Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Geliri Olmayana Devlet Yardımı

Geliri Olmayana Devlet Yardımı

Aydin Duran Aydin Duran -
146 0

Ülkemizde korona virüsüne karşı alınan önlemlerin yanı sıra virüs yüzünden zor durumda kalan ihtiyaç sahipleri için T.C Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliri olmayana devlet yardımı adı altında 1.000 TL’lik sosyal yardım ödemeleri yapılmıştı. Belirlenen kriterlere uygun olan ailelere verileceği söylenen bu yardımın 1. Faz ödemeleri Nisan ayında yapılmıştı. 3 fazdan oluşan bu yardım ödemelerinin 3. Faz ödemeleri ve geliri olmayana devlet yardımı hakkında bilgilere bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

Sosyal Yardım Ödemeleri

Korona virüs sürecinde yapılmaya başlanan yardımlar ile ihtiyacı olan ailelere ulaştırılan yardımların ilk fazında 2 Milyon 111 bin haneye yardım yapılmış, ikinci fazında ise 2 Milyon 300 bin hane daha dâhil edilerek 4,4 Milyon aileye ekonomik destek verilmiştir. Üçüncü faz ödemeleri salgından olumsuz şekilde etkilenen kişiler için e-Devlet üzerinden açılan “Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu” kısmından başvuruları alacaktır. Bu yardım sayesinde ailelerin 1.000 TL yardımı alarak ekonomik açıdan rahatlamaları amaçlandı.

2021 Nisan Ayı Sosyal Yardım Ödemeleri

T.C Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dağıtılacağı söylenen 1.000 TL’lik yardımların en geç Nisan ayı başında dağıtılacağı söylenmişti. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk yardım vakıflarına her ay aktardıkları paranın 135 milyon liranın 180 milyon liraya çıkartıldığını açıkladı. Virüs etkilerini düşündüğünü ve bu yüzden yardım başvurularını fiziki bir şekilde almadığını söyleyen Bakan Selçuk, 2 milyon haneye yardım yapılacağını, her hanede 4 kişi bulunduğu sayarsak 8 milyon kişiye yardım ulaştırmış olacağını da sözlerine ekledi.

Mutlaka Devlet Yardımları Kategorimizi ziyaret edin.

Sosyal Yardım Ödeme Tarihleri

Sosyal ödeme tarihleri belli oldu. Yardım almaya hak kazanan kişiler doğum yılının son rakamına göre belirlenen günlerde yardım parasını alabilecektir. Tarihler;

  • Doğum yılının son rakamı 0 ve 5 olanlar 1 Nisan 2021’de
  • Doğum yılının son rakamı 1 ve 6 olanlar 2 Nisan 2021’de
  • Doğum yılının son rakamı 2 ve 7 olanlar 3 Nisan 2021’de
  • Doğum yılının son rakamı 3 ve 8 olanlar 4 Nisan 2021’de
  • Doğum yılının son rakamı 4 ve 9 olanlar 5 Nisan 2021’de ödemelerini alabilecek.

PTT kartı olan kişiler 1.000 TL’lik yardımı tüm kamu bankaları ATM’lerinden komisyon ödemeden çekebilir.

Geliri Olmayan 65 Yaş Üstü Yardımı

Ülkemizde sosyal yardımlardan yararlanarak aylık yaşlı maaşı alan kişilerin oranı  %76,6 oranındadır. Kadınlarda bu oran biraz daha yüksektir. Geliri olmayan ve hiçbir yerden maaş almayan yaşlıların en büyük gelir kaynaklarından biri aylık yatan yaşlı maaşıdır.

Geliri Olmayan Muhtaçlara Fakirlik Maaşı

Ülkemizde muhtaç ve geliri olmayan kişilere devlet tarafından belli başlı yardımlar yapılmaktadır. Fakirlik maaşı alabilmek için belli başlı şartlar vardır. Fakirlik maaşı verilmesi gereken şartlar; anne ya da babası olmayan çocuklar ile %40 ve daha üzeri engeli olan, sigortası olmayan, gelir kaynağı olmayan, gelir sağlayan taşınır ve taşınmaz malının olmaması ya da olup bunlardan kazanacağı gelirin belirlenen muhtaç aylığı miktarından daha az olan kişiler maaş alabilir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma