Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Araç Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araç Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aydin Duran Aydin Duran -
134 0

Zorunlu hale gelen araç sigortasıyla birlikte artık sürücüler, alternatiflerin bu kadar çok olduğu acenteler arasında seçim yapmakta zorlanmaktadırlar. Araç sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekenleri ve hangi sigorta şirketinin ne avantaj taşıdığını sizler için hazırladık.

Araç Taşıt Sigortası Yapılması

Araç sigortası artık iki temel sigorta şekliyle gündemimize gelmeye başlamıştır, sizlere araç sigortası yaptırırken dikkat etmeniz gerekenleri aktarmaya çalışacağız. Aracınızı iki temel sigorta türüne hazırlarken, aracınızın değeri ve sizin geçmiş zamanda yaşadığınız trafik cezalarının etkili olduğunu unutmayın. Sigorta türlerinden ilki zorunlu trafik sigortasıdır. Zorunlu trafik sigortası, araçların trafikte yer alması için bile artık gerekli hale gelmiştir. Diğer sigorta türü ise biraz daha opsiyonel olan kaskodur. Sizlere yazımız içerisinde bu süreçleri ve süreci etkileyen faktörleri kaleme aldık.

Araç Sigortası Nasıl Yaptırılır

Araç aldıktan sonrasında zorunlu trafik sigortası yaptırmanız zorunludur. Satın alınan aracın sigortası yeni sahibine geçer mi diye merak ediyorsanız eğer, araç üzerine kayıtlı mevcut bir sigorta varsa da aracı devir aldıktan sonra o sigortayı da kullanmaya devam edebilirsiniz. Aracınıza sigorta yaptırırken ilk olarak ekspertiz gelerek mevcut aracın renk, yaş ve hasar durumunu tespit eder. Ayrıca sizin geçmişte yaşadığınız kaza deneyimlerine de bakarak size yıllık bir ücret çıkartır. Geçmişte hiç kaza yaşamadıysanız ve aracınız düşük kaliteli bir araç ise en düşük ücret üzerinden yıllık sigorta yaptırabilirken, geçmişte kaza yaşamış ve aracınız yüksek kaliteli bir araç ise daha pahalı bir fiyat üzerinden sigorta yaptırırsınız.

Araç sigortası sözleşmelerinde yer alan her maddenin önemi çok büyüktür. O yüzden elinizden geldiğince dikkatli davranmanızda fayda vardır. Sözleşme içerisinde yer alan bir maddeye bağlı olarak sizin haklı olduğunuz kazada bile şirkete ödeme yaparak kendi ve karşı tarafın zararını telafi etmeniz beklenebilir. O yüzden sözleşme içerisinde yer alan maddelerin içeriklerine dikkatli bir şekilde bakarak incelemenizde büyük fayda vardır. Sözleşme örneği alarak, diğer firmalar ile rekabet unsurunu arttırmak için inceleyebilir ve sonucunda kendiniz için en uygun yeri yine kendiniz seçebilirsiniz.

Unutmayın ki sigorta şirketleri sizi değil kendilerini korumak için vardırlar. Sizin yaşadığınız bir kaza deneyiminin ardından sizden puan kesintisi sağlamaları bile bir sonraki yıl sizin ödeyeceğiniz ücreti arttıracağı için, sizi olabildiğince haksız duruma getirmek için mücadele edeceklerdir. Siz de kendiniz için en uygun kararı alabilmek adına sigorta şirketlerinin bir kurumsal firma olduğunu unutmayın ve ona göre karşınıza gelen kişiler ile iletişimde kalın.

Sigorta poliçenizin makbuzunu ve bilgilerini mutlaka saklayın. Araç içerisinde ya da mail olarak saklamanız fark etmez ancak bu belgelerin anlık olarak gerekli olduğu koşullar meydana gelebilir. En basit olarak çok işlek bir cadde içerisinde trafik kazası yaşamanızın ardından trafiği engellememek adına poliçe kopyanızı karşı tarafa vererek oradan uzaklaşabilir ve uzlaşma yoluna daha hızlı varabilirsiniz.

Araç Sigortası Neleri Kapsar

Yaptırdığınız araç sigortası mevcut süreç içerisinde sizin yaşayabileceğiniz olumsuzluklara karşı sizi korur. Aracınıza birisi çarpıp kaçarsa, aracınız durup dururken yanarsa, trafik kazası geçirirseniz, doğal afet meydana gelirse, aracınız çalınırsa gibi durumlara karşı çok geniş kapsamlı korumalar meydana getirebilir. Ancak bunun için belirli sözleşme türleri vardır ve sigorta sözleşmenin kapsamı arttıkça fiyatı da artmaya başlar. Araç sigortası yaptırırken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında sizleri uyarmaya ve hazırlamaya çalıştık, umarız sitemizde olan diğer yazılarımıza da göz atma şansınız olur

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma