Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Habere Olan İhtiyaç Biter mi?

Habere Olan İhtiyaç Biter mi?

Aydin Duran Aydin Duran -
233 0
Habere Olan İhtiyaç Bitmeyecek

Haber tüm toplumlar için en önemli argümanlardan biridir. Zira kişi iyide olsa kötü de olsa haberin peşinden gitmektedir. Bu durumu güncel olaylar çok daha körükleyerek gitmektedir. Örneğin en güncel olay seçim söz konusu olduğunda herkes seçimle ilgili konuları ve haberleri merak etmektedir. Bu aşamada önemli husus ise haberi doğru yerden takip etmektir.

Haberler doğru yerden takip edildiğinde inandırıcılığı ile güven ön plana çıkmaktadır. Zira toplum yapısını yönlendirmek, taraf toplamak, tarafçı olmak adına hareket eden haber siteleri ve medyadan bahsetmek mümkündür. Birçoğu tarafsız yayın cümlesini dile getirse de hemen hemen hepsinin çıkarları doğrultusunda hareket ettiği görülmektedir. Bunun alt yapısı ile tanımı çok geniş kavramlarda ele alınabilir.

Bireysel olarak güvenilir haberin takipçisi olmayı tercih ediyorum. Bu durum herkes için böyledir. Ancak genel itibarla baktığınızda medya kuruluşlarının çıkarlarının yanında yazarların çıkarları da ön plana çıktığı açıkça görülüyor. Bununla birlikte haberi alan kişilerin vermiş olduğu değerler de haberi etkileyen hususlardan olmaktadır. Bunu açıklayabilmek için haberi alan kişinin tarafı da önemli oluyor. Günlük, doğru ve güvenilir bir haber verilmiş olsa dahi bu aşamada kişi kendi tarafı ile bakış açısını değiştiriyor. Böylelikle doğru haber bile daha henüz incelenmeden arka sayfalara düşmüş oluyor.

Haberciliğe Yapay Zeka Damgasını Vurur mu?

Özellikle haberin adresi dijital ortamlarda yönelmesi gazete kavramını tarihin tozlu raflarına çoktan kaldırdı. Ancak gazeteler halen basılmaya devam ediyor. Bu anlamda çok satan gazeteler dahi önceliğini internet haberciliğine vermiş durumda. Bunun sebebi herkesin bir şekilde internette ulaşması, haberleri internetten incelemesi oldu. Hatta daha ötesinde sosyal medya nedeniyle bir anlamda habercilik internete mahkum oldu. Öyle ki akıllı telefonlar ve kameralı cep telefonları ile toplumda herkes birer fotoğrafçı, birer kameraman ve çok daha önemlisi birer haberci oldu.

Sosyal medya paylaşım sayfaları video, fotoğraf ve yazıları ile paylaşımların ana adresi. Bu durumun gelişen teknoloji ile nasıl bir seviyeye geleceği de merak konusu. Kim bilir bir gün herkes 7/24 canlı yayına başlayabilir. Hatta yapay zekalar sayesinde sunucu ve spikere ihtiyaç duymadan haberler verilebilir hale gelecek. Zira bazı ülkelerde bunun çalışmaları çoktan başlamış durumda.

Sosyal medya, internet, yapay zeka üçlüsünün bir araya geldiği yeni bir haber ağı geleceğin en önemli aşamalarından olacak. Ancak kişilerin habere olan ihtiyacı hiç bitmeyecek. Bu sebeple yeni oluşumlar söz konusu olacak.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma