Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Müşteri Hizmetleri
  4. »
  5. Alo 199 Şehir Dışı Seyahat İzin Belgesi Alma Telefon Numarası Ücretli mi?

Alo 199 Şehir Dışı Seyahat İzin Belgesi Alma Telefon Numarası Ücretli mi?

Aydin Duran Aydin Duran -
216 0

İlk etapta 65 yaş üstüne getirilen sokağa çıkma yasağı devamında alınan tedbirler nedeniyle 20 yaş altına da alındı. Virüs salgınında taşıyıcı olma konusunda baş rol oynayan genç neslin şehirler arası yolculuk yapabilmesi için izin alınması gerekiyor. İzin alınmasında önünüzde birden azla yol bulunuyor ki en kolayı Alo 199 hattını aramak. Şehir dışına çıkma izni Alo 199 hattından alınabiliyor.

Alo 199 Nedir? Ne İçin Aranıyor?

Alo 199 seyahat izin belgesi alma İçişleri Bakanlığınca oluşturulan destek hattı. Bu hat sayesinde kişiler ayrıca şehir dışına çıkışlar ile ilgili bilgi alabiliyor. İlk etapta nüfus müdürlüklerinden randevu amaçlı olarak kurulmasına karşın Covid 19 salgını süresince şehir dışına çıkış başvuru numarası olarak kullanılmaya devam edecek.

Seyahat izin belgesi almak başvurusu birden fazla yol ile yapılabiliyor. İkametinizin bulunduğu İlçe Kaymakamlığına, İl Valiliğini, otogarlarda açılan geçici bürolara ve e-devlet üzerinden izin talebinde bulunabiliyorsunuz. Ancak evden çıkmanız yasak olduğu için burada telefonla almanız yada e devletten almanız yeterli oluyor. Diğer yollardan seyahat izin belgesi alabilmeniz için ise birinci derecede akrabalarınızın başvurması yeterli.

Alo 199 ile başvuru yapan vatandaşların bilgileri hızlı bir şekilde İllerde Valilik, İlçelerde Kaymakamlıklar bünyesinde oluşturulan Seyahat İzin Kurullarına düşüyor. Kurullar ise başvuruyu inceledikten sonra seyahat için izin belgesi oluşturuyor.

İzinsiz Seyahat Etmenin Cezası

Seyahat izin belgesi almadan seyahat etme özgürlüğünüz bulunmuyor. Nitekim alınan son tedbirler neticesinde Büyükşehirlerde ve Zonguldak ili giriş ve çıkışlara kapatıldı. Bunun yanında illerde kurulan Hıfzzıssıhha Kurulları kararı gereği bir çok yerleşim bölgesine giremezsiniz. Transit geçişlere bile kapalı olan yerler olduğundan bahsetmek mümkün. Bu nedenle yolunuz geri kalabilir ve geriye dönmek zorunda kalabilirsiniz. Bunun yanında izin belgeniz olmadan dışarı çıkmak, şehirler arası yola çıkmak ta ayrıca maddi olarak ceza söz konusu. Kabahatler Kanununa göre aykırı hareket edenlere 392 lira ceza söz konusu edilse de, şu an 65 yaş üstü ile 20 yaş altı kişilerin sokakta olması nedeniyle 3 bin 150 TL para cezası kesileceğini de hatırlatmak gerekiyor.

Alo 199 ücretsiz bir hat. Bu hattı aramanız halinde görevli kişiler sizlere il ve ilçelerde görev yapıyor. Bu anlamda yerleşim bölgesindeki yasaklardan ve oluşan son durumlardan da bilgileri olduğu için en doğru adres olarak gösterebiliriz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma