Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Krediler
  4. »
  5. Kredi Ön Onayı Nedir?

Kredi Ön Onayı Nedir?

Aydin Duran Aydin Duran -
196 0

Kredi ön onayı nedir? Kredi başvurunuzu yapmanızın ardından size SMS ile veya telefon bankacılığıyla kredi başvurunuz hakkında ön onay aldığınızı belirten bir mesaj geldiyse, doğru adrestesiniz. Sitemiz içerisinde kredi ve kredi kartı ön onay sürecini detaylı bir şekilde inceliyoruz.

Kredi ön onayı; taşıt, ihtiyaç ya da araç kredisi gibi kredi türleri arasından yaptığınız başvuruların, bankalar tarafından yapılan ilk değerlendirmesinin sonucudur. Bu sürecin sonucunda krediniz ile ilgili olarak onay da alabilirsiniz ret de alabilirsiniz. Eğer SMS ile tarafınıza ön onay olduğu ve şubeye gelmeniz için davet gönderildiyse, kredi başvurunuzun %51 oranda başarıyla sonuçlanacağını söylemekte bir yanlış yoktur. Siz de kredi başvurusunda bulunduysanız ve ön onay sonucunda bankaya gidecekseniz, öncesinde sitemiz içerisinde olan yazımızdan faydalanarak konu hakkında daha detaylı bilgi alarak hareket etmenizi tavsiye ederiz. Banka kredi onay verdi sonra onaylamadı gibi bir durum yaşamamanız için gerekli koşulları sizler için hazırladık.

Kredi Ön Onayı Ne Demek?

Kredi kartı ön onay nedir? Öncelikli olarak ön onay bankaların sizin hakkında detaylı bilgi sahibi olmadığının bir göstergesidir. Yaptığınız başvuru sonucunda genelde onay ya da ret alırsınız. Ancka ön onay süreci, bu iki süreçten bağımsız olarak tarafınızın banka sicil geçmişi hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için oluşturduğu bir süreçtir. Ön onay ardından banka şubesine giderek sizden talep edilen bilgilere ve evrakları karşılamanız beklenir. Böylece banka sizin kredi verebilecek kadar güvenilir ve stabil gelir sahibi olup olmadığınızı kontrol eder. Bir çok kişi ön onayın ardından kredi sahibi olsa da maalesef olumsuz sonuçlandığı durumlar da yok değildir.

Ön onay kredi çıkar mı diye merak ediyorsanız eğer, bu süreç içerisinde sahip olduğunuz gelir durumu ve kredi sicilinize (kredi notunuza) göre değişiklik gösterebilir. Eğer minimum altı ay boyunca sorunsuz bir şekilde (ödemelerinizi aksatmadan) kredi kartı kullandıysanız eğer, maaşınız düzenli olarak hesabınıza yattıysa ve bankanın sizden duruma göre talep ettiği kefili sağlayabildiyseniz, kredi almanız için hiçbir engeliniz yoktur.

Genel müdürlük kredi onayı ise sizin sürecinizden bağımsız olarak genel müdürlüğe bağlı çalışanların inisiyatif kullanarak verebildikleri bir kredi onayıdır.

Kredi Başvurusunda Ön Onay Nedir?

Bankaya kredi başvuru yapmanızın hemen ardından onay ya da ret şeklinde yanıt alacağınızdan bahsetmiştik. Ancak bankaların sizden talep ettikleri diğer evrakları hazırlamanız için sizden kredi başvurunuza ön onay verilmiştir şeklinde bir SMS alırsınız. Bu evrakları ve gerekli düzenlemeleri yapmanızın ardından krediniz ile ilgili cevabı banka size SMS ya da telefon bankacılığıyla sadece saatler içerisinde sunar. Eğer siz de kredi başvurusunda bulunduysanız ve ön onay aldıysanız, sürecin lehinize döneceği gibi aleyhinize de işleyebileceğinin bilinciyle hareket etmenizi öneririz. Kredi ön onayı nedir sizler için hazırladık.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma