Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kredi Notu
  4. »
  5. Findeks Kredi Notu Yüzdelikleri

Findeks Kredi Notu Yüzdelikleri

Aydin Duran Aydin Duran -
188 0

Renklere göre kredi notları oluşturulur, buda sizi sicilinizde hangi renge sahip olduğunuzu temsil eder. Bankalar kredi verirken Findeks kredi notunu baz alır, ayrıca risk raporunu gözden geçirmeyi ihmal etmez. Kredi puanı sorgulamak istediğinizde renginize göre hangi bankadan ne kadar kredi alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Findeks ve Kredi Notu Yüzdelikleri

Bankalar tarafından kredi alabilmeniz için kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir. Findeks, kredi alabilmeniz için gerekli olan kredi notu bilginizi öğrenmenizi sağlayan birçok bankanın ortaklığıyla kurulmuş bir uygulamadır. Findeks kredi notunuzu o güne kadar kullandığınız kredi kartı veya kredi borçlarınızı ödeyip ödemediğinize bağlı olarak geçmişten günümüze kadar olan süreci inceler. Kredi alabilmeniz için belirli bir seviyede olması gereken kredi notu, ne kadar yüksekse bankalar tarafından o kadar cazip faiz oranlarından yararlanabilirsiniz.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) hizmeti olan findeks notunun kredi veren her banka için asgari puanı değişmektedir, fakat anında kredi için puanınızın iyi veya çok iyi olması gerekir. Findeks kredi notu için renkler düzenlemiştir. Kırmızı,turuncu,sarı, açık yeşil ve koyu yeşil olmak üzere 5 farklı renk vardır. İki yeşil de kredi alabilmeniz için iyi bir aralık, fakat koyu yeşil de olmanız banka tarafından daha az risk alma demek olduğu için faiz oranları ile ilgili yaptıkları çoğu kampanyalar koyu olan yeşil ile alakalıdır. Kırmızı ve turuncu aralıkta olmanız kredi alabilmeniz için çok zor demektir. Sarı renk ise orta aralık birçok bankadan kredi alabilirsiniz, fakat vermeyen banka olabilir.

Findeks Kredi Yüzdelikleri Hakkında

Kredi alabilmeniz için bu kadar önemli etken olan kredi notu birçok sayısal veri tarafından yüzdeliklerle oluşturulur. Bu yüzdelikler;

Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödemeleriniz Sürekliliği %30 etkileyerek kredi notu için en önemli etken oluyor. Kredi taksitlerinizi ve kredi kartı dönem sonu borcunun en az asgarisini ödemeniz kredi notunuzu yükselten bir etkendir. Son ödeme tarihinden geç yapmanız durumunda tamamını ödeseniz bile kredi notunuzu olumsuz etkiler.

Mevcut Hesap ve Borç durumu en önemli ikinci etkendir ve %25 etkiler. Kapattığınız krediler, mevcut borç bakiyeleriniz dikkate alınarak hesaplamaya dahil edilir. Yeni Kredi Açılışları %20 etkiler. Henüz yeni kredi aldıysanız ödeme durumunuzla ilgili bir şey söz konusu olmadığından dolayı risk oranınızı artırır. Dolayısıyla notunuz göreceli olarak düşüktür. Kredi Kullanım Yoğunluğu %15 olarak etkiler. Borçlarınızı düzenli olarak ödüyorsanız ve sık sık kredi alıyorsanız kredi notunuzun hiç kredi almamış veya size göre az olan kişiden daha yüksek olacaktır. Bunun dışında kalan diğer etkenler kredi notu hesaplamasında %10‘luk bir etkisi vardır.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi çekmek için bankaya gitmeden önce kredi notunuzu öğrenmeniz yararınıza olacaktır. Bu sayede kredi alıp alamayacağınız konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Ücretsiz kredi notu öğrenme söz konusu değildir. Bunu sağlayan bazı firmalar var, fakat güvenilirliği sorgulanır. Findeks kredi notu öğrenme ücreti için 4 TL + KDV ödersiniz. Şu anda KKB uygulamasının BKM Ekspres ile ödeme yapmanız durumunda 1 TL +KDV kampanyalı fiyatı mevcuttur. Yalnız bu bir kere ile sınırlıdır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma