Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Banka Sicil Affı Çıkacak mı? Af Neleri Kapsayacak?

Banka Sicil Affı Çıkacak mı? Af Neleri Kapsayacak?

Aydin Duran Aydin Duran -
227 0

Beklentisi kredi sicili affı olan kişiler maalesef kredi yasaklısı konumunda olanlar. Zira bu konumdaki kişilerin bankacılık ürünlerini alabilmek için söz konusu affın yasalaşmasını bekliyor. Bu sayede bankalardan kredi ve diğer kredi ürünlerini alabilir seviyesine gelmek kısa vadede bu af yasası ile oluşuyor. Güncel olarak politika kararları arasında banka kredi sicil affı söz konusu olmasa da oluşan son korona pandemisi sonrası beklentiler biraz daha artış göstermiş durumda.

Kredi Sicili Affı Neleri Kapsayacak.

Son dönemde hükümetin ekonomik olarak aldığı tedbirler birer birer açıklanırken maddi olarak borç alma yolunu gözetleyen kara listedeki kişiler de kredi sicilleri ile ilgili affın yasalaşmasını bekliyor. Bu sayede borç para almak mümkün olacak. Devletin attığı adımlar sorunu olan kişilerinde sorunuyla ilgili beklentilerini artırdı. Bunlardan birisi de bankalardan alınan banka kredi ürünlerinin borçlarını ödemediğinden yasaklı konumuna gelen kişilerin kredi sicili ile kredi alabilmelerinin yolunun açılması.

Öncelikle Sicil Affı Nedir?

Geçmiş takvime bakıldığında en son 2017 yılında çıkarılan kredi sicil affı ile binlerce kişi ve esnaf kredi ürünlerinden faydalanma yoluna gitti. Yapılan son düzenlemeden bu yana meclise af ile ilgili tasarılar sunulmuş olsa da kredi yasaklısı kişilerin beklediği tarzda bir af yasalaşmadı. Önümüzdeki süreçte de beklentiler arasında olsa da hükümetin alacağı karar ile yeni yasa düzenlemesine gidilebilir. Bu düzenleme neticesinde kırmızı kalem yiyen kişiler olarak tabir edilen herkes gerekli şartları taşıyor olmaları halinde bankacılık ürünlerini kullanmaya hak kazanacaklar.

Kredi Almanın Önündeki Hukuki Engellerin Kaldırılması

Bankalara olan kredi borçlarını ödeyemediği için kredi kara listesine giren kişi ve firma sahipleri söz konusu oluşacak kredi sicili affı ile birlikte kredi almanın önündeki hukuki engellerin kalkması öngörülüyor.

Esnaf Sicil Affı İstiyor

Türkiye’de faaliyette bulunan milyonlarca esnafı kendisine bağlayan esnaf odaları son dönemde oluşan ekonomik sorunlar nedeniyle sürekli yeni taleplerde bulunuyor. Bu taleplerden bir tanesi de esnafların kredi sicil affı. Bu amaçlı olarak bir çok federasyon ve esnaf odası sürekli esnaflara af yasasının getirilmesi ve düzenlenmesini istiyor. Hatta bu düzenlemelerin arasında hangi şartlarda affın uygulanacağı açıklanıyor.

Vadesi ve zamanı gelmesine rağmen borçlarını ödeyemeyen binlerce esnafın banka kara listeleri yüzünden banka kredilerine ulaşamıyor olması para ihtiyacını da karşılayamıyor olması anlamına geliyor. Bu amaçla kısa vadede borçların ödenerek uzun vadede rahat bir hareket edebilmek için esnaflarda kredi sicili affı beklentisi yerini koruyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma