Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Özel Sektörde Çalışanların Yıllık İzin Süreleri

Özel Sektörde Çalışanların Yıllık İzin Süreleri

Aydin Duran Aydin Duran -
366 0

Günümüzde en çok merak konusu olan özel sektörde çalışanların yıllık izin süreleri ne kadar sorusunun cevabını sizlerle paylaşacağız. Özel sektörde sigortalı çalışanların ilk yıl yıllık izinleri olmaz. Birinci yılını doldurduktan sonra 14 gün yıllık izin süreleri bulunmaktadır. 1. Yılını doldurup 14 gün izne çıkan bir özel sektör çalışanı bu 2 haftalık izin esnasında maaşında hiçbir kesinti yaşamaz ve çalışmış sayılarak o ay yine tam maaşını alır. Sağlık sektöründe ayrıca röntgen ve ultrason bölümlerinde çalışan özel sektör çalışanları ise belirli saatler aralığında çalışıp; firmaların kendilerine sunduğu ekstra izin haklarına sahiptir.

Kaç Gün İzin Kullanılıyor

1 ila 5 yıl arası çalışan özel sektörde çalışanların yıllık izin süreleri ne kadar diye soracak olursanız 14 gündür. Fakat 5’ten sonra bu yıllık izin süresi yıllık 28 güne çıkmaktadır. 6. Yılınızı doldurduğunuz bir özel sektörde artık yıllık 28 gün yıllık izne çıkabilirsiniz ve bu izinler esnasında maaşınızdan hiçbir kesinti yine yapılmaz. 28 gün izindeyken o ay aylık maaşınız eksiksiz hesabınıza yatar.

Özel Durumlarda Kullanılabilecek İzinler

Yıllık izinler dışında özel sektörlerde kullanabileceğiniz bazı izinler vardır. Bu özel – kamu fark etmeksizin kişinin hakkı olan izinlerdir. Bir yakınınızı kaybettiğinizde iş yeri çalışanına 3 gün ölüm izni vermesi gerekmektedir. Çalışan vefat haberini aldığı andan itibaren 3 gün izin alma hakkını kullanabilir. Bunun dışında evlilik izni adı altında 3 gün izin süresi vardır özel sektör çalışanlarının. Hastalık ve istirahat gerektiren durumlarda ise iş yerinin ücretsiz izin özelliği bulunmaktadır. Çeşitli sebeplerden dolayı işe gelemeyecek olan özel sektör çalışanı ücretsiz izin hakkını kullanarak maaşından izin aldığı süre kadar kesinti yapılarak işe gelmeme hakkına sahiptir.

Özel Sektörde Çalışanların Yıllık İzin Süreleri
Özel Sektörde Çalışanların Yıllık İzin Süreleri

Genellikle ücretsiz izin hakkı özel sektör çalışanı ile özel sektör işveren arasındaki anlaşmaya göre çeşitlilik gösterebilir. Ücretsiz izin dışında hastalığın işe gelmesini etkileyecek durumlarda ise özel sektör çalışanı bir hekim tarafından onaylı sağlık raporu aldığı takdir de maaşında kesinti yapılmadan rapor süresince işe gelmeme hakkına sahiptir.

Rapor Parası

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından düzenlenen sağlık raporu ile işe gidilmemesi halinde izlenecek yol haritası iş yerlerine verilmiştir. İş veri çalışanının raporlu halde gelmediği günleri maaşından keser ve raporlu halde işe gitmeyen çalışan o kesilen maaşı sigortasından 15-20 gün içerisinde PTT şubelerinden temin edebilir. Raporlu işe gitmemesi durumunda iş yerinden kesilen maaşı PTT şubelerinden alan çalışanın aldığı bu paraya Rapor parası denir ve günlük çalışma saatine göre aldığı maaşın oranıyla çarpılarak çalışan kişiye ödenir. Bu durumda raporlu olduğu için işe gitmeyen özel sektör çalışanı hiçbir maddi zarara uğramadan iş yeriyle uyum içerisinde sağlık sorununu çözene kadar maaş kesintisi yaşamadan yoluna devam edebilmektedir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma