Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Aydin Duran Aydin Duran -
197 0

Kredi kartı hesap kesim tarihi nasıl değiştirilir? Banka müşterilerinin maaş günlerinin, hesap kesim tarihiyle yakın olması durumu aslında zorunlu olarak gözükmese de oldukça gerekli bir durumdur. Kişilerin kendi ekonomik düzenlemelerini yapmalarında kolaylık sağlamak isteyen bankalar, hesap kesim tarihini değiştirmek noktasında müşterilerine fırsat vermektedir.

Kredi kartı hesap kesim tarihi, banka müşterilerinin genellikle maaş dönemine denk getirdikleri hesap içerisinde olan işlemleri ödeme günü ve bir sonraki aya devretme zamanını açıklamadır. Kredi kartı hesap kesim tarihi bir ay öncesinden bildirim yapmanız dahilinde işleme sokulacak bir taleptir. Eğer siz de kesim tarihinizi değiştirmek istiyorsanız, örneğin Kasım ayında olduğumuzu varsayalım ve kesim tarihinizi 10 Kasım olarak belirleyelim. Siz de kesim tarihinizi ayın ilk günü olarak belirlemek istiyorsunuz.

Bu işleminiz Aralığın ilk haftasına yansıyabilir ve siz de ödemenizi normalde 4 hafta da bir kez yaparken, kesim tarihini değiştirerek iki hafta sonrasında dönem borcunuzu kapatarak gerçekleştirebilirsiniz. Tarihi erkene çekmeniz ya da ileri bir döneme almanız koşulunda bankalar her halükarda sizden ödemelerinizi alarak bu işlemi gerçekleştirirler ya da o ay ki ödemeyi alarak bir sonraki ay için bu talebinizi oluştururlar. Sitemiz içerisinde hesap kesim tarihi nedir ve hesap kesim tarihi ayarlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıkladık.

Kredi Kartında Ekstre Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Hesap kesim tarihi neye göre ayarlanmalıdır? Bu soruya birden fazla yanıt vermek mümkün. Ancak en genel itibariyle maaş gününüze yakın bir tarihe ayarlamak sizin açınızdan faydalı olacaktır. Ayın başında maaş alıyorsanız ve ayın sonunda hesap kesim tarihiniz varsa bu sizin için ay boyunca elinizde olan nakit parayı bekletmek anlamına gelebilir. Bunun yerine hesap kesim tarihinizi maaşınıza yakın ayarlarsanız eğer ay boyunca kredi kartından yaptığınız harcamalar sonucunda siz de maaşınızı doğrudan kartınıza aktararak finans yönetiminizi daha basit bir hale getirebilirsiniz.

Öğrenciler için de aslında durum farklı sayılmaz. Öğrencilerin de KYK Kredileri ya da ailelerinden para aldıkları döneme uygun bir şekilde kredi kartı ekstre tarihi belirlemeleri ay boyunca yapacakları harcamaların sonucunda borcu ekstra bir durum olmadığı taktirde doğrudan kapatmalarına fayda sağlayacaktır. Hesap kesim tarihini değiştirmek neden önemli diye soracak olursanız da, yaşadığınız iş değişikliği, şehir değişikliği ya da kazanımlarınızı aldığınız tarih içerisinde bir farklılık meydana geldiyse siz de ekstre tarihinizi değiştirerek ödemelerinizde kolaylık sağlayabilirsiniz. Bankalar bir yıllık süre içerisinde iki kez hesap değiştirme hakkı tanırlar. Bu sayede siz de yıl içerisinde iki kereye mahsus olarak hesap kesim tarihinizi kendi gelir durumunuza göre değiştirebilirsiniz.

kredi kartı

Ödemeleri geç yapmanız durumunda ya da faize bıraktığınız halde kredi notunuz olumsuz etkilenecektir. O yüzden mümkün olduğunca borçlarınızı birikmeye bırakmayın. Her ay asgari ücret ödeyerek borçlarınızı kapatmanız mümkün olmayacaktır. Bankalar dönem borcunuzu kapatmanızı iki ayın sonunda sizden isteyebilirler. Eğer siz de kredi kartı kullanırken ödeme yaparken zorlanıyorsanız öncelikli olarak aylık olarak kazanımlarınızın elinize geldiği tarihi hesap kesim tarihi yapmalısınız. Hesap kesim tarihi dönem borcu kapsamında size fayda sağlamayacaktır. Eğer bir sonraki aya borcunuzu ertelemek istiyorsanız sitemiz içerisinde yer alan borç erteleme başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Hesap kesim tarihi en basit tabirle ay içerisinde yaptığınız alışverişlerin sonucunda, sizin ödeme yapmanız gereken tarihi belirten banka talebidir. Hesap kesim tarihinizi ayın ilk haftası olarak düşünürsek, ay boyunca yaptığınız harcamalar sonucunda belirli bir maddi borç oluşacaktır. Bir sonraki ay da sizden banka ayın ilk haftasında borcunuzu kapatarak bir sonraki ay dönemine borçsuz başlamanızı talep ederi. Hesap kesim tarihi nasıl değiştirilir başlıklı yazımızdan umuyoruz istediğiniz bilgilere ulaşabilmişsinizdir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma