Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Araçlar Başkasına Devredilirse Haciz İşlemi Nasıl Kaldırılır?

Hacizli Araçlar Başkasına Devredilirse Haciz İşlemi Nasıl Kaldırılır?

Aydin Duran Aydin Duran -
208 0
Hacizli Araçlar Başkasına Devredilirse Haciz İşlemi Nasıl Kaldırılır?

Ev eşyalarında olduğu gibi araç modelleri de çeşitli sebeplere dayalı olarak haciz konulabiliyor. Bu durumda hacizli araç başkasına devredilmesi halinde dahi araç üzerindeki haczin kaldırılması söz konusu değildir. Çünkü araç haczi direk olarak araç üzerinden uygulanır. Bu nedenle de aracın devir edilmesi dahi mümkün değildir. Bu durumda ilk olarak araç üzerinde yer alan haczin kalıcı olarak kaldırılması gerekir. Bunun için de araç sahibi aracı başkasına devir etmeden önce aracın üzerindeki haczi mutlaka kaldırması tavsiye edilir.

Hacizli Araç Satın Alınır Mı?

Uzmanlar tarafından da vurgulandığı üzere hacizli araç satın alma yapılması tavsiye edilmez. Bu gibi durumlar alıcı ve satıcı arasında da kısa süreler içerisinde sorunlar meydana gelmesine neden oluyor. Bu nedenle araç marka ve modeli fark etmeksizin üzerinde yasal olarak haciz olan araç modelinin sahibi tarafından başkalarına devir edilmemesi daha sağlıklıdır. Bu konularda özellikle Hacizli araçlar ve finansal sorunlar gibi bilgiler ile diğer hususlara sayfamızdan ulaşmanız mümkündür.

Araca Neden Haciz Konur?

Araca birçok farklı nedenlere bağlı olarak haciz konulur. İlk olarak aracın herhangi borcunun olması ve araç sahibi tarafından söz konusu borçların ödenmemesi durumunda araca haciz koyma gerçekleştirilir. Fakat araçta hacizlerin konulması daha çok bankalar ve benzeri kuruluşlar tarafından yapılıyor. Araç sahibinin çeşitli banka kredilerinde aracı ipotek olarak göstermesi aracın banka tarafından da haciz konulmasına neden oluyor. Bu nedenle araç sahiplerinin finans kuruluşlarından kredi talebinden önce de araç ipoteği konusunda da yeniden düşünmesi tavsiye edilir.

hacizli araçlar
Hacizli Araçlar

Hacizli Aracın Satışa Sunulması

Merak edilen hacizli aracın satışa sunulması oldukça zordur. Bunun için araç sahibinin ciddi anlamda zahmetler çekmesi gerekir. Aracın ilk olarak hacizli yani ipotekli olduğunu resmi evraklar üzerinden aracı satın almak isteyene göstermesi gerekir. Hacizli aracın illegal yoldan satışa sunulması sonraki süreçlerde ciddi anlamda problemler oluşmasına zemin hazırlar. Bu nedenle üzerinde haciz olan aracın satışa sunulmaması tavsiye edilir.

Hacizli Araç Satın Alınmalı mı?

Kesinlikle üzerinde herhangi haciz olan aracın satın alınmaması tavsiye edilir. Hacizli araç demek üzerinde engel etkeni yer aldığı anlamına geliyor. Yani hacizli aracın alım işlemleri de resmi anlamda yapılması mümkün değildir. Bu durumda dahi her iki tarafın sorunlara maruz kalması söz konusudur. Hacizli aracın satışa sunulması ayrıca pek çok modern ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de yasal anlamda suç teşkil eder. Bu durum beraberinde aracın sahibinin yasal olarak cezai işleme dahi tabi tutulması demektir.

Hacizli Araç Kiralanabilir Mi?

Hacizli aracın satın alınması gibi kiralanması da alıcı açısından risk teşkil eder. Araç kiralandıktan sonra kazaya maruz kalması durumunda üzerinde haciz olduğundan alıcı ve kiralayan kişinin yine yasal anlamda sorun yaşamasına neden olabiliyor. Bu nedenle alıcılar ister bireylerden ister araç kiralama firmasından üzerinde haciz olan araç modelini saatlik dahi kiralamaması tavsiye edilir. Özet olarak üzerinde haciz olan araç modellerinden mutlaka uzak durulmalıdır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma