Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Döviz Hesabı Nedir?

Döviz Hesabı Nedir?

Aydin Duran Aydin Duran -
189 0

Bir mevduat hesabı türü olan Döviz Hesabı, kullanıcılarına vadeli ya da vadesiz olarak yatırımlarını güvence altında tutma şansı veriyor. Hesabınızda yer alan döviz miktarını, bankanızın belirlediği kur üzerinden EFT, havale ya da ATM’lere yönlendirerek çekebilmenizi sağlar.

Ülkemizde yaşanan ekonomik krizin ardından birçok kişi yatırım için doğru aracın yurt dışı yatırımları (Döviz hesabı) olduğuna kanaat getirdi. Bankalar da piyasada olan bu arzın karşılığını vermek adına vadeli ve vadesiz olarak döviz hesabı oluşturdular. Üstelik hesabınızdan haftanın yedi günü yirmi dört saat Türk Lirası üzerinden EFT, havale ya da banka işlemlerinizi yapabiliyorsunuz. Vadeli döviz hesabı nedir ve döviz hesabı nasıl açılır sorusuna hep birlikte yanıt arayalım. Sitemizden en iyi oranda faiz veren bankalara ve sizin yatırımlarınızı en sağlıklı şekilde güvence altına alabilecek fırsatlara ulaşmanız da mümkündür.

Vadeli ve Vadesiz Döviz Hesabı

Öncelikli olarak vadesiz döviz hesabını açıklayarak başlamakta fayda var. Çünkü döviz yatırımcıları, hali hazırda olan yatırımlarını banka üzerinden de vadeye bırakmayı tercih etmeyebilirler. Bankalar üzerinden sadece paralarını yatırım aracı olarak kullanarak, para alışverişi yapabilirler. Birikiminiz döviz üzerindense ya da mevcut yatırım kaynağınız döviz üzerineyse, vadesiz bir banka hesabına bu yatırımınızı koyarak arz ettiğinizde istediğiniz kur üzerinden çekim yapabilirsiniz. Bankaların belirlediği kur üzerinden işlem yapmanız dışında hiçbir kaybı olmayan bu işlem dizisinde, yatırımınız hem güvenli bir alanda işlem görecek hem de haftanın yedi günü yirmi dört saat bir banka kartıyla ya da mobil işlemler aracılığıyla işlemlerinizi halledebileceksiniz.

Döviz hesabı nasıl açılır diye merak ediyorsanız eğer yapmanız gereken şey çok basit. Bankaya giderek ilgili müşteri temsilcisiyle konu hakkında resmi beyanda bulunarak gün içerisinde hesabınızı açabilirsiniz. Böylece paranız hesabınızda her zaman değer görmeye devam edecektir.

Döviz Hesabı Avantajları

Vadeli döviz hesabı faiz oranları aslında döviz yatırımlarınıza ekstradan bir yatırım fonu daha eklemiş olur. Yatırdığınız dövizi belirli bir kur üzerinden temele alarak, üç aylık, on iki aylık ve üç yıllık seçenekler arasından istediğiniz programa dahil edebilirsiniz. Ancak vade bitene kadar maalesef paranızı kullanmanız mümkün olmaz. Sonucunda da size döviz üzerinde kur kaynaklı bir kayıp yaşatsa bile, vadede biriken faiz üzerinden gelir sağlamanızı sağlar.

Döviz Tevdiat Hesabı

Döviz hesabı açarak ayrıca yurt dışına rahatlıkla para gönderip alabilirsiniz. Bu sayede minimum masrafla yabancı bir ülkede seyahat halinde ya da iş amaçlı para transferlerimizde hesap işletim ücreti yaşanmadan para transferi mümkün hale geliyor. Döviz tevdiat hesabı, gündelik mevduat hesabından aslında hiçbir farkı yoktur. İşletim kolaylıkları sayesinde aslında avantaj olduğu bir çok konu da vardır. Dolar ve Euro üzerinden hem kazanım sağlarken hem de vadeli bir hesapta paranız banka üzerinden de faizle kazanım sağlayacaktır. Siz de yatırımlarınızı döviz üzerinden yapmak istiyorsanız, doğru adrestesiniz. Döviz hesabı nedir sorusuna sitemizde yanıt verdik.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma