Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Ziraat Bankasından EFT Hangi Saatlerde Yapılır?

Ziraat Bankasından EFT Hangi Saatlerde Yapılır?

Aydin Duran Aydin Duran -
167 0

Bankalardan para aktarımında en önemli yollardan birisi EFT ve bu yapılmak istenen para gönderimi istenildiği saat aralığından yapılamıyor. Burada devlet bankası da olsa özel banka da olsa aynı şekilde hareket edilmek zorunda. Nitekim Ziraat Bankası eft saatleri içerisinde yapılan işlemler arasında bulunuyor.

Ziraat EFT Saatleri

Ziraat Bankasının bankacılık hizmetleri aracılığıyla yapacağınız EFT ile para gönderim hizmetinin saat aralığı mesai günlerinde 09:00 ile 16:00 arasındadır. Bu anlamda para gönderim işlemlerinizi Ziraat Bankası EFT saatleri içerisinde gerçekleştirmeniz gerekir.

Ziraat Bankası nezdinde bulunan hesabınızdan farklı bir banka hesabına para aktarım işlemi yapacaksanız bunu EFT yoluyla gerçekleştirmeniz gerekir. Bu işlem için Merkez Bankası onayı alınacağından mesai günleri ve mesai saatleri içerisinde yapılmasına özen gösterilir. Aksi takdirde talimat vermiş olursunuz ve ilk mesai günü ve saatinde talimatınıza göre paranız karşı hesaba geçer. Başka türlü bir EFT yolu bulunmuyor.

Ziraat Bankası EFT Videolu Anlatım

Yarım Gün Mesailerde

Tatilin başlamasından bir gün önceki yarım günlük çalışma günlerinde ise EFT işleminizin saati 09:00 ile 11:00 arasında. Zira o günler saat 13:00 ten sonra tüm kurum ve kuruluşlar tatile girer ve yine para gönderim işleminizi gerçekleştirememiş olursunuz. Para gönderiminde iban numarası da önemli. Bu manada Ziraat Bankası iban sorgulama alabileceğiniz hizmetler arasında bulunuyor.

EFT yoluyla yapılan para gönderim işlemleri genel olarak bir kaç dakika içerisinde karşı hesaba geçmiş olur. Bu durum yoğunluk, teknik arızalar yada yazmış olduğunuz hesap numaralarında veya isimlerden kaynaklanan eksiklikler nedeniyle yarım saati bulabiliyor. Yanlış hesap numarasına yada IBAN a gönderilen paralar yine yaklaşık 30 dakika gibi bir süre içinde yine hesabınıza iade ediliyor.  Tatil günlerinde EFT talimatı verirseniz bu durum mesai saatini bekler ve saat 09:00 civarlarında karşı tarafın hesabına geçmiş olur.

İnternet Bankacılığından ziyade bu gönderimi ATM üzerinden de yapabilirsiniz. Bu gönderimleriniz için ödeyeceğiniz masraf tutarı 7 Lira oluyor. İnternet ve mobil bankacılık üzerinden gönderimlerin masrafı 2,5 Lira, Telefon bankacılığından yapacağınız EFT talimatının masrafı ise 5 Liradır. Bu rakam göndericiden peşin olarak alınıyor. Güncel eft ücretlerini Ziraat Bankası ürün ve hizmet ücretleri sayfasından temin edebilirsiniz.

Yapılan EFT’nin İptali

Ziraat Bankasından yapacağınız EFT işlemlerinin iptali de söz konusu oluyor. Bu iptalin sağlanabilmesi için ise paranızın karşı hesaba geçmeden önce gerçekleşmesi gerekiyor. Bunun için Ziraat Bankası Telefon bankacılığını aramanız ve EFT iptalini sağlanması için talimat vermeniz gerekecektir. Ama elbette bu da kesin çözüm değil. Çünkü bankadan çıkan para karşı bankanın hesabına girmiş olabilir. Gönderdiğiniz kişinin hesabına geçmemiş olması EFT nin iptal edileceği anlamına gelmiyor. Bunun için göndermeden önce bir kez daha düşünmekte fayda olabilir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma