Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Hacizli Araç Noterde Belli Olur Mu?

Hacizli Araç Noterde Belli Olur Mu?

Aydin Duran Aydin Duran -
228 0
Hacizli Araç Noterde Belli Olur Mu?

Araç alım satım işi yapan ya da ilk kez araç alacak olan kişiler genellikle tedirginlik yaşamakta ve bu konuda kesin yanıtlar arayarak sorularına cevap beklemektedirler. Hacizli araçlar noterde belli olur mu? Gibi söylemlerin ardında aslında bu endişe olmaktadır.

Hacizli aracın borcu ve her türlü bilgisi noterde rahatlıkla görünebilir. Satışı yapılırken noter tarafından taraflara bilgi aktarımı yapılmaktadır. Ayrıca trafik sorgulamasında da araca ait bilgiler bulabilmek mümkündür. Otomobil ile diğer araçlara dair tüm teknik bilgiler kurumsal olarak sistemlerde kayıtlıdır. Bu anlamda bilgileri gizlemeniz mümkün değildir.

Araçta Haciz Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Hacizli araçlar alırken ya da satarken üzerlerindeki borç görünmektedir. Bu duruma özellikle dikkat edilmesi, olası problemlerden korunmak için son derece önemlidir. Yaşam içerisinde karşılaşabileceğiniz hususlar arasında icra ile icralık araçlar olabilir. Öyle ki bu duruma finansal sorunlar ile eşlik edilebilmektedir.

Hacizli Araç Noterde Belli Olur Mu?
Hacizli Araç Noterde Belli Olur Mu?

İkinci el araç satın almak isteyenler araç üzerinde yakalama emrinin olup olmadığı, aracın üzerinde haciz olup olmadığı, aracın kilometresi, muayenesini  tam olup olmadığı, vergi borcu olup olmadığı ayrıca üzerinde trafik cezası olup olmadığı gibi etkenlerin  olmasına dikkat etmesi gerekecektir. Eğer ki araç üzerinde yakalama emri var ise aracın tespit edilmesiyle trafikten çekilme işlemleri yapılması sağlanmalıdır. Bu bakımdan bu tür araçlar için yakalama kararı ile ilgili durumun çözülmesi gerekecektir. Aksi halde araç ile trafiğe çıkılması yasaklanmalıdır.

Araç üzerinde herhangi bir sorunun bulunup bulunmadığını öğrenmenin birçok yolu bulunmaktadır, bunlardan ilki SMS yolu ile ikincisi ise İnternet yoluyla sorgulama yapmaktır.

Aracın Hacizli Olduğu Nasıl Öğrenilir?

Aracın hacizli olduğunu öğrenmenin birkaç yöntemi bulunmaktadır. Öncelikle aracın plakası ve şasi numarası ile haciz detaylarını mesaj üzerinden görebilmek artık mümkün hale gelmiştir. Bunun yanı sıra trafik müdürlüklerinden de hacizli araçlar hakkında kısaca  bilgi almak mümkündür.

 Bir aracın hacizli olup olmadığını noter vasıtasıyla da öğrenilebilmektedir. Sonuç olarak, aracın hacizli olduğu nasıl öğrenilir? Sorusuna bu şekilde cevap verilebilmektedir.

Alıcıların muhakkak araç almadan evvel bu tür durumlara dikkat etmeleri ve evrakları ona göre ayarlamaları gereklidir. Olası bir sorun çıktığı zaman  tutanak tutulması ve anında müdahale etmek de alıcının zarar görmesini engellemek gereklidir.

Noterde Hacizli Araç Almak Sorun Olur Mu?

Genellikle hacizli araçlar ucuz olduğu için tercih sebebidir. Ancak bu konuda ikilemde kalan kişilerin varlığı da son derece fazladır. Hacizli araç almanın bir sorunu olmamaktadır. Sadece yasal yükümlülükleri fazladır ve prosedür işlemleri uzun sürdüğünden dolayı zaman almaktadır.

Bunun yanında hem aracı almak hem de satmak konusunda bir sorun olmamaktadır. Tabii ki aracın satılma aşamasına alacak olan kişiye her türlü bilgi verilmesi sağlanır. Bu sayede alıcı bilgi sahibi olarak aracı almaktadır.

Özetlemek gerekirse hacizli araç almanın müşterilere sorun yaratmayacağı kesindir. Yine de alıcı olan kişilerin her anlamda dikkat etmeleri ve kendilerini sağlama almaları olası problemler ile karşılaşmamaları için oldukça önemlidir. Siz de buna göre hacizli araçlar hakkında bilgi toplayabilir ve işlemleri buna göre yapabilirsiniz.

Hacizli Araç Trafikten Düşer mi?

Elbette hacizli araçlar trafikten düşebilir. Ancak yakalama kararı olduğu halde trafiğe çıkmışsa araç bu anlamda trafik ekipleri aracı rehin alır ve söz konusu borcun ödenesiye kadar rehinde tutmaktadır. Böylelikle hacizli araç trafikten düşebilmektedir. Yani trafikten düşürebilmek için söz konusu borcun ifası ile birlikte gerekli başvurular yapılması gerekir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma