Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kredi Kartları
  4. »
  5. Kredi Kartı Temassız Özelliği Nasıl Kapatılır?

Kredi Kartı Temassız Özelliği Nasıl Kapatılır?

Aydin Duran Aydin Duran -
179 0

Kredi kartları, modern bankacılık hizmetlerinin müşterilerine sunduğu en büyük yeniliklerden biridir. Bu yenilik sayesinde müşteriler, bir nevi kredi çekme işlemi sağlamaktadır. Ödeme planları dahilinde bir aksaklık meydana gelmediği takdirde, kredi kartı kullanımınız herhangi bir faiz ve komisyon ücreti ödemenize sebep olmaz. Kredi kartı, ilk çıktığı zamana göre elbette teknolojinin ilerlemesinden üzerine düşen gelişmeleri bünyesinde barındırmıştır. İlk başta sadece POS cihazında peşin ödeme imkanı sunan kredi kartları, zamanla taksit imkanına yer vermiştir. İlerlemekten kendini alamayan modern bankacılık sistemi, son yıllarda özellikle fazlaca kullanılan yeni bir özelliği daha literatüre kazandırmıştır. Bu yeni kavram: Temassız ödeme özelliğidir.

Temassız ödeme özelliği nedir?

Kredi kartı bünyesine eklenen yeni bir özellik olan temassız ödeme, kafalarda soru işaretleri oluşturan bir konudur. Aslında bu hizmet, bankaların müşterilerine sunduğu pratik bir yöntemi kapsamaktadır. Temassız ödeme özelliğinin kullanılması için öncelikle POS cihazının da bu özelliği sağlayacak teknik kapasiteye sahip olması gerekmektedir. Bu cihazda bulunan frekanslar kullanılarak kart bilgilerinin çok yakın mesafeden okunması, temassız bir işleme olanak sağlar. Bu sayede kredi kartınızı POS cihazına okuttuğunuz anda ödemeniz yapılmış olur, siz de herhangi bir şifre girmek için zaman kaybetmek zorunda kalmazsınız. Temassız ödeme özelliği bankalar tarafından ufak harcamaları kapsayacak şekilde kullanılmaktadır. Bu sayede ilgili ekstrelere bakarken, hesap hareketlerinizi kontrol etmek de kolay olacaktır. Kredi Kartı Temassız ödeme özelliğini kapatma,  bu sayede müşterilerin oldukça kullandığı bir kredi kartı özelliğidir.

Temassız ödeme özelliği nasıl kapatılır?

Banka müşterilerinin temassız ödeme özelliğini tercih etme oranının çok olmasından dolayı, bankalar verdikleri kredi kartları temassız ödeme özelliği  açık şekilde teslim ederler. Fakat siz bunu kredi kartı sözleşmesi esnasında söylerseniz, bu özellik kapatılmış olacaktır. Belirli bir kullanımdan sonra bu özelliği kapatmak isterseniz de, ilk önce yapacağınız işlem bankanızın bir şubesine gitmek ve ilgili dilekçe ile kapatma başvurunuzu iletmenizdir. Kısa bir kontrol prosedüründen sonra bu özellik kapatılacaktır. Eğer bankaya gidecek kadar vaktiniz yoksa ATM’lerden, çağrı merkezinden, internet bankacılığı platformundan ve mobil uygulamalardan da temassız ödeme özelliğinizi kapatabilirsiniz.

Bankamatik Kartları da Temassız Özellikli

Sadece kredi kartlarında değil, bankaların tahsis ettiği bankamatik kartlarında da artık temassız özelliği bulunuyor. Bu özellik sayesinde anlık olarak işlem yaparak ödeme yapıyorsunuz ve hem işletme hem siz zaman kazanmış oluyorsunuz. Temassız ödeme özellikli kartların limitleri bulunuyor ve bu limitler dışında ödeme yapma imkanınız yok. Bu limitler dışı ödemelerde şifre kullanılmak zorunda. Temassız Kredi Kartı Ödeme Limitleri başlıklı yazımızda hangi banka ve kartı için ne kadar limit belirlendiğine dair yazımız okuyabilirsiniz.

Temassız Özellikli Kartımdan Para Çekilir mi?

Şehir efsanesi haline gelen temassız kartlardan habersiz para çekim olayı her kullanıcının endişe ettiği bir durum halini aldı. Aslında bunun nedeni sosyal medyada ve haberlerde çıkan dolandırıcılık hikayeleri. Temassız kartınızdan sizin haberiniz olmadan para çekilmesi neredeyse imkansız. Çünkü pos cihazına çok yaklaştırmanız gerekir. Cebinizdeki ya da çantanızdaki kartlardan bu şekilde para çekildiğine dair hiç yakınlarınızdan bilgi alabildiniz mi? Hiç duymadınız değil mi?

Temassız Kartımı Kaybettim, Ne Olur?

Her insanın başına gelebilecek bir husus kredi kartını ya da bankamatik kartının kaybedilmesi. Şifre girişi yapılmadan ödeme imkanı veren temassız kartlarınızı kaybettiğiniz zaman bu kartlardan ödeme yapılması muhtemel. Bunun için kaybettiğinizi anladığınız an kartınızın banka müşteri hizmetlerini arayarak kartınızı kullanıma kapattırmanız gerekecektir. Limit üstü harcama söz konusu olmadığı için endişelenmeyin. Kaybınız küçük tutarlarda olur ve bu kaybınızı bankanızdan talep edebilirsiniz. Hatta bankaların hizmeti konumu haline gelen kartınızı sigorta ettirebilirsiniz. Böylece maddi olarak hiçbir kayıp yaşamamış olursunuz.

Kart Alışverişlerinde Bilgi Kanalınız Açık Olsun

Bir çok banka kart alışverişi yapılmasının hemen ardından kullanıcılara SMS, e mail ve uygulamaları üzerinden harcama yapıldığına dair bilgi vermektedir. Bu bilgilere açık olmanız halinde kaybettiğiniz zaman harcama yapıldığını anlık olarak öğrenebiliyorsunuz. Bu arada kartınızı müşteri hizmetleri yardımıyla kullanıma kapatabilirsiniz.

Kredi ya da Bankamatik kartı alırken bu özelliği kullanmak istemiyorsanız bu özelliklere kapalı bir kart tahsisi yapılması talebinde bulunabilirsiniz. Yada temassız özellikli gelmesi halinde müşteri hizmetlerini arayarak yada internet bankacılığına giriş ile birlikte kullanıma kapatma imkanı veren bankalar bulunuyor.

Temassız Kartlar Yan Yana Olursa Zararı Oluyor mu?

Yıllar sonra kart kullanıcı sayısının artması ve kişilerin birden çok kart sahibi olması neticesinde manyetik olarak kartların bozulmalarının engellenme çalışmaları yapılıyor. Teknik olarak yapılan bu çalışmalar eşliğinde temassız kartlarınızın yan yana olması, birbirine sürtmesi gibi nedenlerden dolayı kartlarınız bozulmaz ve ödeme yapma imkanlarınız devam eder.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma