Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Araç Vize Muayene Nasıl Olur?

Hacizli Araç Vize Muayene Nasıl Olur?

Aydin Duran Aydin Duran -
260 0
Hacizli Araç Vize Muayene Nasıl Olur?

Bir araç üzerindeki haciz, başka bir kişinin o araç üzerinde bir işareti olduğu anlamına gelir. Yani araç borcunun ödenmesi ve haczin silinmesi gerekir. Tabii  bu noktada ayrıcalıklı araçlara ilgi duyan ve satın alan kişilerin ayrıcalıklı araçlarında vize olup olmadığını sorduğunu görüyoruz. Ancak ne yazık ki hacizli araçlar vize işlemlerini gerçekleştiremez. Bu nedenle, sahibinin önce ipoteği kaldırması ve ardından aracı muayeneye götürmesi önemlidir. Bilindiği gibi, hacizli araçlar da belirli koşullar altında trafiğe girebilmekte ve bu koşullar altında sürülebilmektedir.

Hacizli Araç Vizesi Almak İçin Yapılması Gerekenler 

Hacizsiz araç vizesi almak için yapmanız gereken tek şey elbette borcu ödemektir. Taşıt kredisi geri ödemesi ile haczin kaldırılması vize işlemlerinin de kolaylıkla tamamlanmasıyla araç muayenesi yapılabilir. Dolayısıyla haciz edilen araçlara ilişkin borcun ödenmesi için sadece vize sahibi olmanın yeterli olduğu söylenebilir. Araç vizesi geçerliyse sorun olmaz. Ancak, kullanım süresi dolan ve muayene edilmesi gereken arabaların mal müsaderesi durumunda dolaşıma sokulamayacağı söylenebilir. İcralık araçlar konusu itibariyle sektörde çok merak edilen bir husus olmaktadır. Bu anlamda ayrıntılı olarak bilgilere sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Hacizli Araç Muayene Edilebilir mi?

Bir aracın muayene ettirilebilmesi için öncelikle borçsuz olması gerekir. Başka bir deyişle, araç sahiplerinin ilk etapta araçlarını muayene etmek için haciz içinde olmaması esastır. Ayrıcalık için belirlenen bedel ödendikten sonra araç muayene ve kaşe yapılabilmektedir. Vizesi olan ancak kimliği olmayan araçlarda tutuklama emri yoksa trafikte dolaşabilirler. Özetle, ayrıcalıklı araçların test edilip edilemeyeceğinin bilinmesi anında sağlanabilecek bilgilerdir.

hacizli araçlar
Hacizli Araçlar

Araçların hacizli durumuna düşmesinde en büyük neden finansal sorunlar olmaktadır. Bu anlamda sorunlarınızdan kurtulmak için gerekli bilgiye sahip olmak gerekir.

Vize işlemi tamamlandıktan sonra haciz olursa, muayene edilen araçlar sorun olmaktan çıkar. Yukarıda bahsedildiği gibi muayene süresi dolmadan araç için tutuklama kararı yoksa yolda sürüşe çıkabilir. Sonuç olarak, el konulan araçlar denetime tabi değildir, ancak denetimden geçen el konulan araçlar dolaşıma çıkabilir. Bu konuda avukatlar ve uzmanlar, araç sahiplerine, alıcılara ve hacizli araç satın almak isteyenlere yardımcı oluyor.

Kayıp araçlar, satın alımlarında belirli riskler taşır. Öngörülemeyen maliyetler ortaya çıkabilir. Ancak lisans kaybı, pil eksikliği, diğer parçaların olmaması gibi sorunlar var.

Hacizli Araçlarda Kontrol Yapılamıyor

Hacizli araçlar üzerinde kontrol veya işlem yapılamıyor. Araç borcu tahsilatı gibi ortaya çıkan borç durumları neticesinde trafiğe çıkabilir. Trafiğe çıkacak olan araç sahiplerinin de krediyi geri ödemesi gerekmektedir. Hacizli araçlarda yıllık vize kontrolü yapılamamaktadır.
Vizeler için borçluluk faktörü burada devreye giriyor. Bu nedenle vize işlenemez ve sadece el konulan araç değil, normal trafik cezası da borç sayılır.

Vergi borcunun yanı sıra ödenmeyen trafik cezaları da bu borçlar arasında yer almakta. Borçlar ödenmediği takdirde bu olumsuz durum ortaya çıkabilmektedir. Araç üzerindeki haciz kaldırıldığında aracın muayenesini talep edebilirsiniz. Ancak geçen süre zarfında borçların ödenip hacizden çıkarması yapılacak ilk işlemlerden biridir. Tüm sürücüleri bu konuda dikkatli olmaları gerekmektedir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma