Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5.  İcradan Araç Alma  Yöntemleri 

 İcradan Araç Alma  Yöntemleri 

Aydin Duran Aydin Duran -
199 0
icradan araç alma yöntemleri

Son zamanlarda araç fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle birçok kişi alternatif yollar bulmaya yönelmektedir. İcralık olan araçlar denenen yöntemler arasındadır. Bu araçlar genellikle uygun fiyat aralıklarıyla kendini göstermesi ile almak için birçok kişi sıraya girmektedir. Genellikle araba severlerin merak ettiği sorulardan biri de icradan araba nasıl alınmaktadır? Sorusu akıllara geliyor. Piyasadaki araç fiyatlarına göre %40 seviyelerinde daha uygun olan icralık araçlar, yarı fiyatına alınabilir. Borçluların borçlarını ödemeleri durumunda bazı yöntemler yardımıyla araçları satın alabilirsiniz.

Büyük öneme sahip olan icra ihaleleri üzerinden icralık araç  alma yöntemi  ekonomik avantajlıdır. Alınan malın güvenliği  konusunda  devlet güvence vermektedir. 2. el otomobil alırken bile bu yöntemin sağlıklı oluşu tercih edilmesini sağlamaktadır. Sahibinden alınacak araçlar ise bu işlemler, devlet kontrolünde gerçekleşir. Satın alınacak araçlar için izlenen yöntemler vardır. İcra ile haczedilen araçların satışları piyasanın normal fiyatlarının altında olmaktadır. Bu sebeple tercih meselesi olur.

 İcralık Araç İhalelerine Katılım Yapma

İcraya düşen araçlar, ihalelerine yalnızca nüfus cüzdanı ve katılım bedelleri ödenerek katılım sağlanır. İsteğe bağlı olarak nakit para kullanımı yerine bankalardan teminat alabilirsiniz.  İcradan araç alma yöntemi için ihaleye katılım işlemi olmaktadır. Bu ihaleler aynı zamanda kamera sistemleriyle de izlenmektedir. Yani ihale korumalarını devlet kontrollü şekilde yapmaktadır. Bunun yanı sıra ihaleye fesat karışırsa ağır cezalar verilir.

Satış işleminin gerçekleşmesinin ardından araç teslimi yapılırken, önceki alınan bilgilerin yanı sıra eksik bir arıza ya da beklenmeyen masraf varsa, fesih istemi ile başvuru isteyebilirsiniz. İcralık araçlar için ödeme işlemleri, resmi olarak belirlenerek ödeme yapılır. Yani yapılan işlemlerden sonra satış ardından gerçekleşen tutanaklarda bulunmayan harici durumlardan alıcı sorumlu değildir. Araç satın alma işlemlerinin yanı sıra ucuz araç kiralama da işi de yapılabilmektedir. Ucuza bulunan araçların kiralama işlemleri esnasında da çeşitli bilgiler alınmasıyla birlikte kiralama şirketleri, bu konuda belli kurallar çerçevesinde kiralama yaparak çalışabilirler.

 İcradan Araba Alma Şartları

İcralık araçlar belli şartlar doğrultusunda alınabilir. Öncelikle icra yoluyla araç almak isteniyorsa, izlenecek belirli yöntemleri vardır. Yapılacak işlemlerde  ilk işlem, belirlenen şartlara uyum sağlanması olacaktır. 18 yaş sınırı vardır. Bunun yanı sıra T.C vatandaşı olmak, kişilerin ihale teminatları vermesi ve katılım formu doldurması gereklidir. Bu şartların sağlanması durumunda icradan araba alım işlemi yapılarak ihale usulüne katılabilirler. İhaleye giren kişi istediği aracı aldıktan sonra yapılacak bir kaç hususları da bulunmaktadır.

İcradan araba alma yöntemi  alınmak istenen araçlar için bazı ödemelerin yapılması gerekir. Öncelikle, araçlara sunulan teklifler doğrultusunda %1 oranında binek araçlara, ticari araçlara ise yine belirlenen oranda KDV ödenmesi istenmektedir. Yani icradan araba alırken bazı vergiler olmaktadır.  Bunun yanı sıra damga vergileri de toplam da belli bir ücrettedir.  Ruhsat alımı yapabilmek için ise muayeneye aracın götürülmesi gereklidir. Muayene sonrası aracın cezası olduğu anlaşılırsa, muayene ödemesi alıcı tarafından karşılanır.

Not : Sitemizde sadece bilgilendirme çalışmaları yapılmaktadır. Konunun muhatabı icra müdürlükleri ile hukuksal açıdan destek alabileceğiniz hukuk bürolarıdır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma