Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yatırım
  4. »
  5. Dolar Daha Düşer mi?

Dolar Daha Düşer mi?

Aydin Duran Aydin Duran -
115 0

Gün itibariyle dolar kuru 7,40 lira seviyelerinde. Şu an için günlük bazda yüzde 1,04 oranında düşüş gösterdi. Dolar kurundaki düşüş altın kurunda baskı uygulayarak altının düşmesine de neden oluyor. Dolar daha düşer mi gibi soruları sormamızın nedeni son günlerde sürekli düşüş eğiliminde olması. Dolar daha düşer mi bilinmez ama geleceği hakkında yorumlar yapmak mümkün.

ABD Ekonomisindeki Durum Etkili

Dolar kurunun TL karşısındaki değeri tek yönlü olan bir husus değil. Türkiye, ABD ve diğer küresel ekonomide gelişen olaylar haliyle tüm para birimlerini dolayısıyla da altının fiyatını etkiliyor. Son günlerde dolar kurundaki düşme nedenlerinden birisi talebin azalması. Dolar alımında talep olmaması düşmesine neden oluyor.  İkincisi ABD ekonomisinde meydana gelen olaylar. Nitekim ABD borsası 2008 yılından bu yana en düşük seviyeleri gördü. Bu durum dolara olan güveni zedelerken aynı zamanda düşmesine de neden oldu.

TL Değer Kazanacaktır

Dolar kuruna etki edecek hususlardan bir tanesi ABD – Çin arasında geçen vergi sorunları. Şu an için ciddi olarak dile getirilmiyor olmasının nedenlerinden birisi gelecek ay yapılacak olan Trump ile Xİ Jinping görüşmesi. Bu görüşmeden olumlu bir sonuç çıkar  mı şu an kestirmek zor. Fakat anlaşma sağlanamazsa ABD’nin ek vergi uygulamaları söz konusu olma ihtimali var. Bu ihtimaller elbette dolar kuruna etki edecek.

8,00 Seviyelerini Test Etti

8,00 seviyelerini test eden Dolar test rakamlarına ulaştı. Bu test dolar daha düşer mi sorusunu akıllara getiriyor.  Dolara yapılan hamleler, Merkez Bankasının attığı adımlar ve hazırlanan yeni ekonomi programı çerçevesinde TL değer kazanmaya devam ediyor. Dolar bu seviyelerin altını görecek mi ilerleyen zamanlarda buna hep birlikte şahit olacağız. Fakat 7,40 seviyesinin altında kalmayı devam ederse yeni düşüşler yaşanması muhtemel.

Doların düşmesine neden olacak bir husus da yatırımcısı. Dolara yatırım yapan kişiler fiyatların daha da aşağıya çekilmesi halinde elindeki dolarları satışa söz konusu edebilir. Önemli ölçüde dolar satışının olması dolar kurunu düşürürken aynı zamanda TL’yi değerlendirmiş oluyor. Bu nedenle yüksek tutarlarda dolar satışı düşmeye neden olabilir.

2,5 Ay’ın En Düşüğünde

Son 2,5 ay içerisinde en düşük fiyata gerileyen ABD doları şu an için atılabilecek ekonomik adımlar neticesinde daha aşağıya iner mi, inebilir. Zamanla hangi seviyelere kadar inecek, iner mi yada dolar daha düşer mi bunu ilerleyen zamanlarda sayfamızda tartışacağız.

Sayfamızda yazılan makaleler tamamen yorum amaçlı olup hiçbir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Yatırımcıların zararları kendilerine aittir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma