Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kredi Kartları
  4. »
  5. Kredi Kartı Kullanımı İnsanları Neden Cezbeder?

Kredi Kartı Kullanımı İnsanları Neden Cezbeder?

Aydin Duran Aydin Duran -
263 0

Günümüzde tüm insanların cebinde neredeyse en az 1 adet kart var. Fakat kredi kartının avantajları ve sağladığı yararlar insanlara cazip geliyor. Kredi kartı kullanmak insanlara fayda sağlıyor, alım gücünü arttırıyor ve güven veriyor. Cebinizde olmayan parayı harcıyorsunuz, bir nevi kredi imkanını size üzerinde çipi olan bir kartla sunuyorlar…

Kredi Kartı Kullanımı İnsanları Cezbediyor

Geçtiğimiz yıllarda insanlar nakit para taşımak zorunda kalıyordu hırsızlık olayları çoğalmıştı. Kiminin çantası kiminin cüzdanı çalınıyordu ya da çantamız bozuluyordu ya da yere düşüyordu bütün nakit paralar yere düşüyordu Türk bankacılık sektörü son 25 yılda kendini geliştirerek ve yenileyerek bu tür zarar gördüğümüz hallerden bizi kurtarmak adına globalleşen dünyaya ayak uydurmak adına ülkemize birtakım kolaylıklar getirmeyi amaçlayarak kart sistemini hayata geçirdi.

Artık herkes parasını bankaya yatıracak yatırdığı parasını gece saat kaç olursa olsun kimseye muhtaç olmadan çekebilecekti. Nakit taşımayacak nakit paranın yerini kart alacak işlemlerini bu kartla yapacaktı. Türkiye’deki tüm bankalar değişik isimler adı altında önce bankamatik kartları çıkardı arkasından kredi kartları yerini aldı.

İş bankası maksimum dedi, Garanti bonus dedi, yapı kredi Word dedi çıkardı. Aslında hepsinin de içeriği aynı idi sadece kartın üzerindeki rakamlar kart üzerindeki desen isim ve de son kullanma tarihi değişikti birde kullanabilme limitleri. Müşterinin banka ile münasebeti ile ilgili idi kredi limitinin arttırılması ya da eksiltilmesi.

kredi kartı

Bu kartlar hayatımıza girerken kolaylıklar sağlarken iyi güzeldi. Ancak lüzumsuz harcamalar kartların taksitlendirilmesi maalesef bazılarımızı borcu ödeyememe noktasına getirerek farklı kötü sonuçlara gelmesine sebebiyet verdi. Bu nedenle BDDK bu banka kartlarına düzenleme getirdi. Tüketicide bir nebzede olsa rahatlamış ve borç batağından kurtulmuş oldu.

Kredi Kartı İnsanlara Neden Cazip Geliyor?

Son dönemlerde Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz, insanları kredi kartı kullanımına itmeye başladı. Cebimizde olmayan parayı harcamak mümkün hale geldi ve adeta bankaların esiri gibi yaşayabiliriz. Bunun için dikkatli olmalıyız ve kartları daha cazip hale getirdiğimiz için düzenli kullanıma geçmeliyiz.

Cebimizde bulunmaya nakit parayı varmış gibi düşünürüz ve böylece harcama yaparız. Sanki daha sonrasında hiç ödemeyeceğiz ve bize engel olmayacak gibi düşünebiliriz. Kredi kartı faydaları gerçekten insan hayatını kolaylaştırmaya yöneliktir, fakat bilinçlenmek şart. Tüm bankalar müşterilerine kart veriyor, imkanlar sağlıyor ve ekstra olarak kredi avantajı sunmaktadır.

Düzenli kart kullanımı sonrasında kredi notu risk puanınız artacaktır, buda sizin için olumlu bir süreçtir. İlerleyen zamanlarda taşıt kredisi, konut kredisi ve acil ihtiyaç kredisi çekmek istediğinizde risk raporu göz önüne alınır. Banka tarafından adınıza ne kadar kredi çıkıyor buna göre belirlenir, acil ihtiyacınız olacağı zamanları hesaba katarak bankalar ile aranızı iyi tutun.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma