Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kredi Kartları
  4. »
  5. Nakit Karşılığı Kredi Kartı (Bloke Teminatlı Kredi Kartı)

Nakit Karşılığı Kredi Kartı (Bloke Teminatlı Kredi Kartı)

Aydin Duran Aydin Duran -
9 0

Bankaya açtığınız mevduat hesabına yatırdığınız para karşılığı alabildiğiniz kredi kartı türü olan Nakit Karşılığı Kredi Kartı daha çok banka yasaklısı olanların tercihi konumunda. Bunun en büyük sebebi aslında banka yasaklılarının bankalara ait ürünleri kullanabilmek için kredi notunu yükseltme çabalarıdır. Kredi notu düşük olan kişilere bankalar ne kredi ne de kredi kartı gibi bankacılık ürünlerinin hizmetini vermez. Kredi notu yükseltmenin en kolay yolu ise kredi kartı kullanmaktır. Bu karta sahip olmak için de bloke teminatlı kredi kartı alarak ilk adımı atabilirsiniz.

Diğer herhangi bir kredi kartından hiçbir farkı olmayan nakit karşılığı kredi kartı ile her türlü alışveriş, taksitlendirme, kampanyalara katılım yapıyorsunuz ve karşılığında da chip para, puan  ve bonus gibi hususları kazanabiliyorsunuz. Yani tek farkı bu kartınızın limiti karşılığı bankaya teminat koymanızdır. Bu teminat ile banka size harcama imkanı verir ve dönem sonu yine ekstre gönderilir. Asgari ödeme tutarını yatırmanız ile limitinizi yine artırabildiğiniz bir kart.

Neden Teminatlı Kredi Alınmalı?

Nakit karşılığı kredi kartı almanın en büyük sebebi bankacılık ürünlerini alabilmek için kredi notunuzu yükseltmek içindir. Çünkü kredi notunuzu yükseltebilmenin en hızlı ve etkili yolu kredi kartlarıdır. Bu kartlar ile yaptığınız alışverişler ve borçlarını zamanında ödeme ile not seviyeniz yükselişe geçer. Ani düşen notunuzu yükseltmeniz ise zaman alır. Zamana ihtiyacınız olduğu için de nakit karşılığı kredi kartı almanız daha kolay. Zira notunuz düşük olduğu için kredi kartı da alamıyorsunuz.

Bu kartı isteme nedenlerinizden birisi de yasal takip başlatılması. Adınıza bir kanuni takip başlatılmışsa ve bu idari takip neticesinde icralık konumuna gelmeden borcunuzu kapatmışsanız bankalar size yine kredi ürünleri vermekten kaçınır. Bu durumda da notunuz düşer. Düzeltmenin yolu yine teminatlı kredi kartı ile hızlandırılabilir.

Nakit Karşılığı Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Tüketicilerin çok ta bilgiye sahip olmadığı hatta varlığından haberdar olmadığı bu kartın başvurusu dijital ortamlardan yapılamıyor. Bu başvuruların adresi banka şubeleri. Bu nedenle istediğiniz bankanın şubesine giderek teminatlı kredi kartı tahsisi yapılmasını talep etmelisiniz. Fakat burada teminat yatırmanız gerektiğini ve yatırdığınız teminat tutarları üzerinden kredi kartı limitinizin belirleneceğini hatırlatalım. Yatırdığınız teminatın yüzde 80’i kart limitinizi teşkil edecektir. Yani 1000 Lira teminatınıza 800 Lira de kart limiti uygulanacaktır.

Başvuru ile banka sizin adınıza yasal takip olup olmadığını, hesaplarınızda bloke olup olmadığı gibi hususları araştırıyor olsa da, bunlar prosedür gereği işleyen hususlar bulunuyor.

Teminatlı Kredi Kartı İle Ne Kadar Süre Sonra Kredi Alabilirim?

Kredi alabilmek için nakit karşılığı kredi kartı alıyorsanız, krediyi kullanacağınız bankadan bu kartı tahsis etme yoluna gidilmeli. Çünkü kart veren banka size daha çok güven duyabilir. Aldığınız bu kartı güncel olarak kullanmaya başlamanız ile birlikte zaman içerisinde notunuzda artış gösterir. Her döneminde yaptığınız harcamalara karşı ödemelerinizi de zamanın da hatta son gününden önce yatırmanızda fayda bulunur. Bütün bunları yerine getirmenize rağmen kredi alabilmeniz için geçecek zaman değişiklik gösterebilir. Kredi almak için kredi notunuzun 1500 seviyelerine kadar yükselmesi gerekir. Bu yükselme süresinin de bir yıldan daha fazla sürebileceğini söylemek gerekir. Elbette bu süre kesin değil.

Nakit Karşılığı Kredi Kartı Veren Bankalar

Teminatlı kredi kartı talebinde bulunan kişi bankalar açısından daima riskli müşteridir. Yani borcunu yine ödemeyecek şüphesi bulunur. Bu nedenle reklamı bulunmaz ve tüketicilerde bu tür bankacılık hizmetinin varlığından haberi olmaz. Bu ürün hakkında bilgi alabileceğiniz en etkili yerler bankalar ve çağrı merkezleri. Bu kartı tahsis eden bankaların başını katılım bankaları çekiyor. Özellikle Kuveyt Türk nakit karşılığı kredi tahsisi yapıyor. Diğer kapısını çalabileceğiniz bankalar ise Ziraat Bankası ile TEB.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. Makale Nasıl Yazılır