Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. İnternet Bankacılığı, Avantajları, Limit Güncellemeleri

İnternet Bankacılığı, Avantajları, Limit Güncellemeleri

Aydin Duran Aydin Duran -
129 0

Bankalar, müşterilerinin kendilerine ulaşabilecekleri seçenekleri çoğaltmak isterler. Çünkü bir müşteri bankayı ne kadar çok kullanırsa, bankanın finanse edeceği gelir o oranda artacaktır. Bu amaçla teknolojideki her yeni gelişmeyi kullanmak isteyen bankalar, internet bankacılığı konusunda kendilerini geliştirmişlerdir. Öncelikle bu internet şubelerine nasıl giriş yapabileceğinizden bahsedelim. İlgili bankanın isminin başına ‘www.’ ve sonuna ‘.com.tr’ eklerini getirdiğiniz takdirde, bankanızın internet bankacılığı hizmetine ulaşmış olacaksınız. Bu sayede internet bankacılığının avantajlarından faydalanmaya başlayacaksınız. Şimdi bu avantajlardan bazılarını giriş işleminden itibaren açıklayalım:

İnternet bankacılığında giriş işlemi nasıl yapılmaktadır?

İnternet bankacılığı kullanırken; giriş bilgileriniz olarak müşteri numarası ve cep telefonunuz istenecektir. Bu sayede cep telefonunuza ilgili güvenlik prosedürleri için şifreniz gelecek; bu işlemden sonra internet bankacılığına girişinizi sağlamış olacaksınız.

İnternet bankacılığının avantajları nelerdir?

İnternet bankacılığında EFT işlemleriniz genel olarak mesai saatleri dahilinde sınırlandırılmıştır. Bazı bankalar bunu yarım saat önceye veya sonraya çekmiş olabilir ama EFT işlemi, Merkez Bankasının onay işlemi gerektiren bir transfer olduğu için belirli saatlerle sınırlandırılmıştır. Bu işlem dışında arbitraj, havale, swift ve döviz işlemlerinde 24 saat boyunca internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Fatura ve kira ödemeleri gibi sabit giderlerinizi karşılamak için 24 saat boyunca internet bankacılığını kullanabilirsiniz.

İnternet bankacılığında işlem ücretleri ne kadardır?     

Her banka, işlemin niteliği ve kullanılacak paranın büyüklüğüne göre farklı işlem tarifleri belirler. Bu verilere ilgili bankaların ‘internet şubesindeki işlem ücretleri’ sekmesinde bilgi alabilirsiniz. İşlem ücreti uygulamayan bankaların sayısı oldukça azdır. Bu bankaların başında şubesiz bankacılık kavramını literatüre kazandıran Enpara gelmektedir.

İnternet bankacılığında açılmış hesap kapanır mı?        

İlgili bankada internet bankacılığı konusunda işlem yapmak için hesap açmış ve bunu iptal etmek isterseniz; yapabileceğiniz iki yöntem vardır. Bunlardan birincisi bankanızın müşteri hizmetlerini aramak ve bu sayede alacağınız yardımla internet sitesi üzerinden hesabınızı kapatmaktır. İkincisi de bankanızın herhangi bir şubesine giderek, müşteri temsilcinizle beraber hesabınızı kapatmaktır.

İnternet bankacılığında kullandığınız şifrenizi unutunca ne yapmanız gerekmektedir?

İnternet şubesine girişlerde kullandığınız şifreyi unutursanız, telaş etmenize ve müşteri hizmetlerinizi aramanıza gerek yoktur. Giriş ekranında bulunan ‘Şifremi unuttum’ butonuna tıklamanız durumunda yeni şifre cep telefonunuza gelecektir.

İnternet Bankacılığı Limitler Dahilinde Yapılıyor?

Bankaların geçmişten gelen sürekli yenilenme ihtiyacı, bu sayede müşterilerin daha memnun kalmasını sağlamaktadır. Böyle bir gelişim düzeyi sayesinde, ilerleyen teknolojinin tüm meyveleri, bankacılık sektöründe kullanılmaktadır. Bunun en güzel örneği, internetin keşfinden sonra bankacılık hizmetlerinin internet platformuna taşınmasıdır. Bu sayede artık insanlar daha hızlı ve güvenilir bir bankacılık çağına geçmiş oldular. Geleneksel bankacılıkta yaşanan klasik sorunları, bu yeniçağa geçilirken tarihe karışmış ve bu sayede kişiler finansal işlemlerini daha çok bankalar üzerinden yapmaya başlamışlardır. Bu yapılan yeniçağ işlemleri sayesinde insanlar, ‘tek bir menüyle’ işlemlerini halleder hale geldiler. Bu işlemlerin internet ortamına entegre edilmesi de maliyetler konusunda bankaların elini kuvvetlendirdi. Geleneksel bankacılık hizmetlerinde ücret ve fiyatlar oldukça yüksekken, internet bankacılığında bazı işlemlerden ücret bile alınmamaktadır. 7 gün 24 saat hizmet veren internet bankacılığı sayesinde bir banka şubesinden alacağınız bütün hizmetleri alabilirsiniz.

İnternet bankacılığında işlem limitleri nasıl güncellenir?

İnternet bankacılığı sayesinde birçok işlemi rahatça yapabileceksiniz. Bu konudaki güvenlik problemlerini de bankalar sıkı politikalar izleyerek almışlardır. Bu anlamda size büyük bir görev düşmektedir. Kişisel bilgilerinizi ve şifrelerinizi asla başka kimselerle paylaşmamanız gerekmektedir. İnternet bankacılığı yaparken, aktif cep telefonunuza gelen şifreyi de asla telefonunuzda tutmamalı ve güvenlik problemi yaratmamalısınız. Bankalar güvenlik politikalarının içerisinde yer alan işlem limitleri de yine tarafınızdan oluşturulan ve miktarı belirlenen bir konudur. Bankalar sizin belirleyeceğiniz işlem limitini aşacak talimatları yerine getirmez. Bu sayede siz de belirli kapasite aralıklarında işlemlerinizi gerçekleştirirsiniz. Eğer bu limiti değiştirmek ve güncellemek isterseniz, ilgili bankanın şubesine gitmeniz gerekmektedir. Bu sayede vereceğiniz bir dilekçe sayesinde limitiniz istediğiniz miktarlar dahilinde güncellenecektir.

İnternet bankacılığında işlem limitlerini güncellemenin önemi nedir?  

İşlem limiti koydurmak; içerisinde avantaj ve dezavantajları barındıran bir konudur. Çünkü aniden yapmanız gereken bir transfer işlemini sadece bir limit problemi yüzünden yapamazsanız bu sizin zararınıza olur. Fakat limitinizi bu yüzden gereksiz yere fazlaca yükseltmek de sizin güvenlik problemlerine yakalanmanıza sebep olabilir. Avantaj olarak ise işlem limitlerinizi güncel tutmak istediğiniz işlemleri rahatlıkla yapmanızı sağlayacaktır. Bu yüzden işlem limitinizi finansal durumunuzu da iyi bir şekilde analiz ederek belirlemeniz gerekmektedir.

İnternet Bankacılığına Başvuru Nasıl Yapılır?

Bankalar, müşterilerinin rahatlığı ve konforunu sağlamak için sürekli yeni çözümler üretirler. Bu çözümler için ayrı birer departman bile oluştururlar. Bu sayede müşteriler, yeniliklerden faydalanmış olacak ve sürekli kendilerini güncel tutacaklardır. Eski usulde bankacılık sistemi, teknolojinin ilerlemesiyle yeni bir çağa geçmesi gerektiğini biliyordu. Farkındalık konusunda en verimli çalışmaları yapan bankalar, bu sayede hemen yeni fikirler üzerinde düşündüler. İlerleyen teknoloji ve internet platformunun icadı sayesinde bankalar bu sisteme entegre olmalıydılar. Ama nasıl? Bankalar şubelerinden verdikleri hizmetleri daha hızlı bir şekilde müşterilerine sunmak fikrine sıcak baktılar. Bu sayede hem şubelerdeki kalabalık azalacak, hem de müşterilere daha kaliteli bir hizmet verilecekti. Bu yüzden şubelerde yapılan bütün işlemleri, aynı doğrultu ve kullanım amacıyla beraber internet platformuna aktardılar. Bunun adı da ‘İnternet Bankacılığı’ olarak literatürde yerini aldı. İnternet bankacılığı sayesinde bütün transfer işlemleri, gerekli kredi başvuruları ve daha birçok bankacılık işlemi, tek bir tık ile yapılır hale geldi. Peki, her müşteri bu sistemi kullanmak istediğinde nasıl bir başvuru yöntemi izlemelidir? Bu yazımızda internet bankacılığına başvurunun adımlamasından bahsedeceğiz.

İnternet bankacılığına başvuru yolları

Öncelikle internet bankacılığına başvurmanız için bankanızda en azından bir mevduat hesabınız olmak zorundadır. Bu sayede bu hesabın işlemlerini internet bankacılığına bağlayabilirsiniz. İnternet bankacılığına kayıt olmak için iki yol vardır. Birincisi bankanızın herhangi bir şubesine gitmektir. Bankada müşteri temsilcilerinin size vereceği internet bankacılığının kullanılmasıyla ilgili dilekçeyi onayladığınızda, bu işlem sizin kullanımınıza açılmaktadır. İkinci yol ise daha pratik olmakla birlikte, içerisinde bir zorunluluk barındırmaktadır. Eğer cep telefonu numaranız bankanızın sisteminde kayıtlı ise, ilgili bankanın internet sitesinden, internet bankacılığına kayıt olabilir ve anında kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun için bankanızın internet sitesini açmanız gerekir. Online başvuru veya üye girişi sekmesinin altında ‘İnternet bankacılığı müşterisi olmak’ ile ilgili bir yazı veya ‘ilk kez şifre almak’ ile alakalı bir bölüm olmak zorundadır. Bu kısımlara tıkladığınızda internet bankacılığına, telefonunuza gelecek şifreyle beraber kayıt olabilirsiniz. Bu süreden sonra her istediğinizde, telefonunuza gelecek kontrol şifresi ile beraber internet bankacılığını kullanabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma