Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icra
  4. »
  5. 6 Adımda İcra Yoluyla Rehinli Araç Satışı Nasıl Yapılır?

6 Adımda İcra Yoluyla Rehinli Araç Satışı Nasıl Yapılır?

Aydin Duran Aydin Duran -
249 0
Rehinli Araç Satışı

Araç alımlarında kredi kullanan kişilerin kredi ödemelerini tamamlamasına kadar araçlara finans desteği veren kurumlarca rehin yani ipotek konulması söz konusudur. Yani kredi bitene kadar aracınız ipotek altına alınmaktadır. Bu aşamada rehinli araç satışı kredi borcunun bitmesinden önce yapılmak istenmektedir.

Rehinli Araç Nedir ?

Borcunuzdan daha değerli bir aracınız varsa, kredi için teminat olarak kullanabilirsiniz. Buna rehinli araç denir. Aracınızı rehin verdiğinizde, borç veren üzerine haciz koyar. Bu, krediyi temerrüde düşürürseniz, borç verenin aracınızı alabileceği anlamına gelir.

Okunmalı : Hasarlı Araç Alınır Mı?

Rehinli Araç Satılabilir Mi?

Aracınızı bir kredi için teminat olarak verdiyseniz, satıp satamayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Cevap evet, rehinli bir araç satabilirsiniz ancak akılda tutulması gereken birkaç şey var.

İlk olarak, aracı satarsanız, krediyi tam olarak ödemeniz gerekecektir. Bu, tam satış fiyatına nakit olarak sahip olmanız veya bakiye için finansman ayarlamanız gerekeceği anlamına gelir.

Rehinli Araç Satışı
Rehinli Araç Satışı

İkinci olarak, aracı sattığınızı borç verene bildirmeniz gerekecektir. Büyük olasılıkla, satış faturası veya tapu devri gibi bir satış kanıtı sağlamanızı isteyeceklerdir.

Son olarak, borç verenin araç üzerinde bir haciz olduğunu unutmayın. Bu, araç üzerinde yasal bir hakları olduğu ve krediyi temerrüde düşürmeniz durumunda araca yeniden el koyabilecekleri anlamına gelir.

Okunmalı : Hak Mahrumiyeti Olan Araç Satılır Mı?

Rehinli bir araç satmayı düşünüyorsanız, herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için borç vereninizle önceden konuştuğunuzdan emin olun.

Banka Rehinli Araç Nasıl Satılabilir?

Banka rehinli araçlar, bankaların müşterilerine sağladıkları kredileri teminat olarak kullanabilecekleri araçları ifade eder. Bu araçlar, bankaların kredilerini teminatlandırmak için kullandıkları araçların yanı sıra, müşterilerinin kredilerini kullanmalarına izin vermek için de kullanılabilir. Bankalar, kredilerini teminatlandırmak için kullandıkları araçları, müşterilerinin kredilerini kullanmalarına izin vermek için de kullanabilirler. Bu araçlar, bankaların kredilerini teminatlandırmak için kullandıkları araçların yanı sıra, müşterilerinin kredilerini kullanmalarına izin vermek için de kullanılabilir.

Araç sahibi, araçlarını bankaya rehin olarak verebilir. Banka, araçları sahibine geri satabilir, ancak araçları sahibinden daha yüksek bir fiyatla satabilir. Araçların sahibi, araçlarını bankaya rehin olarak verdiğinde, araçlarıyla ilgili tüm sorumluluğu bankaya devreder. Bu sorumluluk, araçların kullanımından doğan hasarların karşılanmasına kadar uzanabilir.

Rehinli Aracın İcra Yoluyla Satışı Nasıl Yapılabilir?

1. ARAÇ İÇİN İCRAYA BAŞVURUN

İcra dairesine başvuru yapılır ve icra takibi başlatılır. Başvuru süreci online olarak da yapılabilmektedir.

2. EŞİK DEĞERİ AŞILDIKTAN SONRA İLAN VERİLİR

Eşik değerleri aşıldıktan sonra ilanlar verilir. İlanlar, icra dairesi tarafından hazırlanır ve icra takibi süreci kamuoyuna duyurulur.

Okunmalı : Araba Satış Vekaletnamesi Nasıl Verilir?

  1. EŞİK DEĞERİNİN AŞILMADIĞI DURUMLARDA SATIŞ YAPILMAZ

Eğer eşik değerleri aşılmazsa satış yapılmaz. Bu durumlar, örneğin araçların değeri eşik değerinin altında olduğu durumlarda gerçekleşebilir.

4. EŞİK DEĞERİ AŞILDIKTAN SONRA SATIŞ YAPILIR

Eğer eşik değerleri aşılırsa satış yapılır. Bu durumlar, örneğin araçların değeri eşik değerinin üzerinde olduğu durumlarda gerçekleşebilir.

5. SATIŞ SÜRECİ BİTTİKTEN SONRA İCRAYA BAŞVURULUR

Satış süreci tamamlandıktan sonra icraya başvurulur. Başvuru, online olarak da yapılabilmektedir.

6. İCRA TAKİBİ SÜRECİ BİTTİKTEN SONRA İLAN VERİLİR

İcra takibi süreci tamamlandıktan sonra ilanlar verilir. İlanlar, icra dairesi tarafından hazırlanır ve kamuoyuna duyurulur.

İpotekli Araç Satışı Nasıl Yapılabilir?

Kira bedelleri, taşıt vergisi, bakım ve onarım giderleri gibi masraflar dâhil olmak üzere, araç sahibinin ödediği tüm giderler ödenmiş olmalıdır. Aksi takdirde, banka, aracı satın almak isteyen kişinin ödemelerini yapması için ona yetki vermez.

Araç sahibi, bankaya ait ipotekli araçların listesini isteyebilir. Banka, araçların listesini araç sahibine gönderir. Bu listede, araçların fiyatları, araçların kapanış tarihleri ve araçların kapanış yerleri belirtilir.

Araç sahibi, bankaya ait ipotekli araçların listesinden istediği araçları seçer. Seçilen araçların fiyatları bankaya ödenir. Sonrasında, banka, araç sahibine ait ipotekli araçları teslim eder.

Okunmalı : Türkiye Vatandaşı Gürcistan’dan Araba Satın Alabilir Mi?

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma