Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Yılbaşında Bankalar, Resmi Kurumlar Açık Olacak mı?

Yılbaşında Bankalar, Resmi Kurumlar Açık Olacak mı?

Aydin Duran Aydin Duran -
152 0

Tüm dünya da 1 Ocak yeni yılın ilk günü olarak değerlendiriliyor ve özellikle son gün itibariyle yapılacak kutlamalar sonrası için tatil ilan ediliyor. Bir çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de 1 Ocak günü bankalar ve resmi kurumlar tatil oluyor. Nitekim 1 Ocak 2019 tarihi Salı gününe geliyor. Bu nedenle herkes bugün tatil yapacak.

Yeni yılın ilk günü hafta içine gelmiş olması nedeniyle tüm resmi kurumlar ve bankalar kapalı olacak. Zira bugünün tatil olması için resmi bir açıklama bulunmuyor. Fakat yıllardır alışılagelmiş bir durum olması nedeniyle tatil yapılması bekleniyor.

Tatil 4 Gün Olur mu?

Hafta sonu ile Salı gününün tatil olması nedeniyle yılın son günü olan 31 Aralık Pazartesi günü tatil yapılması beklenen hususlar arasında. Özellikle turizm bölgesindeki hareketliliğin artması ve ekonomide sıcak paranın dönmesi için turizmle uğraşan kişiler tatilin dört güne çıkarılmasını istiyorlar. Fakat yılbaşı gibi kutlamalar neticesinde Türkiye’de tatil uzatımı söz konusu değil. Önümüzdeki günlerde nasıl bir karar alınır bilinmez fakat önceki yıllarda olduğu gibi sadece yılın ilk günü tatil edilmesi beklenenler arasında.

1 Ocak 2019 Salı günü tüm devlet daireleri, noterler ve bankalar kapalı olacak. Geçmiş yıllarda hesap devri gibi manuel sistemlerle çalışan bankalar müşterilerine hizmet vermeseler dahi çalışarak geçiriyordu. Fakat dijital ortamın verdiği kolaylıklar neticesinde bu durum değişti.

Kapalı olacak kurumlardan bir tanesi de PTT şubeleri. Bu nedenle yılın ilk günü işlem yapması gereken tüketicilerin mağduriyet yaşamamaları adına 31 Aralık günü mesai bitimine kadar resmi kurum ve kuruluşlardaki işlemlerini bitirmeleri faydalı olabilir.

Hastaneler Hizmete Açık

Yılbaşı günü tatil olması nedeniyle hastanelerin günlük poliklinik muayeneleri hastalara kapalı olacak. Fakat acil hastaların muayeneleri için tüm hastanelerin acilleri 24 saat açık olacak ve halka hizmet verecek. Bununla birlikte kapalı olan eczanelerin görevini ise nöbetçi eczaneler alacak. Tatil gününde ilaca ihtiyacı olan vatandaşlar nöbetçi eczanelerden bu ihtiyaçlarını karşılama yoluna gidecekler.

Yeni yıla karşılama etkinlikleri arasında vatandaşın en büyük lüksü televizyon izlemek. Bu nedenle vatandaşların büyük bölümü yeni yılı evinde karşılayacaklar. Yeni yıla bir gün kala gece 10 ve 11 saatlerinde kapanan AVM’ler ertesi gün yine saat 11’den sonra hizmet vermeye başlayacaklardır. Bu hizmetin saatleri şehre ve AVM’ye göre değişiklik göstereceğini de hatırlatalım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma