Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icra
  4. »
  5. Araca İcra Koyulabilir mi? Hangi Durumlarda Araca İcra Konulur?

Araca İcra Koyulabilir mi? Hangi Durumlarda Araca İcra Konulur?

Aydin Duran Aydin Duran -
208 0
Araca İCra

İcra bilindiği gibi bir hukuk dalıdır. Borcun tahsil edilebilmesi için araca icra söz konusu olabilir. Bu durum diğer kıymetli varlıklar için de geçerlidir. Borçlu kişinin alacağını temin etmek için mahkemeye başvurması halidir. Bu mahkeme sonucunda devlet tarafından kişinin tüm mal varlığına devlet tarafından el konulması ile oluşur. Borçlu bu konuda tek muhatap devleti görmektedir. Taşınır taşınmaz tüm mülke mahkeme karı ile el koyar. Devlet takibiyle mülk satılıp alacak temin edilebilir.

İcra takibini devletin tahsis ettiği direkt memurları tarafından yapılmaktadır. Mahkeme süresi belli olmayıp karara yetkili merciiler son verir. Bu süre zarfından icraya konu olan mülk sahibi tarafından hiçbir şekilde kiralanıp, satılamaz.

İcra Takibi Nasıl Devam Eder?

İcra takibi; alacaklının borcunun ödenmemesi durumunda mahkeme sürecinin başlaması halidirBurada süreç icra müdürlüğü ile başlar. Alacaklı borcunu bildireceği ilk yer burasıdır. Bu müdürlükleri birçok ilimizde bulunmaktadır. Gerek avukatlar aracılığı ile gerekse orta yolu bulmak için görevli ara bulucularla işlem sürebilir. Kişi bunun için her zaman avukatla işlem yapmak zorunda değildir.

Ara bulucu kimlerdir sorusuna genellikle avukatların üstlendiği bu görev iki tarafın uzlaşması için çalışan kişilerdir denebilir. Ara bulucular tek taraflı işlem görmezler. Hacizli araç trafikte bağlanır mı gibi sorular hacizli aracı olan kişilerin beraberinde sordukları sorulardan biridir.

araca icra koyulabilir mi?
Araca icra koyulabilir mi?

Peki, Araçlara İcra Konulur mu?

Eğer araç kredi çekilerek alınmışsa mülk dolayısıyla bankaya aittir. Bu durumda araca zaten icra koyulamaz. Zira araç ruhsatı ipoteklidir. İlgili muhatap bankadır.

Mahkeme Neye ya da Nelere İcra Koyabilir?

İlk olarak nakdi ilk olarak maaşa haciz konulmasıyla başlar. Şayet alacak çok daha fazla ise kişinin bankada bulunan hesaplarına da konur. Devamında kişinin mal ve mülküne icra konulur. Araba, ev, arsa, nakdi hesaplar, hisse gibi birçok şeye icra konulabilir.

İşlem tebligatla başlar ve böylelikle  kişi bilgilendirilir. Son zamanlarda bazı dolandırıcılar tarafından ” üzerinizde icra var ” gibi ifadelerle kişinin adına yardımcı olmak maksadıyla arabulucu olduğu yalanıyla çok fazla kişi mağdur edildi. Bunlara itibar edilmemesi gerektiği sürekli İç İşleri Bakanlığı tarafından bildirilmişti. Bu kişi veya kişiler bu tip ifadelerle yanlış yönlendirilip mağdur edilmektedir.

E-devlet Üzerinden Sorgu Yapılabilir

Kendisini avukat ya da arabulucu sıfatıyla tanıtan kişiler gerçekte bazı avukat ve arabulucuların adını kullanmaktadır. Bu tip telefon alanlar ilk önce Kendi T. C. kimlik numarasıyla E devlet üzerinden sorgulama yaparak emin olabilirler. E devlet uygulaması üzerinden birçok sorularınıza güvenle cevap bulabilirsiniz. Bu tip mahkeme veya tarihleri dolayısıyla her hangi bir icra kararı alınmış ve bilginiz yoksa bu uygulama sayesinde bilgi sahibi olabilirsiniz.

İcra ve Haciz Arasındaki Fark ya da Bağlantı Nedir?

İcra; alacaklının alacağını borçludan tahsis etmek için yetkili müdürlüğe başvuru yapmasıdır. Dosyanın açılması için talepte bulunmasıdır diyebiliriz. Ancak haciz mahkeme kararı sonucudur. Haciz işlemiyle artık alacaklı sadece muhatap olarak devleti kabul eder.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma