Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Emlak
  4. »
  5. Kredi Borcu Olanlar Ev Kredisi Çekebilir mi?

Kredi Borcu Olanlar Ev Kredisi Çekebilir mi?

Aydin Duran Aydin Duran -
165 0

Bankaların alınan kredilerin farklı amaçlar için kullanılmasından dolayı çeşitli türleri vardır. Bu türlerden bir veya ir kaçını aynı anda kullanabilmek mümkün olsa da bu durum bazı şartlara bağlanmıştır. Bunun için kredi borcu olanlar ev kredisi çekebilir mi sorusunun cevabı bu şartların oluşması halinde olabilir.

Tüketici Kredisi Olanlar Konut Kredisi Çekebilir mi?

Konut kredisi alımı başlı başına büyük bir handikap. Özellikle ilk kez kullananlar için ürkütücü olabiliyor. Zira uzun borç korkusu ile bankadan dönen çok çiftin varlığını söylemek mümkün. Yüksek tutarlarda ve uzun vadelerde borçlanılması insanları endişelendiren tarafı. Fakat tüketiciler ev sahibi olabilmek bu zorluklara katlanıyorlar. Konut kredisi alımında şartlardan birisi kişinin ödeme gücüdür. gelir gider arasındaki dengeyi kurabilmek için yasalar ve bankalar kişinin taksitini ödeyebileceği kadar kredi almalarına olanak veriyor. Bu nedenle geliriniz ile yaşantımızı devam ettirecek kadar paranın yanı sıra giderleriniz ve kredi ödeme tutarınız dengeli olmak zorunda. Bu dengeyi sağlayan bankalar ayı zamanda kredinin ödenememesi gibi hususların önüne geçmeye çalışır.

Bankadan tüketici kredisi almasına rağmen sonraki dönemde de konut alımı yapmaya çalışan tüketiciler de bulunuyor. Bu kişilerin merakı ise kredi borcu olanlar ev kredisi çekebilir mi sorusuyla karşılaşıyor. Bu sorumuzun cevabı ise hem evet hem hayır. Çünkü alacağınız konut kredisinin ödeme taksitleri, tüketici krediniz ve hayatınızdaki diğer giderlerin bütünü bu sorumuzun cevabını etkiliyor. Ödediğiniz kredi taksiti tutarı önem arz eder.

Konut kredisinin yüzde 80 i bankalarca karşılanıyor. Kalan kısmı ise sizin peşin ödemeniz gereken tutar. Bu tutarı da karşılıyor olmanız gerekir. Aksi takdirde konut kredisi de alamıyorsunuz.

Tüketici Kredisini Konut Kredisi İle Kapatma

Mevcut tüketici kredinizi kapatarak alım işlemine devam ettirebilirsiniz. Bazı tüketiciler mevcut borcun konut kredisini daha yüksek çekerek buradan kapatma yoluna gitmek isterler. Bu durumda kısmi olarak mümkündür. Evi satan kişi ile anlaşmanız, konut ekspertizinin eve yeteri kadar değer biçmesi, bankanın bu değerlerde kredi almanıza olanak kılması halinde bu isteğinizde karşılanmış olabilir.

Kısacası kredi borcu olanlar konut kredisi çekebilir. Çekebilmek için gerekli şartların oluşması gerekir. Sizin geliriniz ile kredi alabilme tutarınız belirlenmektedir. Bu tutar ile kredinin vadesi de önemli çünkü vade uzadıkça alacağınız kredi tutarı artar. Aylık geriniz ile standart giderlerinizin çıkarılması sonrası kalan paranız ile kredi taksitlerinizi ödeyebilirsiniz.

Son dönemlerde tüm kredilerin faiz oranları ciddi artışlar yaşadı. Buna rağmen hâlâ ev sahibi olabilmek için ev kredisi çekmek isteyen vatandaşlar bulunuyor. Bunun içinde aradıkları evi bulmaları halinde konut kredisi arayışına giriyorlar ve bankalar arasında ciddi farklar olabiliyor. Toplumun büyük çoğunluğunun borçlu olması ve bu borçların hemen hemen hepsinin bankalara olan kredi borçları olması nedeniyle ev alacakların da borcu olabiliyor. Bu nedenle kredi borcu olanlar ev kredisi çekebilir mi merakı içerisinde araştırmalar yapıyorlar.

Maaşın Yüzde Kaçına Kredi Çekilir?

Finans kuruluşlarından alacağınız her kredinin limiti sizin maaşınıza orantılı olarak belirleniyor. Sebep kişi borçlarını öderken aynı zamanda rahat bir şekilde yaşamına devam edebilsin ve sosyal yaşantısını en iyi şekilde yaşabilsin. Bütün bunlara rağmen aldığınız maaşın 2/3 ü kadar oranda taksitlendirme yapabileceğiniz kredi limitini alabiliyorsunuz. Burada gelirden bahsettiğimiz yazılı olarak bir belgesi olan gelir düzeyidir. Bu belge ile 3 bin lira maaş aldığını kanıtlayabilen birisi en fazla aylık 2 bin lira taksitli kredi alabilir.  Bu durum bazı bankalarda daha az. Bazılarında ise yarısı ile sınırlı.

Kredi alımında hanenin geliri de önemli. Çünkü bir hanede yaşayan kişilerin tüm gelirleri dikkate alınabilir. Tabi yine resmi olarak bir dayanak belgenizin olması gerekenler arasında. Bu kişilerinde kefilliği alınarak bankalar kredi tahsisini yüksek tutarlarda yapabilir. Yani alınacak kredi tutarı, ödemeler, vadeler tek bir sebebe bağlanarak yapılmıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma