Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. icra
 4. »
 5. İcra İhaleleri Nasıl Öğrenilir ?

İcra İhaleleri Nasıl Öğrenilir ?

Aydin Duran Aydin Duran -
243 0
İcra İhaleleri Nasıl Öğrenilir ?

Piyasa fiyatlarına baktığımızda çok daha aşağı oranlarda satış fiyatı olması nedeniyle icradan satılık ilanları herkes tarafından ilgi çekmektedir. Bu sebeple icra ihaleleri nasıl öğrenilir araştırma konusu olmaktadır.

Fiyatı ile çok cazip durumda olan icralık satışlar herkesin merak duyduğu bir konu haline gelmiştir. İcra yoluyla satış gerçekleştirilecek olan her türlü mal konusu için mutlaka ihale açılması gerekmektedir. İcra ihaleleri nereden, nasıl öğrenilir? gibi sorular sıkça sorulan sorular içerisinde yer almaktadır.

İcra İhaleleri Nasıl Öğrenilir Takip Edilir?

Araç alımı niyetinde olanların radarlarındaki İcra İhaleleri konusunda  farklı pek çok yöntem bulunmaktadır. Yasal zorunluluklar sebebiyle, açılacak olan her icra ihalesinin duyuru yapılması  gerekmektedir. İcradan araçlar farklı satış şekilleri ile karşımıza çıkar. Genellikle resmi kurum, belediye veya bankalar,  gazete ilanları vererek icra ihalesi duyurusu yapmaktadır. Bunun yanı sıra sürekli olarak gazeteleri ve yayınları takip edebilmek gerekir. Bu konuda en uygun yöntemler arasında her zaman haciz takip uygulamaları üzerinde hizmet veren özel adreslerden yararlanılması önem taşımaktadır. Böylelikle icra ihaleleri ; 

 • e-devlet ile e-icra sayfalarından
 • Bankaların internet sitelerinden
 • SGK Kurumu internet sitesinden
 • Vergi Dairelerinin İnternet Sitelerinden
 • ilan.gov.tr adresinden öğrenilebilmektedir. 

Bu adresler  sadece icra takip hizmeti sunmak için açılmış olup, tüm icraları internet üzerinden takipçilerine duyurmaktadır. Günümüzde, taşınmazların satışları icra müdürlükleri aracılığıyla e-ihale yöntemiyle yapılmaktadır. Burada e devlet şifreniz ile giriş yaparak hangi ilde, ne zaman, ne tür icra ihalesi olduğunun ayrıntısını inceleyebiliyorsunuz. İcra ihaleleri takip için e-ihale sayfasını kullanmak doğru bir tercih olacaktır.

Yasa hükümlerine göre, ihaleye konu olan  satışlar için 1. ve 2. İhale günleri belirlenmektedir. İlk ihale içerisinde taşınmaz, kıymet takdir raporlarında belirtilmiş olan oranlar esas alınarak satılmaktadır. İlk satış günü içerisinde, taşınmazın satılabileceği en düşük değer biçilmiş olan değerin %60’ı ve satış masraflarını karşılayacak düzeyde olması gerekmektedir. 2. satış gününde ise taşınmaz değerlerinin %40’ı ve satış masraflarını karşılayacak miktara düşmektedir.

İcra İhaleleri Nasıl Girilir?

18 yaşını bitirmiş, TC. Vatandaşı olan ve satış ilanlarında belirtilen hususları taşıyan, istenilen belgeleri zamanında teslim eden herkes icra satış ihalelerine katılabilir. Satış ihalelerine katılmak için esatis.uyap.gov.tr üzerinden elektronik teklif vermek ya da ilanda belirtilen tarihte satış yerinde hazır bulunmak yeterli olacaktır.2004 sayılı İcra ve İflas Kanununun 114 üncü maddesinin üçüncü fıkrası ve aynı Kanunun 126 ıncı maddesi gereği, ihaleye  teklif verilebilmesi için ilk olarak için  belirlenmiş, yasal teminatın ihale katılımcısı tarafından, satışı yapan birimin banka hesabına yatırılması gerekmektedir. Böylelikle icradan araç satışı ihalesine;

 • 18 Yaş ve üstü
 • TC Vatandaşı
 • Araca ait teminat yatırımı

Yapan herkes girebilir.

Bu konu taşınmazın tahmini yapılacak olan değerinin %20 si oranında yer almaktadır. İcra memuru bedelin tamamlanması adına, satış gerçekleştirildikten sonra alıcıya 7 ile 10 gün arasında değişkenlik gösteren bir süre vermektedir. Bu süre içerisinde taşınmazın KDV si olan TL nin ve bununla beraber, taşınmazın bedeli ile beraber damga vergisi ve tellaliye bedelinin de ödenmesi zorunludur. Bazı durumlarda bu bedeller için de tellaliye bedeli peşin veya belli bir süre vermek koşuluyla gerçekleştirilmektedir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma