Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Vekaletname Nasıl İptal Edilir?

Vekaletname Nasıl İptal Edilir?

Aydin Duran Aydin Duran -
381 0

Günümüzde yazılı olarak işlem yapan en sağlam ve güvenilir kurum olarak gösterilen Noterler vekaletname verilmesinde görevli olan yasal kurumlar. Buradan alacağınız yada vereceğiniz vekaletnameler sayesinde talebiniz doğrultusunda tüm işlemleri başkalarının yapmasına olanak verilmiş oluyor. Zira en çok verileni de avukatlar ile açılan ve devam eden mahkeme dosyaları için oluyor.

Noterden Alınan Vekaletnamenin İptali

Birisine vekaletname vermek zorundaysanız atacağınız adım Noterler kanalıyla olmak zorunda. Burada başka bir yazılı ve imzalı sayfa ile vekaletname verilmez ve kimselerce de kabul görmez. Notere yapılan başvuru ile vekaletname veren ve verilen kişilerin bilgileri yazılmalıdır. Bu bilgiler dahilinde iki nüsha sözleşme hazırlanır ve taraflara imzalatılır. Üçüncü nüshası ise noterde kalmak zorundadır.

Okunmalı : Noter Ücretleri

Vekaletname Nasıl Çıkarılır?

Vekaletnameyi vereceğiniz kişi yanınızda olmadığı zamanda bu işlem yapılabilir. Bunun için bu kişinin nüfus cüzdanı fotokopisinin olması yeterlidir. Çünkü vekaletnameye düzenlenirken bu kişinin bilgilerinin de işlenmesi gerekecektir. Bu kişiye almış olduğunuz belgeyi posta yoluyla gönderebilirsiniz. Bu şekilde de işleminizi bitirmiş olursunuz. Verilen Vekaletnameler amaca yönelik olarak düzenlenebilir. Burada vekalet veren kişinin iki fotoğrafı da istenilenler arasındadır. Amaçtan kasıt araç satışı ise araca ait ruhsat bilgileri, gayrimenkul satışı ise bu menkule ait tapu bilgileri gerekenler arasında bulunmaktadır.

Noterler kanalıyla verilen vekaletnamelerin iptali yine noterler kanalıyla yapılabilir. Burada yine başvuru yapmanız ve söz konusu vermiş olduğunuz vekalet örneği ile azilname talebinizi iletebilirsiniz. Burada ödeyeceğiniz küçük tutarlar sayesinde vermiş olduğunuz vekalet iptali de sağlanmış olur.

Azilname Nedir?

Herhangi bir işlemin yapılması adına verilen vekaletname ile sağlanmış hakların elinden alınarak iptal edilmesidir. Burada verilmiş olan vekaletlerin iptali bu belge ile yapılır. Bu belgenin alımı sonrası kişi ilgili firma, kurum veya kuruluşa başvuru yaparak söz konusu vekaletin iptal edildiğini bildirebilir. Nitekim bu tür başvurularda kişi ücretini ödemek kaydıyla tebligatlar Noterler aracılığıyla da yapılabilmektedir.

Süresiz  Vekaletin İptali

Alınan ve verilen vekaletnameler süreli olarak talep edilebilir. Süreli olanlar zaten miadı dolduktan sonra iptal olmuş olur ve kişi bu hakları kullanamaz. Fakat süresiz vekaletnamenin iptali için mutlaka azilname çıkarılması gerekir.

Vekalet İptali Ücreti Ne Kadar?

Noter ücretleri yıllık olarak değişiklik gösterir. Güncel olarak yapacağınız azilname çıkartılmasında ödeyeceğiniz tutar 134,33 Lira.

Kaynak : https://www.kredivepara.com/vekalet-nasil-iptal-edilir/

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma