Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. 2023 Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar, Nasıl Hesaplanıyor?

2023 Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar, Nasıl Hesaplanıyor?

Aydin Duran Aydin Duran -
263 0
Muhtaçlık Sınırı 2022

Her yıl Ocak ay’ı itibariyle Asgari ücret tutarı yeni maaşlar üzerinden verilmektedir. Bu anlamda 2023 Muhtaçlık Sınırı asgari ücret ile yeniden belirlendi. Bununla birlikte yardımların yapılmasında gelir tutarı da artmış oldu. İşte 2023 Yılı Muhtaçlık Sınırı tutarı ve ayrıntıları.

Türkiye’de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları eliyle yürütülen tüm maddi yardımların yapılmasında muhtaçlık sınırı altındaki gelirler etkili oluyor. Nakdi yardım başvurusu yapılan kişi ve kişilerin öncelikle taşınır ve taşınmaz mal varlıkları ile hane içerisindeki aylık gelirleriyle orantılı olarak hesaplanan muhtaçlık sınırının hesaplanmasına en büyük etken her yıl yeniden belirlenen Asgari Ücret üzerinden yapılıyor.

Devletin Sosyal Devlet anlayışı çerçevesinde bakıma muhtaç kişilere farklı isimler altında nakdi yardımlar yapmaktadır. Devlet aile yardımları, eğitim yardımları, 2022 diye adlandırılan engellilere ve bakımı için verilen aylık yardım, 65 yaş ve üzeri kişilere verilen yardımlar gibi bir nakit yardımı bulunuyor. Bu yardımlar ile birlikte üç ayda bir verilen fakirlik yardımı diye adlandırılan bir yardımda bulunuyor ki, devlet bakıma muhtaç herkese nakdi ve maddi yardımda bulunuyor. Bu yardımların yapılabilmesi için temel şart hane halkındaki herkesin aylık gelirlerinin muhtaçlık sınırının yani diğer bir deyişle fakirlik sınırının altında olması gerekiyor.

2023 Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar Oldu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2023 yılı Asgari ücret tutarının 8 bin 506 TL olduğunu açıkladı. Bu aşamada güncel muhtaçlık sınırları da değişmiş oldu. Güncel olarak yardımların yapılmasında büyük bir kalemi oluşturan 2023 Muhtaçlık sınırı asgari ücret ile belirlendi. Buna göre 2023 Asgari ücret tutarı 2 bin 835 Lira oldu.

2022 Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar?

2022 yılında Asgari ücretliler artık vergi ödemeyecekler. Bu aşamada AGİ de kaldırılmış oluyor. Bununla ilgili henüz net bir bilgi yok. Fakat bu rakamlar doğrultusunda 2022 yılında muhtaçlık sınırı asgari ücretin 4 bin 250 TL olmasıyla birlikte 1.416 TL olduğunu söylemek mümkün.

2021 muhtaçlık Sınırı

2021 yılında ödenecek olan asgari ücret tutarı en sonunda açıklandı. Bir çok ödemenin hesaplanmasında önemli rol oynayan bu ücret ile muhtaçlık sınırı da artmış oldu. Asgari ücretin 2 bin 825 lira olarak açıklanmasının ardından muhtaçlık sınırı da 941,66 lira olarak belirlenmiş oldu.

2020 Muhtaçlık Sınırı

Güncel olarak Asgari Ücret Tutarı 2 bin 324 TL dir. Bu rakamdan Asgari geçim indirimi çıkarılmalıdır. Buradaki rakamımız ise 220 TL dir. Kalan tutar olan 2 bin 104 liranın üçte biri muhtaçlık sınırını oluşturmaktadır. Yani özellikle devletin yapacağı yardımlarda hesaplanacak tutar 701 TL olmaktadır. Bu aşamada 2020 Muhtaçlık Sınırı 701 Lira diyebiliriz.

2019 Muhtaçlık Sınırı

Önümüzdeki süreçte yardımların yapılabilmesi için sınır teşkil eden muhtaçlık sınırının belirlenmesinde Asgari ücretin etkili olduğunu söylemiştik. Henüz bu rakamlar netlik kazanmadı. Çok kısa süre sonrası bu rakamlar açıklanacak ve bizlerde bu yazımızda ne kadar olduğunu belirteceğiz. 2016 yılında muhtaçlık sınırı 393 TL iken, 2017 yılında bu rakam 468 TL olmuştu. Sendikalar son dönemlerde Asgari ücretin 2 bin lira ve üzeri olması yönünde talepte bulundu. Bu hususlarda hazırladığımız 2019 Asgari Ücret Ne Kadar başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

2018 Muhtaçlık Sınırı

Muhtaçlık sınırının hesaplanmasında temel öğe Asgari Ücret tutarıdır. Her yıl yeniden belirlenen ve Ocak ay’ında itibaren işçilere ödenen ücret olan Asgari ücret 2018 yılında şu an için 1603 lira olarak veriliyor. Asgari ücret tutarından asgari geçim indirimi tutarının öncelikle çıkarılması gerekiyor. 2018 yılı Agi 143 TL’dir. Kalan tutar ise 1460 TL oluyor. Bu rakamın 1/3’ü muhtaçlık sınırını gösteriyor. Yani 483 TL

2023 Muhtaçlık Sınırı
2023 Muhtaçlık Sınırı

Bu muhtaçlık sınırı 2022 diye adlandırılan engelli yardımlarının hesaplanmasında ana değer iken birde evde bakım maaşları için hesaplanan muhtaçlık sınırı bulunmaktadır.  Bunun hesaplanması da Asgari ücret ile bulunuyor. AGİ indirimi sonrası kalan tutarın 2/3’ü bakım maaşı alınabilmesi için hesaplanan muhtaçlık sınırını gösteriyor. Yani burada engelli maaşı muhtaçlık sınırı 967,27 TL olarak hesaplanıyor. Bu gelirin altında kalması halinde bu yardımların yapılması söz konusu.

Türkiye’de gerçekten bakıma muhtaç insanlar bulunuyor. Bu insanlara en büyük destek devlet eliyle veriliyor. Özellikle 65 yaşını dolduran, kendisine bakacak kimsesi olmayan, SGK gibi emeklilik geliri bulunmayan, hiç bir geliri bulunmayan kişilere aylık nakdi yardımlar yapılıyor. Bu yardımların yapılmasında İllerde ve İlçelerde Kaymakamlıklar bünyesinde kurulan Mütevelli Heyetlerince alınan kararlar neticesinde yardım yapılıyor. 65 yaşını geçen kimsesizlere yapılan yardımın tutarının belirlenmesinde aylık katsayıların 300 gösterge ile çarpılması baz alınıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma