Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilgi
  4. »
  5. Gelir Vergisi Nasıl Ödenir?

Gelir Vergisi Nasıl Ödenir?

Sonsatir Sonsatir -
110 0

Kazançlarımıza istinaden ödenmesi gereken vergiler ile ilgili olarak kişiler Gelir Vergisi nasıl ödenir sorularına yanıtlar aramaktadır. Vergi ödemeleri ve diğer hususlarda ayrıntılar içeriğimizde yer alıyor.

Gelirin tanımını oluşturan ticari kazanç, ücretler, serbest meslek kazançları, kiralar, menkul sermaye iratları, zirai kazançlar ve diğer gelir oluşturan iratların toplamı sonrası meydana gelen limitler dahilinde gelir vergisi hesaplanır. Bu hesaplanan tutarlarda gününde ödenmesi gerekir. Oluşan gelirlere istinaden hesaplanan vergi tutarı olan gelir vergisi nasıl ödenir sorusunun cevabı aylık ücretler için çok kolay iken diğer kazançlarda farklı bir ödeme boyutu kazanıyor. Bu anlamda oluşan gelirin unsuruna göre hesaplama ve ödenmesi söz konusudur.

Gelir Vergisinin Ödenmesinde Geliri Oluşturan Unsur Önemli

Gelir Vergisi oluşan gelirlere istinaden ödenen bir vergi türü. Bu nedenle oluşan gelirlerin içerisine çok çeşitli kalemler girebiliyor. Nitekim kira geliri, aylık çalışma kazançları, ticari olarak yapılan faaliyetler sonrasındaki gelirleriniz, gayrimenkul alım satımı ile oluşan gelirler, menkul sermayeler gibi bir çok gelir üzerinden belli limitler ve oranlar dahilin de hesaplanarak ödenmesi gerekin tutarlar anlamına geliyor.

Gelir Vergisi Nasıl Ödenir
Gelir Vergisi Nasıl Ödenir

Gelirler ve gelir getiren mülkler anlamına gelir irat oluşması halinde gerçek ve tüzel kişiliklerin bu iratlar için vergi ödemesi yapması gerekir. Yani burada gelir vergisi mükellefi olmanız gerekir. Mükellef olmanız ile ödemeniz gereken vergiler oluşur. Bu anlamda Türkiye’de ikamet eden kişilerin bir yıl içerisinde en az altı ayda fazla oturan kişilerin ve ülke içinde gayrimenkulü olmasına karşın başka ülkelerde yaşayan kişilerin vergi mükellefi olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bu nedenle bu kişilerin yurt içi ve yurt dışında elde ettikleri gelirler üzerinden gelir vergisi ödemesi yapması gerekir.

Okunmalı  Gelir Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Gelir Vergisi Nereye Ödenir?

Gelir Vergilerinin ödenmesinde ana merkezler Defterdarlıklar bünyesindeki Vergi Daireleri ve vergi tahsili yapabilen ilçelerdeki malmüdürlükleridir. Merkez ilçe Malmüdürlüklerinde vergi tahsili yapılmaz. Bununla birlikte ödemenin kesinleşmesi ile anlaşmalı bankalar üzerinden vergi ödemesini yapabilirsiniz. Bu anlamda Gelir Vergisi Ödeme Anlaşmalı bankaların başını devlet bankaları çekiyor. Vatandaşa kolaylık olması açısından 23 banka ile gelir vergisi ödemeleri tahsilatı yapılabiliyor. Ödeme aracı olarak ise banka şubesi, banka kartı, kredi kartı olarak ayrım söz konusu. Örneğin Akbank, Aktifbank, Albaraka Türk, alternatifbank, Denizbank, QNB Finansbank için kredi kartından gelir vergisini ödeyebiliyorsunuz. Ama Ziraat Bankasından ödeme yapmak isteyen kişiler Banka Şubesi, Banka Kartını yada kredi kartını kullanarak gelir vergilerini ödeyebiliyorlar.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma