Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Krediler
 4. »
 5. Kredi Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

Kredi Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

Aydin Duran Aydin Duran -
6 0
Kredi Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

Yerli ve yabancı bankaların kredi faiz oranlarını hesaplamak çok kolay. Hangi bankaya ne kadar ödeme yapacağınızı artık kendiniz hesaplayacaksınız, böylece bankalarla olan diyaloğunuz size zamandan tasarruf ettirecek. Kredi gecikme faizi hesaplama yöntemleri arasında vadeyi ve faizi orantılı olarak çözümlemek var.

Geciken Kredinin Faiz Oranını Hesaplama

İhtiyaç kredisi gecikme faizini hesaplama tablomuzdan girmeniz gereken bilgilerle çektiğiniz kredinin gecikme faizi ve birçok sizden kesilen ücret ile birlikte öğrenme şansınız bulunmaktadır.

Bankalardan ihtiyaca göre çekilen kredilerin, geri ödenmesinde oluşan gecikmeler karşısında bankalar müşterisinden yasal olarak gecikme faiz ve vergi ücreti almaktadır. Aynı zamanda bankalar bu ücretler dışında ek masraflarda alabilmektedir. Gecikme faiz oranı ve vergi ücreti dışında müşterilerden kesilen ek masrafları ihtiyaç kredisi hesap özeti kısmından öğrenmeleri mümkündür. 2018 Mayıs ayında çıkan hesaplama tablosu ‘Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmenliği’ kapmasında hazırlanmıştır.

Gecikme Faizini Hesaplarken Neler Gerekir

 • Kredi tutarı,
 • Kredi vadesi,
 • Kredi faiz oranı,
 • Kredi başlangıç tarihi,
 • Ödenen son taksit tarihi,
 • Hesaplama tarihi,
Kredi Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?
Kredi Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

Kredi Hesaplamada Neyler Dikkate Alınır?

 • Gecikme gün sayısı,
 • Gecikme faiz tutarı,
 • Toplam gecikme tutarı,
 • Gecikme faiz tutarı, (%5 (KKDF) / %15 BSMV) alanı
 • Gecikme faiz oranının %30 fazlası.

Hesap Tablomuz Nasıl Çalışmaktadır?

Hesaplama tablosunda girmiş olduğunuz kredi bilgilerinize göre o aylık taksit tutarı ve geciken gün sayısı kredi bilgileriniz ortaya çıkmaktadır. Kredinizin gecikme faiz oranları ile geciken gün sayısı anapara ile çarpıldıktan sonra gecikme faiz tutarınız ortaya çıkar. Ortaya çıkan faiz gecikme tutarı, %5 (KKDF) ile %15 (BSMV) vergileri ile uygulanan ücretlerle toplandıktan sonra hesaplama gecikme faizi tutarınız ortaya çıkar.

Kredi Borcu Faizini Nasıl Hesaplarım?

Ülkemizde neredeyse bankadan kredi çekme işlemini gerçekleştirmeyen yok diyebiliriz. Peki çektiğimiz kredinin aylık ödemesi ne kadar, % kaç faiz veriyorum ve zarar ediyor muyum diye kendinize sorabilirsiniz. Tabii böyle sualleri yanıtlandırmak için banka faiz oranlarını ve bu konular hakkında genel bilgileri bilmemiz gerekiyor. Artık bankalar hayatımızın sonuna kadar yanımızda olacak ve en önemlisi ise mobil bankacılık sistemlerinden haberdar olmaktır.

Kredi ödemesini en aza indirgemek için vade sayısını düşük tutun. Maksimum ödeyebileceğiniz miktarı belirleyin, ara ödemeler olmadan bu sistemde rahatlayacağınızı unutmayın. Fakat ara ödemeli kredi türleri için biraz daha dikkat etmeniz gerekiyor, aralarda yapacağınız nakit ödemelerinin miktarı sizi ay içinde kötü etkileyebilir.

Kredi başlangıcı, ödeme tarihleri, tutarları ve faiz oranları birbirleriyle bağlantılıdır. “Çektiğim krediyi daha düşük tutarla ödeyebilir miyim?” Şayet aklınızdaki sorulardan birisi buysa cevap evet! Örneğin 24 ay vadeyle çektiğiniz krediyi 10 – 15 ay gibi kısa süreçte ödediğinizde tutar düşecektir. Diğer ayların faiz oranları hesaplanır ve ödeme yaptığınız tarihle arasındaki farklar alınır. Bankayla anlaşılan tutarın daha altında kredi ödemesi yapmak mümkündür.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. Makale Nasıl Yazılır