Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Banka Müşteri Numarası Nerede Yazıyor?

Banka Müşteri Numarası Nerede Yazıyor?

Aydin Duran Aydin Duran -
208 0

Tüm bankaların müşterilerine özel olarak verdiği numaralar vardır. Bir çok işlemi müşteri numarası ile yaptırıyorsunuz ve bunu bilmeniz gerekiyor. Bankaların müşterilerine verdiği numaraları öğrenme yöntemleri kolaydır aslında. İnternet bankacılığı, müşteri hizmetleri ve bireysel görüşmeler istediğiniz cevaplardır.

Banka Hesap Müşteri Numarası Nasıl Öğrenilir?

Bankalardan her kredi kartı veya hesap kartı ürünü alan tüketicilerin bir banka müşterisi numarası vardır. Hesaplar arası kimlik oluşumu da bu sayede oluşmaktadır. Her bankanın farklılık gösteren hesap numaraları, bankaların çalışma şekline göre belirlenmektedir. Böyle banka tarafından verilmiş numara ile müşteriler işlem yapabilmektedir. Müşterilerin sıkça sorduğu soruya gelecek olursak; banka numaramı nasıl öğrenebilirim? Sorusuna bu yazımızda yer detaylı bilgi sunmuş bulunmaktayız.

Kredi Kartından Nasıl Müşteri Numarası Öğrenilir?

Kredi kartı ve hesap kartı üzerinde bulunan 16 haneli rakamın ne anlama geldiğini bilmeyen milyonlarca tüketici vardır. Ancak kartın ön yüzünde yazılan 16 haneli rakamın anlamı, kartın kime ait olduğunu, kartın hangi tür olduğunu veya kredi kartımı yoksa hesap kartı mı olduğuna dair bilgiler vermektedir. Aslında 16 haneli rakam müşteri numarası değildir. Ancak işlem yapıldığı zaman müşteri, girmiş olduğu 16 haneli rakam ile para yatırma işlemini gerçekleştirebilir. Nedeni ise sisteme yazılan 16 haneli rakam ile sistem sizin müşteri numaranıza bakar, kim olduğunuzu bilir ve para işleminizi gerçekleştirir.

Hesap Kartıyla Müşteri Numarası Öğrenme

Kredi kartı üzerinde genelde müşteri numarası ve hesap numarası gibi bilgiler kesinlikle yazılmamaktadır. Sadece hesap kartlarında bu bilgilere yer verilir. Belirli bankalar hesap kartları üzerinde müşteri ve hesap numarası yazmaktadır. Bu bankalar;Akbank, Halk Bankası, Ziraat Bankası, Yapı Kredi, Garanti Bankası, İş Bankası, Vakıfbank, QNB Bank, ING Bank ve Denizbank diye isimleri sıralayabiliriz. Ayrıca sayılı bankaların verdikleri hesap numarasının ön yüzünde bulunan hesap numarasıyla EFT işlemlerinizi daha kolay gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bu numara ile internet bankacılığı şifrenizi de alabilirsiniz.

Müşteri numarasını merak eden müşterilerin en yakın banka şubesine giderek öğrenme fırsatları vardır. Ayrıca müşteri numarası alan müşterileri, bu numara il sadece internet bankacılığı için kullanabileceklerdir. Başka işlemlerinizde hesap numarasıyla da işlem yapabilmeniz mümkündür. müşteri numaranızla kimse size EFT yani para transferinde bulunamaz. Bunun için en yakın banka şubenizden müşteri numarasının yanında IBAN numaranızı da istemeyi unutmayınız.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma