Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Banka Kredilerinde SGK Verilerinin Önemi Var mı?

Banka Kredilerinde SGK Verilerinin Önemi Var mı?

Aydin Duran Aydin Duran -
171 0

Kredi kullanmak ve bankalardan para çekmek için siliniz önemlidir. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu dökümleri ön planda oluyor, talep ettiğiniz miktar hesaplaması buna göre yapılmaktadır. Maaşın 10 katı ve maksimum 25.000 TL bireysel kredi kullanabilirsiniz. SGK verileri bankalar açısından gereklidir, işte olup olmadığınız ve çalışma süreniz sicilinize etki edecektir.

Banka Kredi Verirken SGK Verilerine Bakar mı?

Son zamanlarda yaşanan siyasi ve ekonomik çalkantılardan dolayı doların hızla yükselişe geçmesi nedeniyle en tüketiciler tedirgin olmaktadır. Doların ekonomiye büyük etkisinden dolayı tüketiciler ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmadan önce ekonomiye bir göz atmaları faydalarına olacaktır. Çünkü doların yükselmesiyle ihtiyaç kredisinin vade sayısı ve vade tutarı da büyük etkilenecek, beklide ödeyemeyeceğimiz aylık tutara denk gelecektir. Sonuçta ülkemizde çalışanların çoğunluğu asgari ücretle çalışmakta olup, kredi vade tutarını ödeyemeyecek hale gelebilir. Yani asgari tutarda maaş alan bir tüketicinin, sadece tek gideri aylık ödeyeceği ihtiyaç kredisi değildir. Bunun yanında yol parası, kirası, mutfak masrafları, hele çocuk varsa gerisini siz düşünün. Bu insanın artan aylık kredi tutarının yanında bir de böyle geçinmesi mümkün değildir. Bunu devlet kanalları da bilmekte, bankalarda bilmektedir.

Maaş ve Gelir Belgelerini SGK Sistemden Kontrol Edebilir mi?

Asgari ücretle geçinen bir tüketicinin kira vermesi ve bu kirasını banka üzerinden gerçekleştirmesinde bankalar devlet birimleri de görmektedir. İşverenin sigorta primlerini yatırmaması yüzünden, işçi maaşı üzerinden ihtiyacına göre kredi çekememektedir. Bu durumdan dolayı hem SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) hem de işçi büyük baş ağrısı çekmektedir.

Bankaya ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunan tüketicilere, banka hemen kredi vermemektedir. İlk önce birkaç değerlendirmeden geçtikten sonra sonuca bağlamaktadır. Tüketici maaşını istediği kadar yüksek gösterse de banka yine maaşınızı araştırır. Bunun yanında kredi notunuzun yüksek olup olmadığına bakar. Aynı zaman da eğer kredi siciliniz bozuksa zaten yanmışsınız demektir. Banka sizin kredi başvurunuzu hemen ret eder. Sebebi ise kara listede olmanızdan kaynaklıdır.

Bankaya Gelir Belgesini Yüksek Göstersek, Sorun Olur mu?

Belki bankalar SGK dan maaşınızı görmez ama eğer maaşınızı herhangi bir bankadan alıyorsanız, işte o zaman maaşınız görünür. Sakın bankadan kredi çekmek için gelir belgemi yüksek yazdım, bana bir şey olmaz demeyin. Çünkü SGK sizin kredi başvurunuzda gelir belgenizi görür. Eğer gelir belgenizde bir fazlalık görürse SGK adınıza soruşturma açarak işlem başlatır. Buna benzer birçok kullanıcın adına soruşturma başlatılmıştır.
Gelir belgelerini yüksek gösterip, primleri az yatırılan kişiler için yaptırımlar başlatılmıştır. Yaptırım sonrası iş verenin gelir belgenizi imzalamadan bankaya sunmanız imkansızlaşmıştır. Böyle eğer çalışan kredi başvurusunda gelir belgesini yüksek tutarsa bundan hem işveren hem de çalışan etkilenmektedir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma