Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Ocak Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Taksit Yapan Bankalar

Ocak Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Taksit Yapan Bankalar

Aydin Duran Aydin Duran -
264 0

Yılda iki kez ödenmesine karşın bankalar kart müşterilerine kolay ödeyebilme imkanları veren taksitlendirmeler için kampanyalar düzenliyor. Bu kampanyalar eşliğinde sizin beklentiniz ne olur bilinmez fakat genel olarak tüketicilerin beklentisi ödeyecekleri vergilerin taksitlendirilmesi. Bu anlamda Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) taksit yapan bankalar vergi ödemelerinde öncelikli alternatif olarak yerini almış oluyor.

Bankaların geneline bakıldığında MTV ödemesini taksitlendirme için sizlere iki veya üç vade imkanı sunuyor. Bu ödemenizi yaparken internet bankacılığı üzerinden yaparsanız size kaç taksit olduğu belirtilirken interaktif vergi dairesi üzerinden yapacağınız ödemeleriniz için vade söz konusu olmuyor. Bu durum tüketicilerin kafasını karıştırıyor ki MTV taksitlendirme arayışı içerisine giriliyor.

Hangi Bankalar Taksitlendirme Yapıyor?

Verginizi kredi kartına taksitlendirme işlemi bankaların sonradan işleme koyduğu bir hizmet. Burada ödemenizi yaptıktan sonra banka mevcut kampanyasında belirttiği üzere vadelendirme işlemini ekstrenize yansıtıyor ve sizde taksitle ödemiş oluyorsunuz. Birden fazla bankanın birden fazla kredi kartını kullanan kişiler ise en uzun vadede ödeme yapma imkanından faydalanmak için hangi banka sorusu üzerinde duruyor. Her ne kadar güncel yeni hazırlanmış olmasa da muhtemel olabilecek olan taksitlendirmeler ile ilgili olarak dilerseniz bankaların sizler için hazırladığı MTV Ödeme Kampanyaları hakkında bilgi verelim.

Kredi Kartından İki Kez MTV Ödenir mi?

Geçtiğimiz yıllarda anolog işlemleri ile hizmet veren bankalar ve vergi daireleri bir ödeme yapılması gerekirken görülmediği için birden fazla ödemelere sahne oluyordu. Gelişen teknoloji ile mevcut borçların ödenmesi ile borç kapanıyor ve tekrar ödenmesi söz konusu olmuyor. Fakat mükerrer ödeme denilen bir hususun oluşması da beklenebilir. Bu durumda vergi dairesine başvuru yada bankanıza başvuru yaparak ödemiş olduğunuz fazla tutarı geri alabilirsiniz. Yada bir sonraki ödemelerinizden düşebilirsiniz. Mükerrer ödemelerin gerçekleşmesini önlemek için de kredi kartınızın ekstresini inceleyebilirsiniz.

MTV Ödemeleri Nereye Yapılır?

MTV ödemeniz için karşınıza birden fazla seçenek çıkıyor.

  • Birincisi ATM üzerinden nakit ve hesaptan yatırım söz konusu.
  • İkincisi İnternet Bankacılığınız Üzerinden yada Mobil Bankacılıktan
  • Üçüncüsü İnteraktif Vergi Dairesinden
  • Dördüncüsü Banka Şubelerinden
  • Beşincisi Malmüdürlükleri ve Vergi dairelerinden

Bu seçeneklerden herhangi birini kullanarak MTV ödemenizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Taksitlendirme işlemi yapmak istiyorsanız en kolayı ise internet üzerinden yapılıyor olması. Burada hangi bankanın, hangi kartı gibi bir ayrıcalık bulunmuyor. Zira tüm bankalar ile anlaşılmış durumda.

MTV Kampanyaları

Bankalar sizlere ödeme kolaylığı sağlarken kartlarından da harcama yapılmasına olanak veren kampanyalarını vergi ödemeleri içinde gerçekleştirebiliyor. Dönemsel olarak bu kampanyalar yapılıyor olsa da genel itibari ile aynı avantajlar üzerinden yapılıyor.

Akbank MTV Ödeme Kampanyası

Axess markası ile müşterilerine hizmet sunan Akbank MTV ödemeleri için müşterilerine iki alternatif sunuyor. Birisi hesabınız üzerinden yatırma diğeri ise kredi kartınızdan ödeme oluyor. Bunu Akbank direkt ile girdikten sonra yapmanız halinde size hangi hesaptan yapılmasını istediğiniz sorulurken vergi dairesi üzerinden yapacağınız ödeme sadece Axess kartınız ile oluyor. Burada her koşulda banka size peşin yada taksitli ödeme yapmanız hakkında iki yol sunuyor. Taksitli ödeme seçerseniz bu durum sizin ekstrenize yansıyor ve sizde taksitle ödemiş oluyorsunuz. Akbank sene başında yaptığı kampanyda iki taksit imkanı vermişti. Yine aynı taksit söz konusu olabilir. Akbank MTV ödeme  sayfasını ziyaret ederek ödeme yapabiliyorsunuz.

Garanti Bankası Bonus MTV Ödeme Kampanyası

Önceki yıllarda yaptığı duyuru ile iki taksit imkanı veren Garanti Bonus MTV ödemeleri için sene başında iki taksit imkanı vermişti. Temmuz ay’ında yapılacak olan vergi ödemelerinde de Garanti Bankasının iki taksitle vadesi söz konusu olacaktır. Bankanın özelliği olan GarantiPay kullanılması halinde ise üç taksit söz konusu olabilir. Ayrıca geçtiğimiz dönem Hepsiburada sitesinden 30 TL indirim söz konusu olmuştu. Yine aynı şekilde farklı bir alışveriş sitesinden de indirim sağlanabilir.

İş Bankası Maximum MTV Ödemesi

İş Bankası MTV ödemelerinde taksitlendirme için limit uygulaması yapıyor. 200 TL ve üzeri ödemeler için üç vade söz konusu iken daha az limitler için daha düşük vade söz konusu olabiliyor. Bu işlemi interaktif vergi dairesi yada gib.gov.tr adresinden yapılması halinde kartınıza iki taksitle vadelendirme söz konusu.  Ödemenizi İş cep yada internet bankacılığından yapmak isterseniz peşin ve iki taksit imkanı bulunuyor. Ticari kredi kartı sahibiyseniz bu kampanyadan faydalanabiliyorsunuz.

Ziraat Bankası Bankkart Combo ile MTV Ödemesi

Ziraat bankası da vergi ödeme limiti ile taksitlendirme yapan bankalar arasında. Kredi kartı Bankkart Combo, Ziraat ATM leri, İnternet bankacılığı yada mobil uygulamalardan yapmak isterseniz 100 TL ve üzeri ödemelerinizi üç vadede yapıyor. Bu tutarın altında ise ödemeniz taksit söz konusu olmuyor.

Yapı Kredi World Card MTV Kampanyası

World Card sahibi tüketiciler Yapı Kredi Bankası MTV ödemelerini gib.gov.tr adresi üzerinden ve internet bankacılığı üzerinden yapabiliyor. Burada dijital bankacılık ile yatırılan vergi ödemeleri taksitlendirmesi geçtiğimiz dönem üç ayda oluyordu. Güncel olarak bir açıklama yapılmamasına karşın önümüzdeki günlerdeki kampanyanın yine aynı olacağı beklentisi mevcut.

QNB Finansbank MTV Ödemesi

Enpara card ile önemli adımları geride bırakan QNB Finansbank sene başında yaptığı kampanya da iki taksit imkanı vermişti. Temmuz MTV ödemesi için yine aynı şekilde iki taksitle hizmet vermesi beklentisi bulunuyor.

TEB MTV Ödeme Kampanyası

Türkiye Ekonomi Bankası müşterilerine verdiği Bonus markası ile MTV ödemelerini iki taksitle yapma olanağı veriyor. Burada hizmet alabilmek için SMS ile kampanyaya katılım söz konusu. Bu katılımı sağlamak için ise 4616 ya SMS göndermelisiniz. Gönderdiğiniz mesaj ise MTV

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma