Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kredi Notu
  4. »
  5. Findeks Kredi Notu Risk Raporu Nasıl Alınır?

Findeks Kredi Notu Risk Raporu Nasıl Alınır?

Aydin Duran Aydin Duran -
146 0

Bankalar ve bunların dışında ticaretle uğraşan kişilerin vazgeçilmezi olan Findeks artık hayatımızda çok önemli bir yere sahip. Tüm ticari geçmişimizi ortaya çıkaran risk raporu, ileriye dönük ticaret hayatımızda oldukça etkili olacaktır. Bankalar kredi talebinde bulunan kişilerin ihtiyaçlarını karşılamadan evvel risk raporlarını göz önünde bulundurur.

Findeks Kredi Notu Risk Raporu Alırken İzlenmesi Gereken Yollar

Findeks Risk raporu hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Bankalar, kredi talebinde bulunan kişilerin geçmiş kredi ödeme performanslarını görmek için kredi başvuru sahiplerinin risk raporlarını incelerler. Yine bankalar dışında ticaret ile uğraşanların, vadeli satışlarda müşterilerinin önceki finansman geçmişi hakkında bilgi sahibi olmak için de risk raporlarını incelemek ister. Peki, Findeksrisk raporu nasıl alınır?

Findeks Risk Raporu sayesinde, kişilerin son kredi kullanım tarihi, gecikmede olan kredili hesap sayısı, gecikmedeki borç toplamı, mevcut en uzun gecikme süresi, varsa takibe alınmış kredi bilgileri, her bir kredinin son 18 aylık ödeme performansı gibi geçmiş finansman bilgilerine erişilebilir. Yine Findeks Risk Raporu sayesinde kurumların, kurumun toplam limit ve riskleri, bildirimde bulunan finansal kuruluş sayısı, ilk kredi kullanım tarihi, son kredi kullanım tarihi, gecikmede olan kredili hesap sayısı öğrenilir. Ayrıca en güncel limit tahsis tarihi, gecikmedeki borç toplamı, çalıştığı kurum bazında limit ve risk detay bilgileri, karşılıksız ve gecikmiş çekleri, ödenmemiş senetler gibi finansman geçmişi hakkında bilgilere erişilebilir.

Findeks Kredi Notu Hakkında

Kendinize ait risk raporu alabildiğiniz gibi başka kişi veya kurumların da risk raporunu alabilirsiniz. Onun için yapmanız gereken, raporu istediğiniz kişi veya kurum bilgilerini sisteme girerek, rapor istediğiniz kişilere SMS ile bilgilendirme yaparak onay istenir. Rapor sahibi sms ile onay vermesi halinde istediğiniz 3. kişinin raporuna da ulaşabilirsiniz. Findeks Risk Raporu nasıl alınır? Sorusuna bir başka değişik yöntemle daha devam edelim. Dilerseniz risk raporlarını sms yoluyla da alabilirsiniz.

Kendi risk raporunuza ulaşmak için “Riskim” yazıp bir boşluk bırakıp T.C kimlik numaranızın veya vergi kimlik numaranızın son 4 rakamını girip 4552’ye mesaj atabilirsiniz. Yine 3. Kişiler içinde sms yoluyla Findeks Risk Raporu isteyebilirsiniz. Onun için de yapmanız gereken Risk yazıp boşluk bırakıp 3.kişinin T.C kimlik numarası veya vergi numarasını yazıp boşluk bırakıp ilişkili olduğu bankanın adı ve son olarak da kendi T.C kimlik numaranızın veya vergi kimlik numaranızın son 4 rakamını girip 4552’ye göndermek olacaktır. Bir örnek vermek gerekirse Risk 12345678900 (T.C veya Vergi Kimlik numarası) XXX Bankası 9876 (Kendinize ait T.C veya Vergi Numarasının son 4 rakamı) 4552 şeklinde olacaktır.

Findeks Risk Raporu Nasıl Alınır?

Yazımızda son olarak ister kendimize ait isterse 3.kişilere ait risk raporu alabilmek için Findeks.com adresine üye olmak zorundasınız. 3.kişilere ait ister internet üzerinden isterse sms yoluyla Findeks Risk Raporu alabilmek için karşı tarafın onayı gerekir. Yine sms üzeninden de olsa bilgi almak için yine Findeks.com adresine üye olmak zorundasınız.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma