Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. DASK Nedir Nerelerde Kullanılır?

DASK Nedir Nerelerde Kullanılır?

Aydin Duran Aydin Duran -
251 0

DASK yani zorunlu deprem sigortası nedir ve nerelerde kullanılır merak ediyorsanız sitemiz içerisinde yer alan makalede gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. DASK (Doğal Afet Sigortaları Kurumu), sizi deprem sonrası oluşabilecek hasarlara karşı korur.

DASK yani Doğal Afet Sigortaları Kurumu ülkemizde 2000 yılından beri faaliyet gösteren yardım kurumu. 17 Ağustos 1999 yılında ülkemizde meydana gelen deprem felaketinin ardından deprem mağdurlarına yardım etmek ve yeni oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçmek adına kurulmuştur. Kurum deprem sonrasında oluşabilecek zararlara karşı oluşturduğunuz bir sigorta hesabından farksız olarak sizin mağduriyetinizi minimuma indirmekle mükelleftir. DASK nedir neleri kapsar ve zorunlu DASK sigortası hakkında detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

DASK Neleri Kapsar

DASK’ın öncelikli amacı doğal afetlerle oluşabilecek mağduriyetleri minimuma indirerek, kullanıcılarına deprem sonrasında maddi ve manevi olarak destek vermeyi hedefler. Ülkemizin deprem fay hattında olması ve hat üzerinde geçmişte meydana gelen felaketler yüzünden DASK kurulmuştur. DASK’ın kullanıcılarına sunduğu hizmetleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ülkemizde meydana gelebilecek felaketlerde, konutlarını kaybedenlere karşı destekte bulunmak.
  • Oluşabilecek maddi hasara bağlı kayıpları minimalize ederek, bu yükü devletin diğer kurumlarıyla paylaşmak.
  • Hükümet programlarında yer alan fon içerisinden deprem merkezli giderleri azaltarak, gelecekte oluşabilecek mağduriyetlere karşı önlem almak.
  • Konut yapımında daha güvenli ve daha kaliteli bir hizmet sağlanması.
  • Sigorta bilincini arttırarak toplum içerisinde bu konuyla ilgili düşünceleri yaymak.

Burada hem devletin hem de halkın çıkarlarına paralel olduğu için DASK çalışmaları Avrupa Birliği kapsamında da destek görmektedir.

DASK Zorunlu mudur?

DASK nedir ne işe yarar sorusuna, DASK’ın kurulumuyla başlamak daha sağlıklı olacaktır.1999 Gölcük depreminde meydana gelen felakette oluşan kayıpların tekrar yaşanmaması adına oluşturulan DASK, ülkemizde yaşayan vatandaşlarımızın oluşabilecek mağduriyetlerini minimuma indirmekle mükelleftir. 2000 yılında hükümet emri ile zorunlu sigorta kapsamına alınmıştır. Tüm binalarda geçerli olan ve yıllık olarak yenilenen deprem sigortasıyla, deprem sonrası oluşabilecek maddi zararlara karşı yatırımınızı teminat altına alınır. 150.000 Türk Lirasına kadar oluşabilecek bütün maddi zararları karşılarken, sadece depreme değil oluşabilecek her türden doğal afete karşı sizi güvence altına alır.

Dask Zorunlu Deprem Sigortası

DASK nerede yapılır diye merak ediyorsanız aslında oldukça basit. Türkiye’de bulunan sigorta acentelerinin neredeyse tamamı DASK konusunda müşterilerine hizmet vermektedir. Ancak unutmamanız gerekiyor ki DASK sadece binayı ya da dairenizi kapsayacak bir sigortadır. Yani içerisinde yer alan eşyalarınızı kapsamaz. Bunun için sigorta poliçenizi düzenlemeniz ve ekstra yıllık ücret ödemek zorundasınız.

Eğer daha öncesinde bir sigorta poliçeniz mevcutsa sizin yapmanız gereken tek şey, DASK sorgulama. Türkiye Cumhuriyetinde gayrimenkul yapı sahibi olan her kişinin yaptırması zorunlu olan DASK’ı, yaptırmamanın maddi anlamda cezası da bulunmamaktadır. Ancak yapıyı satması ya da kiralaması kişinin deprem sigortası olmadan mümkün değildir. Bir noktada içerisinde ceza barındıran bir eylemdir. DASK sigorta iletişim bilgilerini ve DASK yaptırırken örnek poliçe türlerinden sizin için uygun olanı belirlemek için sitemizde olan makalelerimizden faydalanabilirsiniz. DASK nedir ve nerelerde kullanılır sorusuna birlikte yanıt vermeye çalıştık.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma