Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Otomotiv
  4. »
  5. Araçlara LPG Taktırmanın Avantajı Var mı?

Araçlara LPG Taktırmanın Avantajı Var mı?

Aydin Duran Aydin Duran -
148 0
Araçlara LPG Taktırmanın Avantajı Var mı?

Araç sahipleri fazla masraftan kurtulmak için bazı yollara başvurmaktadırlar.  Ancak günümüzde yakıt fiyatlarının çok hızlı bir şekilde yükselmesine  karşı bir çözüm üretemiyor. Araç sahipleri kişiler ise yakıt fiyatlarının yükselmesi sebebiyle, araçlarını gündelik hayatta fazla kullanmıyorlar. Özellikle motoru yüksek araçlar daha fazla yakıt yaktığı için, yakıt tüketimi çok fazla olmaktadır. Bu durumu düzeltmeye çalışan ve bir çare arayan benzinli araç sahibi kişiler, LPG’li araç yakıt sistemini  araştırmaya başladı.

LPG’li araç kullanmak benzinli araç kullanmanın yanında maliyet açısından birçok maddi anlamda fayda sağlar. LPG’li araçlar benzinli olan araçlara göre daha fazla ekonomik fayda sağlar. Hiçbir performans kaybetmeden, yakıt masraflarında büyük bir tasarruf ve kazanç elde edilmesine vesile olur. Otomotiv sektörü ile benzinli araçların yakıt konusunda çok masraf çıkarmaktadır.  Benzine göre LPG kullanan araç sahipleri büyük bir tasarruf elde etmiş olacaktır. Zira neredeyse yarı yarıya bir yakıt tasarrufundan bahsetmek mümkündür. Finansal sorunlar yaşamamak adına tüketiciler benzin yerine LPG kullanma yoluna gitmeyi tercih ederler.

LPG Sistemi Sadece İkinci El Araçlara mı uygulanır?

LPG’li sistem sadece benzin ile çalışma özelliği gösteren araçlara uygulanır. Günümüzde artan benzin fiyatları ise yepyeni bir araç üretim tarzına doğru yönelmiştir. Artık sıfır km araçları fabrikadan LPG’li olarak satın almak mümkün hale gelmiştir. Bu yüzden LPG’li sistemler günümüz şartlarında sadece ikinci el değil sıfır km araçlar üzerinde de satışa sunulur.

Araçlara LPG Taktırmanın Avantajı Var mı?
Araçlara LPG Taktırmanın Avantajı Var mı?

 LPG Taktırmanın Faydaları Nelerdir?

 LPG taktırmak ilk etapta maddi yönden tasarruf sağlamak için uygulanan bir sistemdir. Bu şekilde kullanılan araçların km yapması da maliyet açısından oldukça düşüktür. Günümüzde artan benzin fiyatları sebebi ile LPG’li araç sayısında bir hayli artış sağlanmıştır. LPG’li araç benzinli araçların yakıt performansına göre nerede ise yüzde 50’lik bir oran ile uygundur. LPG kullanan araçlar doğa ile dost bir yakıt tükettiklerinden dolayı çevre kirliliğinin bir nebze de olsa önüne geçmiş olurlar.

Günümüzde hava kalitesi günden güne düşmektedir. LPG olan araçlarda temiz yanma gerçekleştiği için motor yağı ömrü daha uzun olur. LPG temiz bir yakıttır. Motoru temiz tutar.  LPG içerisinde kurşun ve karbon barınmaz. Bu nedenlerden  dolayı silindirlerde aşınma daha az miktarda olur.  Çevre dostudur.  Ateşleme bujisinin ömrünü daha uzun tutmaktadır.

LPG içeriğindeki oktav seviyesi benzine göre daha yüksek seviyelerde  bulunur. Sıklıkla  bakıma ihtiyacı yoktur. LPG bulunan araçlarda yakıt pompası kullanılmaz.  Diğer yakıtlarla aynı performansı verir. Kapalı yakıt sistemi bulunur. LPG yakıt deposu, benzin deposuna göre daha sağlamlığı ile ön plana çıkar.

LPG’li Araçlar Otopark Alanlarına Girebilir mi?

LPG’li araçların kapalı otoparka girebilmesi için rutin olan  bazı kontrolleri yapılıyor. Yangın yönetmeliğini uygulamaya koyan ve bunu  sağlayan tüm AVM kapalı otoparklarına girişi yapılabilir. Araçlarına LPG sistemi taktırmaya düşünen kişiler otoparklara girişlerin sorun yaratacağından dolayı tereddüt ediyordu.

Yaşanan park krizleri sebebiyle birçok insan, LPG sistemini tercih etmiyordu. Fakat yapılan yeni düzenlemeler ile günümüzde artık LPG’li araç kapalı otoparklara girişi yapabiliyor. Bu gelişmeden dolayı artık nerede ise birçok insan LPG sistemini kullanmayı düşünmektedirler.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma