Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kredi Kartları
  4. »
  5. Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir?

Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir?

Aydin Duran Aydin Duran -
259 0

Kredi kartı dönem borcu nedir? Kredi kartı kullanım süresince hesabınıza tanımlı olan bütün borçlara denir. Yaptığınız alışverişler, ödeme yapacağınız taksit miktarı bunlar arasında kendine yer bulabilmektedir. Siz de eğer bankacılık konularıyla ilgili daha detaylı bilgilere ulaşmak istiyorsanız sitemizde olan yazılarımızdan faydalanabilirsiniz.

Kredi kartı dönem borcu kısaca sizin kredi kartı ekstrenizin ilk olarak başladığı tarihten itibaren ortaya çıkan harcama, taksit, nakit avans kullanımı, masraflar, faizler ve önceki dönemlerden devredilen bütün borçların tamamını kapsadığı bir bankacılık terimidir. Bu dönem sizin borçlu olduğunuz bütün miktarı kapsadığı için dönem açılış ve kapanışları sizin geçmişten gelen ödemeleriniz ve ödemelerinizi yapma tutarlılığınızı kapsayabilmektedir.

Dönem sonu borç nedir sorusunun yanıtı da yine aynı şekilde dönem içerisinde meydana gelen bütün borçlarınızı kapsar. Örneğin on iki ay taksitle bir ürün satın aldınız. Ancak kredi kartı ekstrenizde borç olarak gözüken tutar sadece 1000 TL. Ama her ay ekstra olarak hiçbir şey yapmasanız da taksit olarak ödediğiniz bir 100 TL var. O ay ki faturanız üzerine kart masraflarınız ve faiz oranlarınız eklenir, taksit sayıları kadar taksit tutarı çarpılarak borcunuza eklenir ve bu sizin dönem borcunuzu oluştur. Dönem borcunuz içerisinde, geçmişte geciktirdiğiniz ödemeler bulunmasa bile, yıllık kart ücreti ve ana borcunuz üzerinde olan bütün faiz miktarı içerisinde yer alır. Sıklıkla dönem borcu, asgari ödeme ile kapatılmaya çalışıldığı için banka müşterileri süreç hakkında olan durumu ancak durum olumsuzlukla karşılarına çıktıklarında öğrenebilmektedirler.

Kredi Kartı Dönem Borçları

Kredi kartı dönem borcu nasıl hesaplanır sorusunun yanıtı aslında oldukça basittir. Sizin kredi kartı kullanımından başlayarak her aya yansıyan bütün faiz oranlarınız ve ödeme tutarlarınız eklenir. Daha önce ödemediğiniz bir borç ya da taksit mevcutsa yine bu sizin dönem borcunuza bir sonraki ay da dahil olmak üzere yansımaya devam eder. Siz eğer dönem borcunuzu kapatmak istiyorsanız faiz indiriminden de faydalanarak bu işlemi yapmanız mümkündür.

Dönem borcu eksi ne demek merak ediyorsanız, banka ekstrenizde ya da internet bankacılığınızda karşınıza gelen dönem borcunuzu kapatın uyarısı ile size bildirilen ana borcu kapatın çağrısıdır. Sizin ödemelerinizde meydana gelen gecikmelerin sonucunda ya da sürekli olarak asgari ödeme yapmanız durumunda karşınıza gelen bir durumdur. Bankalar kullanıcılarına bir ya da üç aylığa mahsus olarak asgari tutarda ödeme imkanı sunabilmektedirler. Bu sürecin sonucunda ancak borcun tamamını sizden kapatmanızı beklerler. Total borç rakamını da dönem borcu olarak nitelendirdikleri için sizden borcun tamamını isteyebilirler.

Kredi kartı dönem borcu nasıl ödenir bilmek istiyorsanız, bankanıza telefon açarak dönem borcunuzu ödeyerek ATM üzerinden kredi kartı borcunuzun tamamını kapatabilirsiniz. Eğer tutarı biliyorsanız da hesaplamak için oldukça basit bir yöntem kullanabilirsiniz. Taksitle alışveriş yaptıysanız, şimdiye kadar ödediğiniz taksitleri çıkartarak borcu, ana borcunuzun üzerine ekleyin. Kredi kartı masrafları vb. ek giderlerin tutarını öğrenmek için bankanıza telefon açarak bilgi alın. Süreç içerisinde olan rakamı bankanıza telefon açarak teyit edin. Sonrasında da borcu kapatmak istediğinizi söylediğinizde banka tarafınıza uygun ödeme koşulları ve ödeme yöntemleri bildirgesini sunacaktır.

Kredi Kartı Dönem Sonu Borcu

Güncel borç anlamı nedir sorusunun yanıtı da aslında dönem borcuyla paraleldir. Dönem borcu, güncel borç ile eşanlamlı kullanılan bir yapıdadır. Ve sizin mevcut borç miktarınızın tamamını kapsamaktadır. Kredi kartı dönem borcu nedir başlıklı yazımızda umarız sizin için faydalı bilgiler hazırlamayı başarmışızdır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma