Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Önümüzdeki Günlerde Euro Ne Olur, Euro Düşer mi Yoksa Çıkar mı?

Önümüzdeki Günlerde Euro Ne Olur, Euro Düşer mi Yoksa Çıkar mı?

Aydin Duran Aydin Duran -
216 0

Avrupa topluluğunun varlığı tartışılır duruma gelen para birimi Euro’nun TL karşısındaki durumu herkesin merak ettiği hususlar arasında. Mevcut küresel durumların etkisi ve Türkiye’de oluşan parasal durumlar neticesinde önümüzdeki günlerde euro ne olur herkesin soru başlığı durumunda.

Küresel Ekonomik Olaylar Etki Ediyor

Türkiye’de döviz kurlarının durumları açıklanan yurt içi verilerle kalmıyor. Aynı zamanda küresel ekonomi de meydana gelen olaylar neticesindeki verilerde önem arz ediyor. Yani anlık oluşan olaylar etki ederken uzun soluklu olaylar kalıcı etkiler yaratabiliyor. Ülkemizde TL’nin değer kaybı neticesinde yükselen Euro’nun tartışılma sebebi de öncelikle Avrupa Topluluğu. Çünkü bazı ülkeler bu para birimini kullanmazken bazı ülkelerde oluşturduğu enflasyon etkileri nedeniyle kullanmak istememesinden kaynaklanıyor. Zira bazı ülkelerde çoktan bu durum sorgulanıyor ve referanduma giden ülkeler olduğu gibi gitme niyetinde olanlarda mevcut.

Düşen Enflasyon ve Faizler Kura Etki Ediyor

Türkiye’de son zamanlarda aniden yükselen döviz kurlarında olduğu gibi Euro’da zamanda düşme potası içerisinde. Uzun süredir sürekli düşüş yaşayan para biriminin Ekim ayından sonra enflasyon rakamlarında ciddi düşüşler yaşanması ile gerileme bekleniyor. Tüm para birimlerinde gerileme yaşandı ve yaşanıyor. Bunun sebebi atılan adımlar neticesinde faizlerin gerilemesi, enflasyon rakamlarının düşmesi ve ekonomik açıdan olması gereken her türlü desteğe hükümetin veriyor olması. Bunun için Moddy’s açıkladığı 2019-2020 raporunda da açıkça görüldüğü gibi enflasyon ve faiz düşme eğiliminde. Bu düşüşler Euro’yu da yakından etkileyecektir ve zamanda düşüş yaşayacaktır kanaati mevcut.

Ekonomi uzmanları sürekli oluşan olaylar ve ekonomik olaylar neticesinde yeni ekonomi beklentilerini açıklıyorlar ve sürekli değişikliğe uğrayabiliyor. Mevcut yıl sonu itibariyle Merkez Bankasının beklenti verileri açıklanmış olsa da genel olarak büyük sapmalar söz konusu. Bu sapmalar için Euro’nun yıl sonu beklenti rakamlarını çok daha aşabileceği yazılan senaryolar arasında bulunuyor. Yatırım amaçlı olarak kişilerin Euro kurunu kullanmıyor olsa da, ithalat ve ihracaatta kullanılan bir birim olması nedeniyle ticari faaliyeti bulunanları yakından ilgilendiriyor.

Değer Kazanan TL Euro’nun Düşmesine Sebep

Şu an için iç ve dış ekonomik olayların tümü TL adına önemli pozitif sonuçlar doğuruyor. Yeniden değer kazanan TL karşısında Euro’nun düşmesi gerekir. Kısa vade de dalgalanmaların yaşanacağı Euro kurunun uzun vadelerde sağlam Türk ekonomisi karşısında gerileyeceği kesin. Bu nedenle de sağlam ekonomi adına Merkez Bankası ve Ekonomi bakanlığı gerekli ekonomik adımları atıyor ve bu adımlarını yenilerken sürekli haline getiriyor.

7,70 Lira ile psikolojik sınır seviyesini aşan Euro’nun önümüzdeki günlerde ne olacağını zaman içerisinde beraber göreceğiz. Fakat yukarıya hareket etmesi halinde direnç seviyesi ise son 7 ay’ın ortalaması olan 7,79. Psikolojik sınırın altında kalması halinde yıl sonunda Euro’nun 8 liranın altında hareket etmesi muhtemel. Tabi bu rakamların oluşması için istikrarlı adımların devamı da önem arz ediyor.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma