Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Kredi Kartına Sürekli Asgari Ödeme Yapmanın Kredi Notuna Etkisi Nedir?

Kredi Kartına Sürekli Asgari Ödeme Yapmanın Kredi Notuna Etkisi Nedir?

Aydin Duran Aydin Duran -
150 0

Günümüzde artan kredi kartı kullanımının sonucunda, ödemeleri yapmak isteyen kullanıcılar bunu asgari şekilde yapmaya çalışmaktadır. Bunun da gelecekte çekecekleri krediyi nasıl etkilediğini merak ediyorlar. Yazımız içerisinde asgari ödemelerin kredi notuna olan etkisini inceliyoruz.

Türkiye’de kredi kartı kullanımının bu kadar çok artması, bilinçsiz kullanımı da beraberinde getirdi. Kredi kartı kullanan kullanıcılar genellikle, ihtiyacı olmayan şeyleri de satın alma yoluna gittikleri için birincil ihtiyaçları zaman içerisinde ikincil plana düşmektedir. Bu yüzden de kredi kartı kullanırken bilinçli kullanarak, ihtiyacımız olmayan şeyleri satın almamamız çok önemlidir. Aksi taktirde bu sürecin sonucunda büyük bir kredi kartı borcuyla karşılaşmamız mümkündür. Kredi kartı asgari ödeme miktarı ne kadar olduğu sizin kartınızın limitiyle değil, sizin bankanıza olan borcunuzla ilişkili olduğu için bu ödeme tutarının %30’u kadar olmaktadır. Sizlere kredi kartlarınızda asgari ödeme yapmanın etkilerinden bahsedeceğiz.

Kredi Kartı 3 Ay Asgari Ödeme Yapılırsa Ne Olur

Öncelikle doğrudan belirtmekte bir hata görmüyorum, kredi kartı ödemenizin asgarisini ödemek sizin kredi notunuzu olumlu ya da olumsuz etkilemez. Ancak sürekli olarak asgari ödeme yapmanız mümkün değildir. Belirli bankalar sundukları kart seçeneklerine bağlı olarak sizden ödemenin tamamını üç ayın sonucunda bekleyebilirler. Yapmamanız durumunda öncelikli olarak kredi kartınız kullanıma kapatılır ardından da borcunuzla ilgili yasal işlem süreci başlatılır. Bu süreci borcunuza eklenen faizler ve avukat masrafları takip eder. Hemen sonrasında olan süreçte de haciz işlemleri başlatılır ve kredi notunuz işte bu süreç içerisinde sizi kırmızı kalem olarak adlandırılan kara listeye sürükler. Bundan sonraki süreçte kredi kartı almanız ya da banka işlemleri yapmanız büyük güçlükler barındırır. Kredi kartını üç ay ödemezsek ne olur sorusunun yanıtı da sizin kredi notunuzu olumsuz etkiler olarak yanıt bulan başka bir sorudur.

Peki sadece kredi kartı borcunu asgari ödeme’nin ne gibi dezavantajları vardır. Bu noktada da bankalardan bankaya dezavantajlar ortaya çıkar. Bazı bankalar üç aylık süreç sonucunda borcunu ödemeyen kullanıcılarına yaptırım uygularlar ve borcun tamamını tahsil etme yoluna ilerler.

Kredi Kartı Asgeri Ödeme Kaç Defa

Bir çok kullanıcı kredi kartı kullanımının yol açtığı problemlerden muzdarip. Kredi kartı kullanımıyla ilgili psikolojide ve psikiyatride artık özel tedavi uygulamaları yürürlüğe girdi. En sıklıkla kullanılan tedavi yöntemi ise gerçekten ihtiyacınızın olup olmamasıyla ilgili olan “bir gün bekleme” metaforudur. Kıyafet, teknoloji ya da lüks tüketim kategorisine girebilecek ihtiyaçlarınızı satın almadan öncesinde o ürünün fotoğrafını çekerek bir gün beklemenizi tavsiye eden bu programda gerçekten güçlü bir ihtiyaç analizi yapmak mümkün hale gelir.

Aylık 2000 lira geliri olan bir kişinin bütün ihtiyaçlarını kredi kartından kullanması durumunda bile maksimum harcaması gereken tutar 1500 lira civarında olmalıdır. 500 liralık bir tutar sizin için aslında saklanacak bir payda gibi gözükebilir fakat ay içerisinde oluşabilecek olağanüstü durumlara karşı bir hazırlık görevi görür. Siz de kendi ihtiyaçlarınız için en uygun kredi kartı kullanımı için gelir gider endeksinizi en iyi şekilde ayarlamak ile mükellefsiniz. Asgari ödemeler ile ayı döndürmek yerine gerçekten ihtiyacınız olduğunda kredi kartına başvurmanız sizin açınızdan daha sağlıklı olacaktır. Bir çok kişi de aylık olarak kendilerine takla attırabildikleri için banka kartı kullanmayı tercih ederler. Böylece internetten de alışveriş yaparken aynı zamanda sağlıklı bir gelir dengesi oluşturmaları mümkün hale gelir. Asgari ödeme yapmanın kredi notuna etkisi yazının başında belirttiğimiz gibi aslında yoktur ama sürecin yol açabileceği olumsuzluklara nazaran hazırlıklı davranmak oldukça faydalıdır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma