Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Yeni Kimlik Seri ve Cilt No Nerede Yazar?

Yeni Kimlik Seri ve Cilt No Nerede Yazar?

Aydin Duran Aydin Duran -
300 0
Yeni Kimlik Seri ve Cilt No Nerede Yazar?

Türkiye’de yeni çipli kimliklerin verilmeye başlanmasının ardından ehliyetlerde artık yeni kimliklere tanımlanıyor. Bu sayede iki kimlik taşımak zorunda kalmayan vatandaşlar zaman içerisinde bazı kamu kurumlarına kayıt yapabilmek için istenilen yeni kimlik seri ve cilt no nerede yazdığını sorguluyor. Özellikle e-devlet üzerinde yapılan işlemlerde ve internet bankacılığı işlemlerinin şifre yenilemesinde talep edilen kimlik seri numarası gerektiğinde yapmanız  gereken yeni edindiğiniz kimliğinize bakmanızdır.

Yeni Kimliğimde Seri Numarası Nerede Yazıyor?

Önceki nüfus cüzdanlarında olduğu gibi yeni verilen çipli kimliklerde seri numarası da kimliğin ön yüzünde yazar. Eski nüfus cüzdanında fotoğraf alanının altında bulunan seri numarası yeni kimliklerde fotoğrafın sol tarafına taşınmış. Burada yazan Soyisim, isim ve doğum tarihlerinden sonra kişinin kimliğinin seri numarası ibaresinin yanında sizin kimliğinize ait olan seri no bulunmaktadır. 9 haneden oluşan bu numara size aittir. Bunun altında da kimliğinizin son geçerlilik tarihi yazar. Ayrıca cüzdan numarasının yanında da kişinin uyruğu yazar.

Okunmalı : Yeni Kimlik Ücreti Ne Kadar?

Yeni Kimlik Cilt Numarası Nerede Yazıyor?

Eski nüfus cüzdanlarında kişinin cilt numarası yazıyordu. Güncel olarak verilen yeni çipli kimliklerde bu cilt numarasına yer verilmedi. Ancak eski nüfus cüzdanınızdaki cilt numarası halen geçerli numaradır . Bu numaranız yoksa öğrenmeniz için iki adım bulunuyor. Bunlardan ilki bir Nüfus Müdürlüğünü ziyaret etmek, diğeri ise e-devlet üzerinden giriş yaparak öğrenmektir. Buradan yapacağınız giriş ile kendinize vukuatlı nüfus kayıt örneği de alabilirsiniz. Bu örnekte sizin cilt numaranız da yazar.

Okunmalı : Yeni Kimlik Parasını Nasıl Öderim?

Yeni Kimlik Seri ve Cilt No Nerede Yazar?
Yeni Kimlik Seri ve Cilt No Nerede Yazar?

Yeni Kimlik Cüzdan Numarası Nerede Yazar?

Cilt numarasında olduğu gibi yeni kimliklerde cüzdan numarası da yazmamaktadır. Bazı resmi kamu kuruluşları kişinin internet üzerinden işlem yapabilmesi için kişinin cilt numarası ya da kimlik seri numarasını sorguluyor. Bu durum daha çok kişinin kimliğinin doğrulanması için isteniyor. Bu doğrulama için ihtiyacınız olan seri numarası kimliğinizin ön yüzünde bulunurken cilt numarası kimliklerde yazmıyor. Ancak bu durumu aşabilmek için sorgu esnasında sizden istenilen bilgilerden önce nüfus cüzdanı seçeneği yerine yeni kimlik kartı seçeneğini kullanmanız halinde sizden cilt numarasını sistem otomatik olarak istemiyor.

Okunmalı : SMS ile Adres Değişikliği

Güvenlik İçin Bazı Bilgiler Çıkarıldı

Eskiden verilen nüfus cüzdanlarında kişinin cüzdan numarası, cilt numarası ve aile sıra numarası gibi bilgilerde yazıyordu. Ancak güncel yeni çipli kimlik kartı ile bu duruma son verildi. Bunun nedeni ise kaybolarak başka birinin eline geçmesi halinde güvenlik adımı olarak uygulanması oldu.

Yeni kimliklerin sahiplerine tahsisi sonrası elbette vatandaşında beraberinde getirdiği sorular bulunuyor. Bunlardan sadece bir tanesi olan yeni kimlik seri numarası nerede yazar sorusu. Eski nüfus cüzdanlarında kişi kendi nüfus bilgilerinin çoğuna ulaşım sağlıyordu. Bu da güvenlik zafiyeti anlamına geldiği için bu bilgilerin önemli kısmı yeni kimliklere eklenmedi. Bu aşamadan sonra istenilen bilgilere ulaşım için e-devlet uygulaması ya da Nüfus Müdürlükleri sizlere yardımcı olabiliyor.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma