Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Otomotiv
  4. »
  5. Araç Kalorifer Peteği Temizleme ve Bakımı Kaç TL

Araç Kalorifer Peteği Temizleme ve Bakımı Kaç TL

Sonsatir Sonsatir -
250 0
Araç Kalorifer Peteği Temizleme ve Bakımı

Araçların sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesi için gereken bazı bakımlarından birisi de araç kalorifer peteği temizleme ve bakımı olur. Bu anlamda mağdur olunmaması için bazı bilinmesi gerekenler sizleri yolda kalmaktan kurtarabilir.

Araçların rutin bakımı önemlidir. Bu anlamda yağ ve filtreler sürekli bakıma alınırken bazı parçalar bu husustan uzak kalmaktadır. Rutin bakımın bir parçası olarak, tüm araçların verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için düzenli olarak temizlenmesi gerekir.

Aracınızın aşırı ısınıp ısınmadığına veya bir arızası olup olmadığına dikkat edin; bu potansiyel bir sorunun göstergesi olabilir. Özellikle aracınızın güvenli yolculuklarla uzun ve sorunsuz bir yaşam sürmesini istiyorsanız bu sorunları göz ardı etmemelisiniz.

Radyatör (Kalorifer) Temizliği Aşamaları

Araç Kalorifer Peteği Temizleme ve Bakımı
Araç Kalorifer Peteği Temizleme ve Bakımı

Rutin radyatör peteği temizleme işlemi aracınızın sağlığını korumanın bir yoludur. Eğer bilmiyorsanız, ne olduğunu öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz. Ama öncelikle şu sorulara bir cevap bulalım:

Okunmalı Triger Kayışı Değiştirmek Kaç TL

Radyatör Temizliğinin Gerekli Olup Olmadığını Nasıl Anlayabilirim?

Aracınızın radyatör peteğinin yıkanması gerektiğine dair birkaç işaret vardır. Radyatör peteği ile ilgili sorunlar istisnadır, özellikle de olası nedenlerden biri dahili bir sızıntı ise.

Radyatör peteği ile ilgili sorunlar genellikle soğutma sisteminin yetersiz bakımından kaynaklanır. Soğutma sıvısı kullanım talimatlarına uygun olarak yıkanmalı ve değiştirilmelidir. Bu sayede dar kanallarda pas, kir ve tortu birikmesi önlenir, aksi takdirde tıkanmalar ve hasarlar meydana gelebilir.

Aracınız ısınmıyor gibi görünüyor. Isıtıcı düzgün çalışıyor, sıcaklık göstergesi doğru ve soğutma sisteminde başka bir sorun yok. Sadece kalorifer açıldığında soğuk kalıyor.

Araç Kalorifer Peteği Temizleme ve Bakımı
Araç Kalorifer Peteği Temizleme ve Bakımı

Aracın içinde tanımlanamayan, kötü bir koku algılanıyor. Bu koku muhtemelen içeriye hafifçe püskürtülen soğutma sıvısından geliyor. Bu yakın bir tehlikenin göstergesidir.

Okunmalı Aracımı Hacizden Nasıl Kurtarabilirim?

Camlar buğulanıyor. Soğutma sıvısı çok uzun süre boşaltılırsa, camlar buğulanabilir. Kalıntıların temizlenmesi zordur ve etilen glikolün solunması sağlığa son derece zararlıdır.

Gösterge panelinin altında bir akıntı oluşuyor. Gösterge panelinin altındaki damlalar veya ön halıdaki lekeler aracın içine soğutma sıvısı girdiğini gösterir.

Motor yüksek sıcaklıkta çalışıyor. Bu durumda, soğutma sıvısı seviyesini kontrol edin. Sıcaklık göstergesi yüksek ve seviye düşükse, bir tamirciye danışmalısınız.

Araç Kalorifer Peteği Temizleme ve Bakımı Ne Kadar?

Güncel olarak aracınızın peteklerinin temizlenmesinde marka ve model çok fark etmemektedir. Ancak hizmetin alındığı nokta önemlidir. Yetkili servislerde ücretler artarken özel servislerde ücretler daha uygundur. Araç kalorifer peteği temizleme ve bakımı için gerekli olan makinin güncel fiyatı 15 bin liradan başlamaktadır. Ancak bunu hizmet olarak almak isterseniz 2 saatlik sürede verimli bir sonuç alabilmek için yaklaşık 1000 TL gözden çıkarmanız gerekmektedir. Bunun yanında antifiriz değişikliği yapmanız gerekir. Kaliteli bir antifiriz için ise 450 TL civarında bir ücret ödemesi yapmanız gerekecektir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma