Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. KPSS puanı gerekmeden bekçi alımı

KPSS puanı gerekmeden bekçi alımı

Aydin Duran Aydin Duran -
197 0

772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçisi Kanununu kapsamında İstanbul ve mülki sınırlar içerisindeki ilçelerde KPSS puanı aranmaksızın görevlendirilen çarşı ve mahalle bekçileri sözlü, ardından yazılı sınava tabi tutularak görev başına gelebilmektedirler. KPSS puanı gerekmeden bekçi alımlarından yararlanabilmek için aranacak belirli koşullar vardır;

Aranacak Koşullar

KPSS puanı gerekmeden bekçi alımı için İstanbul’da çarşı veya mahalle bekçisi olabilmek için adayların öncelikle erkek ve Türk vatandaşı olmaları, en az lise ve dengi okul, ön Lisans, lisans veya lisansüstü mezunu bandında eğitim görmeleri gerekmekte. Bunun yanı sıra adayların askerlik yapmış olmaları, 30 yaşından büyük olmamaları, görevini yapmaya engel olabilecek herhangi bir hastalık veya engeli bulunmadığını sağlık kurulu tarafından raporla belgelemiş olmaları gerekiyor. Başvuran adaylar tarafından en çok değiştirilmesi istenen konu ise 30 yaş sınırıdır. Adaylar bu yaş sınırının kaldırılması tarafındadır. Ayrıca adayların ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü olmamaları, Devlet Memurları Kanununun 48’nci maddesindeki koşulları taşımaları koşulu aranıyor. Bunların yanı sıra aranan diğer koşulları şöyle sınıflandırabiliriz:

Bekçilik Şartları

Mutlaka okunmalı : Nasıl Bekçi Olunur?

* Türk toplum telakkilerine (anlayışına) göre uygun olmayan, kötü şöhretli tanınmamak.

* Kamu haklarından mahrum olmamak ya da kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum bulunmaması.

* Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmaları.

* En az 167 santimetre boyunda olmaları

* Herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın, beden kitle indeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmaları. (Ağırlık(kg)/[boy(m)]2} Örnek: 80/1,752=26) gerekmektedir.

Mutlaka Devlet Yardımları Kategorimizi ziyaret edin.

Adayların Başvuru yapmaları için gereken belgeler ise; T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı,  Askerlik durum belgesi, okul diploma veya tasdiknamesinin aslı veya kurumca tasdikli örneği, (6) vesikalık fotoğraf, adli sicil kaydı belgesi, İstanbul il sınırları içerisinde minimum 1 yıl ikamet ettiğini gösterecek belge aranacak.

Sınav ve mülakat detayları ise; arşı ve mahalle bekçileri, Genel kültür, genel görünüm, hal, hareket ve tavırları ile vakara uymayan konuşma itiyadı, Herhangi bir duygu ve düşüncenin sözle anlatılmasında güçlük gibi bekçi olmaya engel halleri olup- olmadığının değerlendirileceği sözlü sınava alınacak. 100 üzerinden 70 puan alan adaylar başarılı sayılarak 24 Aralıkta yapılacak sınava girmeye hak kazanacak. Bu sınavda Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi ve Hayat Bilgisi derslerinden 50 soru yöneltilecek adaylara 60 dakikalık süre verilecek.

Bekçi maaşları 2021 yılı itibariyle şu şekildedir;

Bekçi maaşı belirli durumlara göre değişiklik göstermekle beraber ilk atama itibari ile ortalama 2 bin 800 – 2 bin 900 TL’den başlamaktadır. Değişiklik durumları ise evli olup olmaması, çocuğu olup olmaması, görev yeri, görev bölgesi gibidir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma