Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Tüketici Kredisi Faizleri Ne Olur 2024

Tüketici Kredisi Faizleri Ne Olur 2024

Aydin Duran Aydin Duran -
124 0

Tüketicilerin en çok kullandığı bankacılık ürünlerinin başında gelen ihtiyaç kredilerinin faiz oranları yine yıl sonu itibariyle 3,20 seviyelerine kadar çıkmıştı. Ancak yine ekonomide meydana gelen düzelmeler neticesinde bu oran 2,80 seviyelerine kadar ilerledi. Kaldı ki bu durum devlet bankalarında daha düşük seviyelere kadar geldi. Zamanla daralan tüketici kredisi ürününün açılması için oluşan bu durumun değiştirilmesi gerekiyor ki, faizlerin aşağıya indirilmesi ile piyasa kredi kullanmaya başlayacaktır. 2020 Tüketici Kredisi Faiz Oranları Ne Olacak hangi seviyelere gelir şimdiden kestirmek zor.

Krediyi Ne Zaman Alacaksınız?

Kredi arayışındaysanız yada kredi almak istiyorsanız aslında bu krediyi ne zaman alacağınız önem arz eder.  Çünkü aldığınız dönemde oluşabilecek ekonomik ve siyasi olaylar eşliğinde anlık olarak kredi faizleri değişiklik gösterebilir. Bu tür olayların olduğu zamanlarda paraya ihtiyaç durumunuz nasıl olur, aciliyeti nedir bilinmez fakat yüksek faizlerden kredi çekmek zorunda kalabilirsiniz.

Kredi Faizlerine Etki Edecek Olaylar

2020 Kredi faiz oranlarına etki eden birden fazla olasılık bulunuyor. Bu olasılıkların hepsinin aynı anda gerçekleşmesi beklenmez fakat her oluşan olasılık ile faiz oranı biraz daha artacaktır. Bunun aksine ekonomik yönden oluşacak olumlu olasılıklar ise kredi faizlerinin inmesine etki eden başlıca faktörler olacaktır.

Yapılan seçimler ile istikrarın sağlanması önemli. Her seçim sonrası mevcut siyasi oluşumun istikrarı yine beraberinde ekonomik önlemlerin de devam edeceği anlamına gelir. Bilinen siyasi harekete ise ekonomik çevreler ve yatırımcılar güven vereceğinden bu durumda kredi faizleri düşecektir.

Kredi Vadeleri Faiz Oranını Etkiliyor

Kredi vadelerinde de faize etki eden unsur bulunuyor. Vade uzadıkça faiz de artabiliyor. Geçtiğimiz aylarda önlem olarak 48 aydan 36 ay’a düşürülen kredi vadeleri ile faiz oranları etkili. Çünkü bankalar kısa dönemde alınan borçlara daha az faiz oranı vermektedir, uzun dönemli olanlara ise daha yüksek.

Güncel olarak Tüketici Kredi Faizleri yüzde 2,40 ile 2,90 arasında değişiklik gösteriyor. Bu kadar farkın olması açıklanabilir gibi değil. Fakat devlet bankaları bu anlamda tüketicilere daha uygun faiz oranı veriyor ki, bunların içerisinde Halk Bank örnek olarak gösterilebilir. Halkbank’ın vereceği 10 bin lira kredinin 12 ay ödemesi 1.012 Lira, 24 Ay ödemesi 598,90 Lira, 36 Ay ödemesi ise 467,10.

Uzun Dönemli Borçlanmaktan Kaçınmalı

Muhtemel olarak Mart ay’ın da gerçekleştirilecek olan Yerel seçimler sonrası ekonomi piyasasında raylar yerine oturacak ve uzun süre daha sağlıklı bir soluk alacak diye tabir edebiliriz. Bu nedenle tüketici kredisi çekmek isteyen kişilerin aciliyetlerine göre hareket etmeleri, uzun dönemli borçtan uzak kalmaları kendileri yararına olacaktır.

Tüketiciler kredi alımı öncesi kendi maddi yararları açısından iyi araştırma yapmak zorunda. Çünkü bankalar arası faiz oranı farkları mevcut oluyor. Bu farklar arasında ciddi rakamlar oynayabilir. Bu nedenle iyi bir ekonomist olmasanız dahi iyi bir araştırmacı olmanız sizin zarar etmenizin önüne geçecektir. Bunlarla birlikte birde kredi alamama durumları önem arz ediyor. Kişinin kredi notu ile birlikte alabileceği kredinin faizi de değişiklik gösteriyor. Riskli kişiler daha yüksek oranlardan kredi alabilirler. Bu durumdaki kişilere de bazı bankalar kredi vermekten kaçınabilir. Bu durumda kişi nakit paraya ihtiyacı olduğu için her türlü faiz oranını kabul etmek zorunda kalabilir.

Düşme İhtimali Her Zaman Vardır

Kısaca ülke olarak 2020 tüketici kredisi faiz oranlarının düşeceği kanaati mevcut. Bu kanaatin doğmasında ise atılan ekonomik adımlar ile oluşacak Türk Lirasının değerlenmesi. Ekonomi piyasasının canlanması ve enflasyonun düşürülmesi amaçlı yapılan bütün programlar ve projeler sayesinde Tüketici Kredisi Faizleri yönünü aşağıya çevirmiş durumda. Bu düşüşün 2020 ihtiyaç kredisi faiz oranlarına yansıması muhtemel görünüyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma