Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Araç Perte Çıkarsa Ne Olur?

Hacizli Araç Perte Çıkarsa Ne Olur?

Aydin Duran Aydin Duran -
14 0
Hacizli Araç Perte Çıkarsa Ne Olur?

Son dönemlerde araçlara olan ilgi oldukça fazladır. Özellikle fiyatları ile icralık araçlar ile hacizli araçlar araştırılmaktadır. Bu anlamda bir diğer husus ise perte çıkan araçlar olmaktadır.

Özellikle sıfır araçların ülkeye az gelmesi araç fiyatlarının tavan yapmasına neden oldu. Artan fiyatlara ise çözüm olarak daha az ödenebilecek araçlar aranmaya başlandı. Hacizli araçların alımında ise gözle görülür bir artış yaşanmaktadır. Haciz konulan araçlara rağbetin fazla olması ile ödenmeyen borçlar yüzünden hacizli araçlar artık yeni sahiplerini beklemektedir. Araç sahipleri hacizli aracın borcunu ödeyemeyince araçlara icra ve haciz yolu ile haciz edilmektedir. İcralık araçlar bu anlamda çok merak edilmektedir.

Hacizli Araç Perte ÇIkması Halinde Alacak Tahsili

Araca haciz konulması işlemi; araç sahiplerinin ödenmemiş borcu olduğunda, icra ve borcun tahsil edilme sürecinde başlamaktadır.

Pert olmak, kaza sonrası ağır hasar alarak kullanılmaz duruma gelen araçlar için kullanılan bir ifadedir. Trafikte her geçen gün artan binlerce sürücü ve araba bulunması, trafik kazalarında ve perte çıkan araç sayısında artışa sebep olmaktadır. Bunun neticesinde ise akıllara hacizli  araç perte çıkarsa ne olur? Gibi sorular akıllara gelmektedir.

Hacizli araçların perte çıkması durumunda, izlenilmesi gereken ilk adım aracın rehin durumunun ortadan kaldırılmasıdır. Araç rehinden çıkarıldıktan sonra zararı kasko şirketi tarafından karşılanmakta ancak kanunen alacaklı kişilere öncelik tanımaktadır. Mal sahibine ise haciz bedelinin üstündeki tutar verilebilir. Araçta kasko bulunmadığı takdirde mahkemelik  olunması muhtemeldir. Eğer, sigortasız araç pert olursa, kasko karşı tarafın trafik sigortası masrafların bir kısmını karşılamakla mükellef olur. Eksik kalan masrafların ödenmesi ise ihtiyari mali mesuliyet sigortası kapsamında ve gerekli görülürse karşı tarafa açılan tazminat davası ile temin edilebilir.

 Pert ile Ağır Hasarın Farkı Nedir?

Ağır hasar ve pert tabirleri sıklıkla birbirleri yerine kullanılmaktadır. Kaza yapan araçlar, aldıkları hasar derecesine göre kategorilere ayrılmaktadır. Ağır hasarlı araçlar %60-70 civarında hasarı bulunan, tamir edilmesi mümkün olan araçlara denilmektedir. Onarılmaları sonrasında trafiğe çıkmaları ve kullanılmaları yasalara aykırı değildir, ancak  tamir edildikten sonra bile genelde güvenilmez bulunur ve satılması piyasa değerinin altındadır. Hurdaya kaldırılan ağır hasarlı araçların sayısı da son zamanlarda bir hayli fazla olmaktadır. Kaza esnasında hava yastıklarının açılmasına neden olacak şiddette bir hasar oluşmuşsa, araç için ağır hasar zabtı tutulur. Ancak hava yastıklarının patlaması, aracın perte çıkmasında tek başına yeterli görülebilecek bir neden değildir. Bir aracın pert sayılabilmesi ağır hasarlı alması şartına bağlıdır. Kaza sonrası aracın pert olup olmadığının değerlendirilmesi uzman ekspertiz raporu sonucunda ortaya çıkacaktır. Tam hasarlı araçlar pert olarak kabul edilir ve tamir edilmeleri mümkün olmamaktadır. Pert kayıtlı araçların trafiğe çıkması ve çevirmeye yakalanması durumunda araç trafik tarafından çekilmektedir.

 Pert Haldeki Hacizli Araç Satılır Mı?

Hacizli ve perte çıkmış araçların alıcı bulması oldukça azdır. Ancak yine de üzerinde haciz bulunduğu halde perte çıkan araçların satılma ihtimali bulunmaktadır. Hacizli araçların satılabilmesi, araç üzerindeki haczin kaldırılması gereklidir. Ülkemizde hakkında yakalama kararı bulunan, çalıntı ve satılık durumda binlerce araç  vardır. Bulunamayan araçlar parçalara ayrılarak yasalara aykırı biçimde satılabilmekte veya kapalı otoparklarda üzeri örtülerek gizlenmektedir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. Makale Nasıl Yazılır