Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Kredi Sicil Affı Bekleyenlere Müjde Geldi mi? Af Bulunuyor mu?

Kredi Sicil Affı Bekleyenlere Müjde Geldi mi? Af Bulunuyor mu?

Aydin Duran Aydin Duran -
184 0

Bankalardan bankacılık ürünlerini kullanamayan binlerce kişi ve esnaftan oluşan bir kesimden bahsetmek mümkün. Bu aşamada bankadan kredi ürünleri alamayan kişilerin en büyük nedeni kredi sicilinin bozuk olması. Zira banka borcunu ödeyemediği için kredi yasaklısı haline gelen kişiler yine bu ihtiyacını ortadan kaldırmak için kredi sicili affı müjdesi beklentisi içerisine uzun süredir girmiş durumda. Borçlu konumda olan yasaklı kesimin son dönemde oluşan coronavirüs salgını ile beklentisi daha artmış durumda. Ancak son çıkan yasadan bu yana her ne kadar yasa teklifleri verilmiş olsa da; henüz yasalaşan bir af söz konusu değil.

Kredi Sicil Affı Yasası Çıktı mı?

Kredi sicil Affı Yasası çıktı mı? Sorusunu soran kesime üzgün olarak henüz çıkmadığını söylemek gerekiyor. 2017 yılında çıkan yasa ile binlerce kişi bu sorununa çözüm bulmuştu. Ancak bu tarihten bu yana bankacılık ürünleri yüzünden kırmızı kalem listesine girmiş olan kişilere kredi ve kredi kartı alımındaki engelin kalkması için yeni yasa düzenlemesi yapılmadı.

Corona Virüs Salgınında Sicil Affı Çıkacak mı?

Son dönemdeki corona salgını ile ekonomik tedbirler alan hükümet kanadı sürekli yeni paketleri ile tüketici ve esnafın yaralarını sarmaya devam ediyor. Bu nedenle de yasaklı kişilerin beklentisi affın gündeme gelmesi için daha da büyümüş durumda. Banka sicil affı için öncelik olarak yeni bir yasanın düzenlenmesi ve resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesi gerekiyor. Af yasası sadece borcunu ödeyemeyenleri kapsamamalı cevabını veren kesim ise kredi notu nedeniyle kredi alamayan kişilerinde sorunlarına çözüm arayışı içerisinde. Medyada özellikle hükümet kanadının af yasası ile bir açıklama yapmasını bekleyen binlerce kesim bu fırsatın virüs salgını nedeniyle de verilmesini istiyor.

Kamu bankaları aracılığıyla verilen 5 bin, 7 bin 500 ve 10 Bin Lira Temel Destek Kredisi alamayan kesimde bu affın çıkmasını bekliyordu. Ancak başvurular ile kişilerin durumlarını inceleyen bankalar belli miktarlara kadar kredi notu düşük olan kişilere de destek kredisi verme yoluna gitti. Bu aşamada alamadığından şikayetçi konumdaki vatandaşlarda bulunuyor. Ancak konunun uzmanları sonraki dönemde oluşacak ihtiyaçlar nedeniyle bankalara olan kötü kredi sicilinin düzeltilmesi için gerekli adımların atılması gerektiği yönünde. Ancak bu adımın ilk aşaması kredi yasaklısı konumundaki kişilerden olması gerekiyor.

Banka Kredi Sicil Affı Çıktı mı?

Banka Sicil Affı Çıktı mı sorusunun cevabı Güncel olarak beklentinin büyük olduğu kredi sicili affı henüz çıkmadı. Ancak önümüzdeki süreçte esnaf ve tüketicinin beklediği bu af yasası ile binlerce kişinin rahat nefes almasını bekliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma