. TL açısından zorlu bir süreç yaşayan şirketler borçlandıkları dolar karşısında biraz daha eriyor. Fakat bu erime tüketicilere yansıyor. Çünkü artan fiyatları TL bazında da artıran firmalar neticesinde faturayı yine tüketiciler ödüyor. Bu da enflasyon ateşinin yükselmesine neden oluyor.

Yatırım İçin Dolar Olur mu?

Türkiye de ve dünyada dolar kurunun artışını engellemek adına gerekli adımlar atılmaya başlanıldı ve zamanla bu adımların çevresi de genişleyecektir. Türkiye’de dolar ile kiralama işlemine atılan adımlar neticesinde TL’ye dönüş ile sinyallerini vermeye başladı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye’nin notunda indirime gitmesi ulusal cari açıkta baskı oluşmasına neden olurken Merkez Bankasının sıkı para politikası nedeniyle Dolar kurunda dalgalanmalar yaşansa dahi ciddi artışların olacağı ihtimali bulunmuyor.

Turanay.com.tr olarak burada yaptığımız yorumlar sadece kişisel görüşler olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Doğabilecek zararlarınızdan yatırımcılar kendileri sorumludur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma