Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Gezi Rehberi
 4. »
 5. Kapadokya’da Balayı Yapmak İçin 10 Neden

Kapadokya’da Balayı Yapmak İçin 10 Neden

Aydin Duran Aydin Duran -
216 0
Kapadokya’da Balayı Yapmak İçin 10 Neden

Son yılların en revaçta tatil destinasyonlarından biri olan Kapadokya’da Balayı yapmak için en önemli tarihi dokuya sahiptir. Bunun yanında unutulmaz anların yaşanacağı bölgede tarihi dokuya uzanabildiğiniz kadar, aktiviteler ile heyecanın en üst doruğuna çıkabiliyorsunuz. Kapadokya’da balayı bu sebeple son yıllarda en çok tercih edilen adres olmaktadır. Öyle ki dört mevsim balayı tatili yapılmaktadır.

Kapadokya Balayı tatil seçenekleri çok geniştir. Bu anlamda tatilinizin kötü olmaması ve anılarınızda güzel zenginlikler bırakması önemli hususlardan biridir. Böylelikle balayı tatilinizi alacağınız adres önem kazanmaktadır. Öyle ki tatilinizin ilk dakikalarından sonuna kadar muhteşem bir sunum ve konfor ile heyecan sizlere eşlik etmelidir.

Hayatımızda yaşadığımız en özel anlardan biri olan düğün için ne kadar özenle hazırlanırız öyle değil mi? Davetli listeleri, davetiyeler, salonlar, organizasyonlar, gelinlik ve damatlık seçimi… Her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülüp aylar öncesinden hazırlanır.

Peki, bu muhteşem günün ardından gerçekleşen balayı da özel olsun istemez misiniz? Gelinle damadın tüm yorgunluğunu atabileceği, hem bedeninin hem ruhunun dinleneceği bir balayı elbette ki en doğal haklarıdır. Bunun için en özel yerler tercih edilir, birçok farklı avantaj göz önünde bulundurulur. Ülkemiz de balayı için tercih edilebilecek çok sayıda bölge olsa da bir tanesi tüm güzelliğiyle diğerlerinin önüne geçiyor ve çiftlerin tercihi oluyor. Kapadokya!

Kapadokya’da Balayı Yapmak İçin 10 Neden
Kapadokya’da Balayı Yapmak İçin 10 Neden

Kapadokya’da Balayı İçin 10 Neden

Kapadokya Nevşehir’de yer alan, UNESCO kültür mirası listesinde bulunan muhteşem bir yerdir. Milattan önce 7000 yılına kadar uzanan köklü bir tarihe sahiptir. Türkiye’nin önemli turizm bölgesi niteliğinde olan Kapadokya, yanar dağların binlerce yıl öncesinde gerçekleşen faaliyetleri sonucunda oluşmuştur. Türk halkının ve turistleri ilgi odağı halindedir. Balayı için tercih edilmesinin 10 nedeni ise şu şekilde sıralanabilir.

 1. Tarihi doku
 2. Yeraltı şehirleri
 3. Peri bacaları
 4. Leziz içecekler
 5. Günbatımı ve gün doğumunun en romantik izlendiği tepeler
 6. Hava balonları
 7. ATV tutarı
 8. Bölgeye özel lezzetler
 9. En tepede gün batımına karşı kurulmuş salıncaklar
 10. Doğayla iç içe alanla

Kapadokya’da Balayı ile Neler Yapılır?

İç Anadolu’nun incisi olan Kapadokya’da balayı yapmak harika bir hissiyattır. O harika mağara otelleri,  konaklar, tarih kokan evler… Sabah gün doğumunu balonlardan izlemek, ya da gün doğumunu balonlar ile birlikte izlemek… Harika içecekler.. Gün batımını Aşk Vadisinde izlemek… Tüm bunlar balayında olan çiftler için mükemmel etkinliklerdir ve her sene yüzlerce çift balayı için Kapadokya tatili planı yapar.

Kapadokya’da Balayı Yapmak İçin 10 Neden
Kapadokya’da Balayı Yapmak İçin 10 Neden
 • Romantik bir Kapadokya balon turu mu istiyorsunuz? Kapadokya’ya gidip de balon gezisine katılmamak mümkün değildir. Özellikle gün doğumuna yakın bu aktiviteyi yaparsanız, eşinizle birlikte oldukça romantik bir an yakalayabilirsiniz. Bu sıcak hava balonları için tercih edeceğiniz yerler ise Avanos ve Göreme bölgeleridir.
 • At binmekten hoşlanan çiftler de mutlaka Göreme’deki Moonlight Çiftliği’ne uğramalı. Burada at binebilir ve oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz. At binmenin dışında Göreme’de ATV turları ile geziler için bir diğer tavsiyemizdir. O kadar eğlenceli ki, maceraperest çiftler için ideal aktivite demek mümkündür.
 • Balonlar ise mutlaka izlenmesi gereken bir detay. Yükseklik korkunuz var ise, balonlara binmeyi tercih etmiyorsanız ya da daha önce binmiş bile olsanız bu aktiviteyi listenize mutlaka eklemelisiniz. Özellikle gün doğumunda rengârenk balonların gökyüzünü süslediği bu romantik görüntü sayesinde harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Kadraja aşkınızı eklemek ise size en güzel balayı hatırası olacaktır.
 • Göreme ve Ürgüp sokaklarında dolaşırken alışveriş yapmayı da es geçmemek gerekiyor. Burada harika şeylerle karşılaşacaksınız! Ayrıca sevdiklerinize hediye almayı düşünürseniz de bu bölgeler oldukça uygun fiyatlı ürünlere ev sahipliği yapıyor.
 • Eğer alkol kullanmayı tercih ediyorsanız Kapadokya’ya kadar gidip de lezzetli şaraplarını denemelisiniz! Üzüm bağlarıyla ünlü Kapadokya’da şarap kültürü de oldukça ilerlemiş durumda. Bu yüzden mutlaka şarap evlerine uğrayarak Kapadokya şarabının lezzetini deneme. Kapadokya’nın en meşhur şarap markaları ise Turasan ve Kocabağ’dır.
 • Kapadokya vadi turlarına mutlaka çıkmalısınız ve yeraltı şehirlerinde dolaşmalısınız. Her ayrıntısı ayrı güzellikte olan mekânlar misafirlerini bekliyor.
 • Kapadokya’da ne yenir? diye merak ediyorsanız testi kebabı bölgeye giden herkesin ilk tercihi oluyor. Üstelik Avanos’un meşhur çömleklerinde pişen bu lezzetli kebaplar, servis edilirken testiden kırılarak çıkarılıyor ve muhteşem bir lezzeti var. Sırrı ise çömleklerde!
Kapadokya’da Balayı Yapmak İçin 10 Neden
Kapadokya’da Balayı Yapmak İçin 10 Neden

Kapadokya’da Tarihi Mekânlar

Binlerce yıllık tarihi geçmişi olan Kapadokya attığınız her adımda size iliklerinize kadar tarihi yaşatacak güzelliktedir. İşte Kapadokya’da ki tarihi mekânlar!

Peri Bacaları

Kapadokya denilince gözümüzde canlanan ilk şey peri bacaları olur. Balayı için Kapadokya’yı tercih eden çiftlerin gezmelere doyamayacağı harika bir mekân! Her alanı tarih kokan, kendisine hayran bırakan, muhteşem fotoğrafların çekildiği, hatta düğün çekimleri için yoğunlukla tercih edilen peri bacaları ile sakin bir balayı geçirmek mümkün.

Peri bacalarına kolayca şekil verilmesinden kaynaklı yaklaşık 10 bin yıldır buradaki halkın barınma ve depolama ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Geniş bir alana sahip peri bacalarını Göreme Milli Parkı, Aşıklar Vadisi, Zelve Ören Yerinde görmeniz mümkün.

Uçhisar

Sakin ve sessiz bir yerde konaklamak isteyenlerin balayı için seçimi genel olarak Uçhisar’dan yana oluyor. Ayrıca bölge, Ürgüp ve Göreme’ye de oldukça yakın mesafede yer alıyor. Bu bölgede gezip görebilecek yerler ise şu şekilde;

Kapadokya’da Balayı Yapmak İçin 10 Neden
Kapadokya’da Balayı Yapmak İçin 10 Neden
 • Güvercinlik Vadisi‘nde dolaşıp fotoğraf çektirmek.

İşte tam da adının hakkını veren bir yer! Güvercin yuvalarıyla dolu olan bu bölgede harika fotoğraflar çekmek mümkün. Doğa yürüyüşü yapmayı seviyorsanız, buranın aynı zamanda bir trekking bölgesi olduğunu bilmenizde de fayda var.

Kapadokya’da manzaraya karşı biraz keyif yapmak isteyenler için, Uçhisar Kalesi çok uygun bir seçenek. Üstelik hava şartları uygunsa Kapadokya’ya tepeden bakma şansı veren kalenin karşısından Erciyes Dağı misafirlere göz kırpıyor. Kalenin hemen altında bulunan Cevizli ’de kahve molası vermek de bölgeye gelen turistler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

 • Kocabağ Şarap Evi’nde Lezzetli Şaraplar

Kapadokya şaraplarının meşhur olduğunu ve Kocabağ’nın da ünlü şarap markalarından biri olduğunu belirtmiştik. Peki, bu şarabı yerinde,  tatmak sizce de güzel olmaz mı? Romantik bir akşam yemeğine şaraplarınız eşlik etsin istiyorsanız Kapadokya şarabı mutlaka denemeniz gereken bir lezzet.

Kapadokya’da Balayı Yapmak İçin 10 Neden
Kapadokya’da Balayı Yapmak İçin 10 Neden

Göreme

 Göreme, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmasıyla tanınıyor. Tarihi gezi turları yapmaktan keyif alıyorsanız, Göreme’nin kafeleri, restoranları ve tarih kokan dar sokakları kesinlikle görülmeye değer. Öne çıkan yerleri ise şöyle:

 • Güllüdere Vadisi’nde Peribacalarının en güzel hali görünüyor!

Peri bacalarının en güzel halini görmek isteyenler Güllüdere Vadisine mutlaka gitmeli! Ayrıca bölgeyi rengârenk görünümünden ötürü, doğa yürüyüşü yapmak için de tercih edebilirsiniz. Dinlenmek istediğinizde bu bölgenin doğayla iç içe olan kafelerinde soluklanırken kendinizi manzaraya bırakmış halde bulabilirsiniz.

 • Aşk Vadisi’nde Gün Batımı

Göreme’de görmeden dönülmemesi gereken başka bir yer de Aşk Vadisi. Farklı boylarda ve renklerde yüzlerce belki de çok daha fazla peri bacası bulunan bu tepeye Aşk Vadisi denilmesinin sebebi ise, gün batımı ve iki aşığın muhteşem efsanesi. Kapadokya’nın hemen her bölgesinde efsaneler ile karşılaşacaksınız. Bu hikâyeler, bölgede ki turistler için gezmeyi daha ilginç hale getiriyor.

Ürgüp

 Ürgüp, Nevşehir’in en gelişmiş ilçesi olup, bu bölgede peri bacaları oldukça azdır. Buradaki balayı otelleri balayı yapacak çiftlerden tam puan alıyor. Ayrıca sevdiklerinize hediye ya da kendiniz için Kapadokya hatırası almayı düşünüyorsanız buradaki alışveriş tezgâhlarının dikkatinizi çekeceğini bilmelisiniz. Ürgüp’te görebileceğiniz yerler ise şu şekilde;

 • Nostalji sevenler için: Asmalı Konak
 • Tüm Ürgüp’ü el ele seyrederek romantik anlar yaşayacağınız bir yer: Temenni Tepesi!

Üç güzeller ‘de bulunan bu üç taş Kapadokya Kralı’nın kızını, âşık olduğu çobanı ve çocuklarını temsil ediyor. Kral’ın onları öldüreceğini anlayan prensesin Tanrı’ya kurtulmaları için dua etmesiyle taşa dönüştükleri söyleniyor.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma