Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. İş Göremezlik Parası, İş Göremezlik Onay İşlemleri 

İş Göremezlik Parası, İş Göremezlik Onay İşlemleri 

Aydin Duran Aydin Duran -
188 0

Genel itibari ile konuya bakıldığında SGK iş göremezlik ödeneği hastalık başta olmak üzere gebelik ya da iş kazası sebebiyle çalışamayan ve raporlu olan işçiler aracılığı ile alınmaktadır. Çalışanlar, 4A ile 4B  iş göremezlik ödeneği başvurusu ile maaş kesintisi durumu ile karşılaşmadan rapor parası ödemesi alabilir.

İş Göremezlik Ödeneği (Rapor Parası) Nedir? 

Sigortalı olarak çalışan vatandaşların, belirli bir rahatsızlıktan ötürü iş yapamayacak durumda bulunmaları, hamilelik durumu ile iş kazası ile karşılaşma durumlarında uzman doktorun onay vermiş olduğu rapor alınması gerekir. Çalışan kişi, raporlu olduğu gün sayısı boyunca maaşını işveren yerine Sosyal Güvenlik Kurumundan alacaktır.

Okunmalı : Medical Park Hastanesi Muayene Ücretleri

Rapor Parası Nasıl Alınır? 

Raporun, işverene çok hızlı bir şekilde teslim edilmesi gerekiyor. Böylelikle e-rapor sistemi açısından tanınan 5 günlük sürenin aşılmış olması durumu ortaya çıkar. Raporu alındıktan sonra ise bağlı olan hanımı sosyal güvenlik kurumuna bir tebligat ile bildirimde bulunulması çalışan açısından daha da faydalı olacaktır.

Okunmalı : Gelir Testi Yaptırma

SGK raporu incelendikten sonra onay vermelidir. Onay geldikten hemen sonra PTT şubelerine e-devlet uygulaması üzerinde tanımlı olan banka hesabına ödeme yapılır. SMS gelecek ve e-posta yolu ile bilgilendirme dahi alınacak.

Okunmalı : Banka Kredilerinde SGK Verilerinin Önemi

İş Göremezlik Ödeneği Alma Koşulları Nelerdir? 

5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunundaki koşullar açık bir şekilde belirtilmiştir; Buna göre iş kazası, hastalık ya da analık durumlarından, meslek hastalığı sebeplerinden biri meydana gelmesi durumunda geçici iş göremezlik durumuna uğranılması gereklidir. Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile yetki verilmiş olan hekim ile sağlık kuruluşları tarafından sağlık raporu alınması zorunludur. Köy ya da mahalle muhtarları ile hizmet akdinde bağlı bulunmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız bir şekilde faaliyet gösterenlere geçici iş göremezlik ödeneği ödenebilmesi amacıyla prim borçlarının bulunmaması ve yatarak tedavi görmeleri sonucunda, geçici süreyle iş göremezlik durumuna uğramaları gerekir.

Okunmalı : Tüp Bebek Tedavisinde SGK Desteği

Ancak bu kişilere doğum öncesinde ve sonrasındaki süreler açısından gerçekleştirilecek ödemeler sırasında yatarak tedavi görme koşulu aranmamaktadır.

Tüm bu bahsi geçen koşulların yerine getirilmesi akabinde iş göremezlik raporu onay işlemleri ile ilgili hususların tamamı yerine getirilmiş olur.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma